Монументальна Шевченкіана Волині

 

 

 

Монументальна Шевченкіана Волині : [пам’ятники Т. Г. Шевченка на Волині]. – Луцьк : ФОП Сікачова В. А., 2014. – 15 с. : іл.

  

 

Ім’я Тараса Григоровича Шевченка впродовж віків святе для кожного українця, немає у світі куточка, де б не намагалися вшанувати світлу пам’ять Генія українського народу. Ніко­ли осторонь цієї справи не стояли і волиняни.

У 1930-х роках на Волині існував пам’ятник Тарасові Шевченку у с. Колодниця Ковель­ського району (за іншими даними символічна Тарасова могила), де відбувалися урочистос­ті до пам’ятних дат, проходили важливі для усвідомлення самоідентифікації українців як нації акції, йшов гласний спротив польським властям, яких націоналістично налаштовані волиняни вважали окупантами. Відбувалися також біля пам’ятника мітинги на підтримку радянського устрою, Першотравневі демонстрації.

У 1939-1991 роках на Волині побудовано 6 пам’ятників Тарасові Шевченку. Першим пам’ятником, відкритим після закінчення Великої Вітчизняної війни, став пам’ятник Коб­зарю у с. Дубове Ковельського району, збудований у 1955 році. Три пам’ятники було спору­джено до 150-річчя від дня народження поета у 1964 році - це пам’ятники Великому Кобзарю у м. Берестечку Горохівського району, у м. Луцьку (мікрорайон Вересневе) та у с. Липне Ківерцівського району (станом на сьогоднішній день демонтований). Пам’ятник Тарасові Шевченку у с. Буяни Луцького району, споруджений у 1990 році, став провісником нової доби - омріяної багатьма поколіннями Незалежної Української Держави.

За часи Незалежності України у Волинській області збудовано 15 пам’ятників Великому Кобзарю. 9 березня 1993 року у смт. Ратно було відкрито перший пам’ятник. Значною по­дією у культурно-мистецькому житті волинян стало відкриття пам’ятника Тарасові Шев­ченку у місті Луцьку перед будівлею центрального корпусу Волинського державного уні­верситету імені Лесі Українки (сьогодні Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки) 9 березня 1995 року. «Апостолом Правди і Свободи» названий пам’ятник Тарасові Шевченку у м. Ковелі - найвищий пам’ятник Кобзарю у світі, споруджений до 14-ої річниці Незалежності України.

Сьогодні на Волині нараховується 22 об’єкти монументального мистецтва, які класифі­куються як пам’ятники та погруддя, присвячені постаті Великого Кобзаря. До цієї кількос­ті входить одна меморіальна дошка (архітектурно-скульптурна композиція), розміщена на боковій стіні приміщення Волинського академічного обласного українського музично-дра­матичного театру імені Т. Г. Шевченка. Є на Волині і символічні могили - пам’ятні знаки, встановлені на честь відомого поета у смт. Луків Турійського району, у с. Хотешів Камінь-Каширського району та у с. Колодниця Ковельського району (відновлений у 1990 році).

До 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка спеціалістами відділу охорони культурної спадщини управління культури облдержадміністрації у листопаді-грудні 2013 року було здійснено фотофіксацію стану наявних пам’ятників Т. Г. Шевченку, проведено обстеження технічного стану пам’яток.

Інформація, що використана як анотації та підписи до фотографій пам’ятників, була взята із внутрішнього архіву відділу охорони культурної спадщини управління культури облдержадміністрації, надана районними відділами культури, дирекцією Волинського краєзнавчого музею, відстежена за публікаціями у місцевих засобах масової інформації.

Додаткова інформація