Пуц Олександр – актор Волинського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, заслужений артист України

12 червня 1933 року в селі Городище Баївської сільської ради Луцького району народився Олександр Каленикович Пуц. Початкову освіту здобув у рідному селі, згодом навчався в Луцькій вечірній школі. Здобувши фах трак­ториста на курсах машинно-тракторної станції, молодий юнак дуже швидко розчарувався в обраній професії та вирішив продовжити навчання у вечір­ній музичній школі. Він працював удень слюсарем в автобусному парку, а ввечері навчався вокалу. 1954 року Олек­сандр Пуц став студентом вокального відділення Ужгородського музичного училища. Студентом був призваний в армію, після якої навчання не продо­вжив, повернувся на батьківщину.

З юних літ Олександр Пуц мав хист до акторської справи. Брав участь у сільському самодіяльному театрі, виконуючи роль Петра у виставі «Наталка Полтавка». Служіння в театрі розпочалось з 1955 року, коли педагог з музичної школи Зінаїда Закіна при­вела майбутнього актора на прослуховування у Волинський музично-драматичний театр. Виконавши заданий головним режисером Володимиром Грипачем етюд, Олександр Каленикович був зарахований у допоміжний склад. Навчався театральній справі у студії, що діяла при установі. Потім була гра у масовці. Словами вдячності та пошани згадує своїх вчителів-наставників, які на той час були вже корифеями театру. Серед них – Г. Канішевський, Ю. Миць, М. Клименко. Зачарований грою акторів, майстерністю постановок, він ста­рався не пропускати жодної вистави, дивився на дійство за лаштунками, пе­реживаючи емоції героїв.

Першу знакову роль Олександр Пуц зіграв у виставі «Циганка Аза». Ак­тор, який грав свата, несподівано захворів, тож замінити його погодився Олександр Каленикович. Без репетицій, блискуче впорався із завданням, після цього отримував епізодичні, а згодом і головні ролі. У Волинському академічному українському музично-драматичному театрі за шість десятиліть праці О. К. Пуцом зіграно понад двісті ролей. Нагородою за щирість та правдивість показу героїв через ролі, самовід­даність театральній справі, майстерність стали не лише гучні овації розчуле­них глядачів, а й присвоєння Олександру Пуцу звання «Заслуженого артиста України».

Серед найближчих до внутрішнього світу Олександра Калениковича ролей виявилась постать Зенона – головного персонажа вистави «У. Б. И. - В'язень сумління». Як зазначив сам актор: «Такі ролі трапляються раз у житті. Це немовби моя лебедина пісня». Висока моральність, духовність, по­рядність, патріотизм, волелюбність – ті риси, що поєднують його з образом Зенона, життєвого прототипа командира підпільного фронту, який боров­ся за незалежну державу. У 2003 році із виставою «У. Б. Н.» Олександр Пуц на театральному фестивалі у Івано-Франківську був удостоєний Ґран-прі за роль Зенона. Того ж року нагороджений обласною літературно-мистецькою премією імені А. Кримського.

 

Література

***

 

Клімчук Л. "Я ще не все сказав" / Л. Клімчук // Луцьк. замок. – 2008. – № 15. – С. 13

Коваль Л. Від тракториста - до артиста / Л. Коваль // Віче. – 2008. – № 24. – С.8.

Кунинець І. Олександр Каленикович Пуц : "На пенсію не збираюся, бо ще не все зробив..." / І. Кунинець // Ініціатива. – 2007. – № 10. – С. 12.

Філатенко А. Півстоліття в одному театрі : (актор) / А. Філатенко // Волинь-нова. – 2008. – № 65. – С.11.

Філонюк М. 12 червня 80 років від дня народження О. К. Пуца (1933) - актора Волинського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка, заслуженого артиста України / М. Філонюк // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік / [ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, А. А. Панагайба] ; Упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. О. Пчілки. – Луцьк, 2012. – С. 72–73.

Додаткова інформація