Марія Мах – перша директорка Волинської обласної бібліотеки для юнацтва

Марія Михайлівна Мах, холмщачка за походженням, народилася 6 січня 1939 року в с. Воля Обшанська Білгорайського повіту Люблінського воєводства (Польща). У 1944 році разом із сім’єю була репатрійована в Україну. На Волині проживає з 1947 року. Навчалася в середній школі №1 м. Луцька, Ківерцівському культурно-освітньому технікумі, Київському державному інституті культури.

Працювала бібліотекарем Луцької міської бібліотеки, потім – в обласній бібліотеці для дорослих. Чималий відрізок професійного шляху Марії Михайлівни пов’язаний із Волинською бібліотекою для дітей, де вона заклала підвалини бібліографічної служби, працюючи на посаді завідувачки відділу.

У 1977 році в Україні формувалася мережа бібліотек для юнацтва, завданням якої була активізація роботи книгозбірень із молодіжною аудиторією. За рекомендацією управління культури Волинського облвиконкому з 20 вересня 1977 року Мах М.М. призначено директором новоствореної бібліотеки, яка спершу розміщувалася в будівлі міської бібліотеки №3, а з січня 1978 року отримала приміщення в історичній будівлі монастиря бернардинів у центрі Луцька.

Марія Михайлівна зуміла за короткий час укомплектувати штат бібліотеки висококваліфікованими фахівцями та ефективно використати кошти, призначені для внутрішнього ремонту приміщення пам’ятки архітектури та створення ядра книжкового фонду. Завдяки її енергії бібліотека відчинила гостинно двері для відвідувачів в листопаді 1978 року. Гості відкриття – учасники Республіканського семінару інспекторів управлінь культури облвиконкомів та головних бібліотекарів із координації обласних наукових бібліотек України – були вражені дизайном інтер’єру та наповненням нового бібліотечного закладу Волині.

За роки керівництва бібліотекою (1977-2014) Марія Михайлівна Мах утвердила за собою імідж сміливого управлінця – новатора, здатного до прийняття нестандартних рішень. Бажання йти в ногу з життям, прагнення якісних змін в обслуговуванні користувачів Марії Михайлівні вилилося в прийнятті рішення щодо комп’ютеризації бібліотеки, яка в 1996-1997 рр. стала на шлях співпраці з МФ «Відродження». За її наполяганням бібліотека придбала програму автоматизації бібліотечних процесів УФД «Бібліотека» та техніку для штрих-кодування фонду. Користувачі бібліотеки з задоволенням користуються перевагами дистанційного обслуговування, а також звертаються за інформацією до пункту Європейської інформації.

Очолювала обласний осередок організації «Жіноча громада». У 1994-1998 рр. була помічником народного депутата М. Жулинського.

У вересні 1998 року Марії Михайлівні Мах присвоєне звання Заслуженого працівника культури України.

 

* * *

Вітаємо директора Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Мах Марію Михайлівну // Бібліосвіт. – 2014. – № 1. – С. 5.

Художня література та молодь Луцька: читати чи не читати? [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з М Мах] // Волин. новини : [інтернет-вид.]. – 2013. – 11 листоп. – С. 11.

Як зустрічатимуть Новий рік відомі лучани? : [інтерв’ю з директором Палацу культури м. Луцька Ю. Войнаровським та директором ВОБЮ М. Мах] ; спілкувалася І. Белоцька // Луцький замок. – 2012. – № 51. – С. 12.

Дубень О. 6 січня 75 років від дня народження М. М. Мах (1939) - директора Волинської обласної бібліотеки для юнацтва, заслуженого працівника культури України / О. Дубень // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2014 рік / Упр. культури і туризму Волин. ОДА [та ін.] ; [ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба]. – Луцьк, 2013. – С. 30–33.

Єфремова А. Подвижниця бібліотечної справи : [про М. М. Мах] / А. Єфремова // Біблыотечна планета. – 2014. – № 1. – С. 35.

Кісльонок О. Мах Марія Михайлівна / О. Кісльонок // Навчання та робота. – 2004. – № 34. – С. 2.

Мах М. М. "У бібліотеці навіть проводили дискотеки" [Електронний ресурс] : [інтерв’ю з директором Волин. ОБЮ М.Мах] / М. М. Мах // Волин. новини : [інтернет-вид.]. – 2013. – 30 верес. – С. 11.

Стасюк Л. Її покликання - бути Берегинею / Л. Стасюк // Волинська газета. – 2011. – № 39. – С. 2.

Філатенко А. Подаровані долею щасливі літа / А. Філатенко // Волинь-нова. – 2009. – № 2. – С. 7.

Додаткова інформація