Помилка
  • JUser::_load: не можу завантажити користувача з ID: 61

Кінопортрет до 120-річчя від народження Олександра Цинкаловського

 

15 травня в нашій бібліотеці ми згадували видатного краєзнавця, людину, яка вивчала Волинь все своє життя. Разом з десятикласниками Волинського обласного військового ліцею переглянули телевізійний фільм про дослідника краю «Заповіт княжому місту». До спілкування ми запросили аспірантку кафедри археології, давньої та середньовічної історії України Вікторію Дяченко, яка працює над кандидатською дисертацією, присвячену життю і дослідженням Олександра Цинкаловського.

Олександр Цинкаловський – учений-енциклопедист. Йому належать фахові дослідження з археології Волині і Володимирщини, сфрагістики (наука про печатки), боністики (вивчає паперові гроші), нумізматики, сакральної архітектури і живопису, фольклору й етнографії. Учений досліджував історію чи не кожного маленького села, хутора, урочища. 

Науковець вивчав Стару (історичну) Волинь, до складу якої входять сучасні Волинська, Рівненська, Житомирська, частково Хмельницька і Тернопільська області. Щоб краще пізнати їхню історію, дослідник на підводі, а часто і пішки обійшов увесь край. Багатьох з цих населених пунктів нині вже немає на карті, але Олександр Миколайович увіковічнив їх на сторінках двотомного словника «Стара Волинь і Волинське Полісся», який видали у Канаді – вже по смерті автора. У цій фундаментальній праці описано понад п’ять тисяч історичних об’єктів. Учений довів, що Волинь – це регіон, який торгував з римськими колоніями у Північному Причорномор’ї, бо річка Прип’ять і її притоки слугували комунікативними шляхами (на цій території виявлені цінні археологічні знахідки). Олександр Цинкаловський – унікальна особистість, інтелігентна людина, навчав молодших колег збирати для науки навіть найдрібніші історичні артефакти. Про таких самовідданих людей гарно написав мислитель Микола Реріх: «Справжній син своєї Батьківщини – той, хто прагне її покращення і вдосконалення». Таким був Олександр Цинкаловський – невтомний дослідник волинського краю.

 

 

Додаткова інформація