Байдуков Олександр – народний художник України

Олександр Васильович Байдуков народився 10 липня 1923 року в селі Троїцькому Мелітопольського району Запорізької області. У 1939-му вступив до Дніпропетровського художнього училища, закінчити яке йому завадила Друга світова війна. У 1947-му році приїхав на Волинь. Працював художником у Маневичах, а згодом – художником-оформлювачем у Ківерцівському лісопромкомбінаті. У 1950 році Олександр Васильович приїжджає до Луцька та працевлаштовується на роботу в Художній фонд УРСР. Тут у місті Луцьку відбулося становлення Олександра Байдукова як художника. Він систематично займав­ся самоосвітою, вивчаючи і аналізуючи літературу з історії та теорії образо­творчого мистецтва. Надзвичайно корисними для його творчого зростання, як мистця, стали систематичні поїздки в будинки творчості Гурзуфа, Дзінтарі та Седнева. Природа Волині була для нього невичерпним джерелом натхнен­ня. У мистецькому доробку художника понад сотень пейзажних творів. У натюрмортах мистець втілив ідеї сімейного затишку, злагоди та достатку, прославляння родючості земл. Понад сто натюрмортів Олек­сандр Васильович Байдуков створив у техніці акварелі. Чимало картин він присвятив пам'ятникам архітектури. У 1970 році Олександр Байдуков став членом Спілки художників УРСР. У 1989 році йому присвоєно звання заслуженого художника України. У 1993 році обрано головою Волин­ської організації Спілки художників України. А у 2005 році мистець був удосто­єний звання народного художника України.

Олександр Байдуков був учасником республіканських, всесоюзних та міжнародних виставок. Його творчий доробок репрезентували більше п'ятнадцяти персональних виставок в обласному центрі Волині та у Львові, Рівному, Любліні, Замосці тощо.

За роки напруженої творчої роботи Олександр Васильович Байдуков створив мистецький доробок, який налічує понад п'ятсот різножанрових картин. Його твори прикрашають інтер'єри військового гос­піталю, міських та обласних лікарень міста Луцька, міської ради та облдерж­адміністрації, шкіл, ліцеїв, інтернатів. Безцінні полотна зберігаються у музей­них та приватних колекціях як України, так і за кордоном.

Помер Олександр Байдуков 28 листопада 2005 року.

 

Література

***

Зінько Д. 10 липня 85 років від дня народження О. В. Байдукова (1923-2005) - народного художника України / Д. Зінько // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік / [ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, А. А. Панагайба] ; Упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. О. Пчілки. – Луцьк, 2012. – С. 88–90.

Байдуков Олександр : [каталог виставки]. – Луцьк : Ініціал, 2004. – 6 с. : іл.

Олешкевич С. Фронтовий художник / С. Олешкевич // Ініціатива. – 2006. – № 5-6. – С. 2.

Додаткова інформація