Огородник Олександр Володимирович

Олександр Огороднік – український композитор, директор-художній керівник заслуженого народного ансамблю пісні і танцю України «Колос», народний артист України

Народився 7 вересня 1947 року в с. Сірнички Локачинського району Волинської об­ласті. Навчався у Сірничківській початковій та Затурцівській середній школах.

Трудову діяльність розпочав у 1962 році з посади завідувача клубу с. Сірнички, пізніше с. Зубильно. З 1965 року працював у торчинському Будинку культури на посадах баяніста, інструктора-методиста, хормейстера ансамблю “Колос”, директора Бу­динку культури. З 1989 року – директор-художній керівник за­служеного народного ансамблю пісні і танцю України «Колос».

Колектив під його керівництвом з великим успіхом гастролює як вУкраїні, так і за кордоном, зокрема в Німеччині, Сербії, Хорватії, Словенії, Франції, Іспанії, Чехії, Словаччині, Англії, Шотландії, Угорщині, Росії, Білорусії, Литві, Єгипті, Конго, В’єтнамі, Кубі, Пуерто-Ріко, Фінляндії, Туркменистані, Киргизстані та інших країнах світу. Постійно концертує в Польщі.

Особистою заслугою О. В. Огородніка як директора-худож­нього керівника колективу є активна концертна та гастрольна діяльність ансамблю “Колос” містами і селами Волині з благодій­ними концертними турами. Серед них улюбленими для волинян є вокально-хореографічні композиції: “Привіталь­на”, “Волинське весілля”, ’’Золота роса”, “На Івана Купала”, “Чер­вона калина”, “Волинські забави”, “Волинські вечори”, “Коровай”, “Козаки”, “Переспівки” та інші. У репертуарі ансамблю бага­то пісенних творів в обробці О. Огородніка. Вийшли друком дві збірки пісень О. Огородніка – “Мате­ринська пісня” (1994) та збірка у співавторстві з поетом Василем Геєм “І піснею хата багата” (2004 та 2005 рр.).

У 1973 році йому було присвоєно почесне звання “Заслужений працівник культури України”, у 1991 році нагороджений По­чесною грамотою Президії Верховної Ради України. У 1993 році Указом Президента України Олександру Володимировичу Огородніку було присвоєно почесне звання “Народний артист України”, у 2001 році нагороджений орденом “За заслуги” III ступеня. У 2006 році нагороджений Почесною грамотою Верховної Ради України.

У 2012 році присвоєно звання “Почесний громадянин Волині”.

О. Огороднік впродовж 45 років обирається депутатом Торчинської селищної ради та Луцької районної ради. Є членом колегії обласного управління культури, член комітету з прису­дження премій в галузі літератури та мистецтва, голова журі творчих звітів міст і районів Волині. З 2010 року за власного іні­ціативою щорічно проводить обласний фестиваль народного мистецтва «Осінні барви Торчина».

 

Література:

Огородник О. І піснею хата багата : твори для народ, хору та вок. ансамблів / О. Огородник, В. Гей. – Луцьк : Надстир’я, 2004. – 160 с.

Огородник О. Материнська пісня : твори для народ, хору, во­кал. ансамблів та солоспіви / О. Огородник. – Луцьк : Надстир’я,1994. – 64 с.

* * *

Гуртовий Г. Торчин – передзвін віків : іст.-краєзн. нариси. – Луцьк : Настир’я, 2003. – 364 с.

Про О. Огородніка – с. 289-290.

Денисюк В. Золота нива «Колоса» : іст.-краєзн. нарис / В. Денисюк. – Луцьк: Надстиря, 1997. – 104 с.

Денисюк В. Мистецький шлях «Колоса» : заслужений народ­ний ансамбль пісні і танцю України «Колос» (Торчин Волинської області) / В. Денисюк. – Луцьк: Настир’я, 2005. – 160 с.

Денисюк В. Одержимі творчістю : про мистецькі та культур­но-освітні училища Волині / В. Денисюк. – Луцьк : Волин, обл. друк., 2004. – 228 с.

Про О. Огородника – с. 191-192.

Гей В. Материнська пісня Огородніка / В. Гей // Луцький за­мок. – 2002. – 5 верес.

Гуменюк Н. Олександр Огородник: не можна почуватися аб­солютно щасливим, коли поруч є нещасні... / Н. Гуменюк // Віче. – 2007. – 6-12 верес. – С. 7.

Денисюк В. Колос його долі / В. Денисюк // Волинь. – 2002. –7 верес.

Занюк Л. Не за високі гонорари, а за покликанням: 65 років «Колос» іде до людей / Л. Занюк // Волинь-нова. – 2016. – 8 груд. – С. 18.

Занюк Л. «Торчин стає Меккою хорового мистецтва» / Л. За­нюк // Волинь-нова. – 2016. – 4 жовт. – С. 7.

Філатенко А. Пісні, що йдуть від серця / А. Філатенко // Во­линь-нова. – 2007. – 8 верес. – С. 7.

 

Філатенко А. Щедра пісенна нива Олександра Огородніка / А. Філатенко Волинь-нова. – 2012. – 11 серп. – С. 11.

Додаткова інформація