Вінцюк Тарас Климович

 

Вінцюк Тарас Климович - відомий фахівець у галузі кібернетики, доктор технічних наук (1985), професор (1988). Вчений – засновник напрямку теорії розпізнавання образів, автор фундаментальних праць у галузі аналізу, розпізнавання та розуміння мовленнєвих сигналів, ініціатор і організатор реалізації Державної науково-технічної програми «Образний комп'ютер», голова наукової школи «Генеративна модель розпізнавання образів». Він - лауреат численних премій і нагород, почесний член багатьох вітчизняних та іноземних академій, засновник Асоціації обробки інформації та розпізнавання образів, яку очолював до 2012 року.

Тарас Климович Вінцюк народився 10 березня 1939 року в с. Кульчин Волинської області в родині репресованих. У післявоєнні роки деякий час жив у дитячому будинку, виховувався в родичів. У 1956 році закінчив Жидичинську середню школу під Луцьком із золотою медаллю. У 1956-1961 роках навчався в Київському політехнічному інституті, який закінчив із відзнакою. Свій трудовий науковий шлях Тарас Климович розпочав у 1962 році на посаді інженера. А вже в 1988 році очолив відділ розпізнавання і синтезу звукових образів в Інституті кібернетики ім. В. Глушкова НАН України і Міжнародному науково-навчальному Центрі інформаційних технологій та систем (з 1997 р.).

Широкого визнання набула генеративна модель розпізнавання образів, уперше сформульована й запропонована Тарасом Климовичем ще у 1967 році. Цей підхід, відомий у світі як Dynamic Time Warping (DTW), знайшов своє застосування не тільки в теорії розпізнавання мовленнєвих і зорових образів, але і в моделюванні нелінійних процесів у радіофізиці та в біоінформатиці. Подібна модель, відома як Hidden Markov Model (НММ), бере свій початок у 1973 році. Обидві моделі – найбільш продуктивні в системах розпізнавання мовлення та займають провідні світові позиції. Займався створенням багатомовних систем усного діалогу лінії «RECH», зокрема для ЮНЕСКО (1986).

Починаючи з кінця 60-х років минулого століття, під керівництвом Тараса Вінцюка розроблялися системи розпізнавання мовлення, було пройдено довгий шлях від систем усного діалогу на основі БЕСМ до портативних пристроїв із голосовим управлінням.

Наукові розробки Тараса Вінцюка відображені в більш ніж 300 роботах і двох монографіях, відмічені вищими нагородами ВДНГ СРСР, дипломами багатьох виставок. У складі авторських колективів йому були присуджені Державні премії України 1988 та 1997 років в області науки та техніки. Тарас Вінцюк є творцем концепції образного комп'ютера, яка лягла в основу Державної науково-технічної програми «Образний комп'ютер» (2000-2010 р.р.).

Тарас Климович був членом багатьох наукових товариств, входив у програмні комітети та редакційні колегії багатьох наукових конференцій та видань. Він заснував та незмінно очолював Українську асоціацію з обробки інформації та розпізнавання образів. Починаючи з 1992 року, під його керівництвом пройшло 10 міжнародних конференцій з обробки сигналів і зображень та розпізнавання образів «УкрОбраз», видані збірки праць конференцій. З 2004 року під керівництвом Тараса Климовича щороку проводилися літні школи-семінари, присвячені мовленнєвим технологіям.

В селі Кульчин на честь видатного земляка Тараса Вінцюка названа одна з вулиць.

Додаткова інформація