Помилка
  • JUser::_load: не можу завантажити користувача з ID: 140

Мельник Валерій

Мельник Валерійжурналіст, природо захисник

 

Валерій Степанович Мельник народився 10 лютого 1956 р. в місті Луцьку. У 1973 р. закінчив Луцьку середню школу №9. Після строкової служби в армії Валерій Мельник розпочинає свою журналістську біографію з роботи у волинській обласній молодіжній газеті «Молодий ленінець» та одночасно здобуває фахову вищу освіту на факультеті журналістики Львівського державного університету імені Івана Франка.

Молодого журналіста помітили й оцінили як колеги, так і читачі. У двадцять два роки Валерій Мельник був прийнятий до Національної спілки журналістів України (1978 р.).

Використовуючи сторінки волинської молодіжки як організаційну трибуну, наприкінці 1980-х журналіст започаткував ряд масових природоохоронних акцій волинян – «Посади свій ліс!», «Я допоміг зоопарку!», «Озерні суботи». Під час «субот» на берегах волинських озер було споруджено 56 невеликих рекреаційних пунктів.

У 80-х рр. XX ст. на хвилі «перебудови і гласності» у СРСР набирав силу рух «зелених». Особливо масштабними були протести проти бездумного нарощування потужностей ядерної енергетики в Україні.

У Волинській області цей рух очолив Валерій Мельник. До редакції «Молодого ленінця» надійшло понад 107 тис. підписів волинян під листом-протестом. Це стало підставою для підготовки депутатського запиту, який через депутатів від Волині був поставлений на порядок дня роботи І з’їзду народних депутатів СРСР (травень 1989 р.). Під тиском громадян України Уряд республіки відмовився від планів будівництва 5 і 6 енергоблоків на Рівненській АЕС.

На запитання вікторини «Лото «Природа»,заснованої В. Мельником у 1980-х рр., в редакцію молодіжної газети з кожною поштою приходило до 5 тис. читацьких листів. Це суттєво підвищило рівень екологічної грамотності волинян.

За активну громадянську позицію журналіст був обраний депутатом Волинської обласної ради першого демократичного скликання від виборчого округу № 1. Під час депутатської діяльності домігся рішення ради про трикратне збільшення в області заповідання особливо цінних природних територій (ПЗФ) та утворення шістнадцятого адміністративного району – Шацького, основною метою якого стало збереження Шацького поозер’я.

На початку 2000-х рр. В. Мельник став ініціатором і розробником перших правил нового виду прикладного спорту єгерського багатоборства, обласні змагання з якого впродовж десяти років проводилися лісівниками на Волині. Він є ініціатором створення у 2008 р. Музею волинського лісу в урочищі Лопатень.

У 2004 р. В. С. Мельник підготував і опублікував у співавторстві монографію про життя волинського лісу, його значення для розвитку регіону та долі пов’язаних з ним впродовж останнього тисячоліття сорока поколінь волинян. «Літопис Волинського лісу. 988-2004» став прикладом системного вивчення і епічного показу конкретної сфери суспільної діяльності.

У 2010 р. на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та Глобального екологічного фонду підготував і випустив у світ двомовний (українською та англійською мовами) фотоальбом

«Заповідна Волинь», книгу «Шацький національний природний парк. Історія і сучасність», а на замовлення Шацької РДА книгу «Шацьке поозер’я». На запит бібліотеки Конгресу Сполучених Штатів Америки, що надійшов у місію ООН в Україні, два перших видання відправлені до цієї авторитетної світової книгозбірні.

Новаторським у творчій діяльності В. Мельника є те, що при підготовці книг про національні природні парки Шацький та «Прип’ять - Стохід», Черемський природний заповідник він спільно з науковцем Оленою Бірюліною започаткував традицію глибокого дослідження минулого територій, що набули статусу особливо цінних природних об’єктів.

Для відновлення історичної пам’яті народу Валерій Степанович активно працює із першоджерелами і спеціальною літературою, а також залучає до співпраці професійних істориків. Дослідник майстерно поєднує у своїх книгах опис минулого із сьогоденням. У 2011 р. він став членом Національної спілки краєзнавців України, а в 2013 р. першим лауреатом Всеукраїнської премії імені академіка Петра Тронька.

За роки плідної праці у рідному краї Валерій Мельник отримав чимало почесних звань та відзнак. Він – відмінник охорони природи УРСР (1984 р.), почесний член Українського товариства мисливців та рибалок (1991 р.), лауреат Міжнародного конкурсу екранних мистецтв «Кінотур-2007»; нагороджений Почесною зеленою грамотою облдержадміністрації (1993 р.), Подякою Прем’єр-Міністра України (2009 р.), Почесною грамотою Державного комітету лісового господарства України (2002 р.), Почесною грамотою Волинської ОДА (2009, 2011 рр.), Золотою медаллю української журналістики (2011 р.), ювілейною медаллю «Двадцять років Незалежності України» (2011 р.).

Валерій Мельник на професійній основі знімає дику природу і регулярно презентує свої світлини на виставках, а також ілюструє ними книги та статті у періодичних виданнях Волині та України.

Персональні фотовиставки митця:

«За п’ять хвилин до події» (80 портретів. Луцьк. Народний дім «Просвіта». 2011 р.); «Зачароване Полісся» (120 пейзажів, репортажних та документальних фото. Шацький національний природний парк. 2011 р.); «Очі волинської журналістики» (106 портретів. Луцьк. Народний дім «Просвіта». 2011 р.); «Потаємне Полісся» (50 робіт. Київ. Редакція газети «Урядовий кур’єр».

2010-2013 рр.); «Таємничі куточки волинської природи» (56 робіт. Луцьк. Волинська обласна державна адміністрація. 2011­2014 рр.); «Моя Волинь» (Півтори сотні пейзажів, репортажних та документальних фото. Луцьк. Редакція газети «Волинь-нова». 2014 р. по нинішній час); «Краса, яку мало хто бачив» (50 робіт. Київ. Редакція газети «Урядовий кур’єр». 2013 р. по нинішній час); «Очі волинської журналістики. Дубль 2» (256 портретів та репортажних знімків. Луцьк. Волинська обласна рада. 2015 р.).

Гімном на честь улюбленого волинського лісу став відеофільм «Зелений бастіон», знятий митцем на народній самодіяльній студії «Волинь» у 2004 р.

У 2013 р. за багаторічну віддану працю на ниві журналістики Валерій Степанович отримав звання «Заслужений журналіст України».

Нині В. С. Мельник власний кореспондент газети «Урядовий кур’єр» у Волинській області.

 

Література:

Мельник В. Волинський ліс: мітки на скрижалях історії / В. Мельник, С. Шеремета. Луцьк : ТзОВ «Євро-Сервіс», 2006. 32 с.

Мельник В. С. Заповідна Волинь : наук.-попул. вид. / В. С. Мельник. - Луцьк : Твердиня, 2010. 84 с.

Мельник В. З історії охорони природи на Волині : іст.-краєзн. нариси / В. Мельник. Луцьк : Надстир’я, 2002. 152 с.

Мельник В. С. Літопис волинського лісу / В. С. Мельник, Б. І. Колісник. Луцьк : Волин. обл. друк., 2005. 320 с. ; 620 іл.

Мельник В. Листи молодому мисливцю : листи, оповідання, есе, начерки / В. Мельник. Луцьк : Надстир’я, 2001. 296 с.

Мельник В. Люблю тебе, Волинь!.. / В. Мельник. Луцьк : Волиньполіграф, 2012. 100 с. ; 210 іл.

Мельник В. Національний природний парк «Прип’ять-Стохід» / В. Мельник, О. Бірюліна. Луцьк : Твердиня, 2009. 49 с.

Мельник В. Охорона природи на Волині / В. Мельник, Р. Мігас. Луцьк : Твердиня, 2008. 48 с.

Мельник В. Шацьке поозер’я: краєзнавчі штрихи з минулого і сьогодення / В. Мельник. – Луцьк : Волиньполіграф, 2010. – 40 с. ; 137 іл.

Мельник В. Шацьке поозер’я: краєзнавчі штрихи з минулого і сьогодення / В. Мельник. – Луцьк : Волиньполіграф, 2014. – 40 с. ; 134 іл.

Мельник В. Шацький національний природний парк : історія та сьогодення / В. Мельник, О. Бірюліна. Луцьк : Волиньполіграф,

2010. 132 с.

Мельник В. Ліки від природи / В. Мельник // Уряд. кур’єр. 2015. 15 трав. С. 7.

Мельник В. Тут ранок кличуть журавлі / В. Мельник // Уряд. кур’єр. – 2015. 5 верес. С. 5.

***

Відзначено державними нагородами : [«Заслужений журналіст України власкору газети «Урядовий кур’єр» у Волинській області Валерію Мельнику] // Діалог. 2013. 5 верес. С. 5.

Павлюк І. Українська преса Волинської області 1939-1941, 1944-2000 рр.: монографія. Луцьк: Волин. обл. друк., 2004. 508 с.

Про В. Мельника див. Іменний покажчик.

Андрушко М. «На паркеті» зайці не бігають! ; Власкор «Урядового кур’єру» по Волинській області Валерій Мельник визнаний НСЖУ переможцем творчого конкурсу працівників ЗМІ у номінації «Фотожурналіст року» : журналіст видав книгу про природу // Місто вечірнє. – 2013. – 17 січ. – С. 2.

Лівіцька О. «Чого тим полякам не вистачало»? / О. Лівіцька // Волинська газета + Західний вектор. 2011. 15 груд. С. 3.

Малімон Н. У засаді на ... фотознімок / Н. Малімон // Віче. 2011. 10-16 лют. С. 1, 16 ; День. 2011. 18-19 лют. С. 16.


Додаткова інформація