Тележинський Михайло Теодорович

Вагоме місце у відродженні музичної культури краю займає композитор Михайло Тележинський, ім’я якого довгий час було забуте.

Михайло Теодорович Тележинський народився 26 січня 1886 р. в селі Булаї Бердичівського повіту. У 1905 р. закінчив Києво-Подільське духовне училище і вступив до Київської духовної семінарії. Юнак мав прекрасний слух і голос. 1913 р. був висвячений, але відмовився стати священиком. Любов до музики та пісні перемогла. У 1917 р. він став членом Української Центральної Ради. Пізніше Михайла Тележинського призначили державним інспектором військ УНР. Коли розпочалися воєнні дії проти УНР, Тележинський переїзджав з одного міста в інше, згодом працював у Кам'янці-Подільському.

Подальша доля композитора пов'язана з Волинню, куди він переїхав влітку 1919 р. Місцем свого проживання та діяльності Тележинський обрав місто Володимир-Волинський. Працюючи регентом однієї з церков Володимира-Волинського, Михайло Теодорович організував хор «Замочок» - один з найкращих на Волині. Тоді ж він познайомився з Арсеном Річинським, разом з яким виступав за українізацію церкви.

1922 р. у Станіславському видавництві «Ліра» вийшла його «Збірка пісень і забав для дітей». З 1927 р. він займався вивченням фольклору. Часто виступав з критичними статтями в газеті «Українська нива», висвітлював сторінки біографій композиторів М. Лисенка, К. Стеценка, О. Кошиця.

У 1929 р. М. Тележинський прийняв пропозицію зайняти посаду регента хору Чеснохресного братства у Луцьку. У 1930 р. Михайло Теодорович працював інспектором українських народних хорів при шкільній кураторії. Організував диригентські курси, розробив статут українських народних хорів.

Не покидає він і політичної діяльності. У 1931 р. був обраний послом до Сейму. Разом з журналістом П. Певним започаткували нову політичну організацію «Волинське Українське об’єднання». Особливої уваги заслуговує період творчої роботи Тележинського в Луцьку (1931-1935) на посаді генерального секретаря ВУО, пізніше –  Голови управи «Рідної Xати» у Ковелі (1935-1936).

У 1930-ті рр. з'являється багато творів композитора : 4 десятки хорових обробок, збірник із 160 українських народних пісень, дитяча опера «Дід Мороз», «Вечірні й ранішні відправи». На слова Олександра Олеся він створив цикл пісень «Айстри». У 1937 р. вийшов останній церковний твір композитора «Співи на літургії св. Іоанна Златоуста».

Життєві обставини склалися так, що у 1939 р. Михайло Тележинський прийняв духовний сан і став священиком. Він служив у Василівській церкві Володимира-Волинського. У 1939 р. був заарештований радянською владою і розстріляний «при спробі втечі».

2010 р. у Луцьку вперше було проведено хоровий конкурс духовної музики ім. А. Річинського та М. Тележинського.

 

Література:

     Кревська Л.   26 січня 130 років від дня народження М. Т. Тележинського (1886 - 1939) - українського композитора, діяча музичної культури / Л. Кревська // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2016 рік / Упр. культури Волин. облдержадмін. [та ін.] ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, А. А. Понагайба. – Луцьк, 2015. – С.48–49.

     26 січня. 125 років від дня народження М.Ф.Тележинського (1886-1939) – українського композитора,діяча музичної культури // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2011 рік / ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук ; Упр. культури і туризму, Волин. обл. держадміністрації, Волин. держ. обл. універс. наук. б-ка ім. О. Пчілки. – Луцьк, 2010. – С. 23–24.

     Борщевич В. Т.   Волинський пом’янник : [біограф. нариси про православ. єпископів, священників, дияконів ченців і черниць, церковнослужителів Волині – жертв тоталітар. режимів ХХ ст.] / В. Т. Борщевич. – Рівне : Рівн. друк., 2004. – 408 с. : фот. 

    Імена Луцька = Names of Lutsk : [комплект буклетів]. – Луцьк : [б. в.], 2015. – 1 обкл. (15 буклетів). – Текст: укр., англ.

     Устимчук М. Пастирські і дяківські курси в Луцьку 1942 року УАПЦ другого відродження / М. Устимчук, Ф. Устимчук // Духовна освіта на Волині в XІ-XX століттях : зб. матеріалів богослов. міжнар. наук.-практ. конф. з нагоди 20-ліття відновлення Волинської Духовної семінарії в м. Луцьку. – Луцьк, 2010.– С. 135–141.

Про композитора М. Тележинського – с. 136.

     Філоненко Л.   Жанр біографічного нарису в музично-публіцистичній творчості Михайла Тележинського / Л. Філоненко, У. Молчко // Музичне мистецтво Волині ХІХ - ХХ століття : колективна моногр. / за заг. ред. П. Й. Шиманського. – Луцьк, 2012. – С. 51–78.

     Філоненко Л.   Музикознавчо-публіцистичний нарис Михайла Тележинського "Український композитор Микола Дмитрович Леонтович" (1877-1921)" на сторінках часопису "Українська нива" / Л. Філоненко, У. Молчко // Історична Волинь. – 2012. – С. 1–3

 

 

Додаткова інформація