назвою «…В обороні своєї одвічної «україни»…

22 вересня в стінах бібліотеки відбулася зустріч  під назвою «…В обороні своєї одвічної «україни»… (М.Грушевський)  з виселеними вихідцями з Холмщини і Підляшшя та їх нащадками. Вона приурочена до 70-річчя примусового виселення етнічних українців з території Польщі у 1944-1946, 1948, 1951 роках. 

Ми періодично не забуваємо згадувати про ці сторінки нашої історії й нагадувати про них іншим. Перед гостями-студентами виступили члени  Товариства «Холмщина», які були примусово виселені, й багато пам'ятають. Зокрема, голова Товариства Микола Антонович Онуфрійчук розповів, як малим його з сім'єю переселили на Схід України. Страшно й сумно уявляти, як українське етнічне дерево виривалося по корінчику: забирали землю, забороняли мову, змушували міняти релігію, або й узагалі її зрікатися. За різними даними з етнічних земель було виселено 300-600 тисяч українців. Більшість із них загинули на дорогах біженства, намагаючись віднайти новий притулок або тікаючи від голоду і холоду на Сході, в безнадійних спробах повернутися додому. На заході також була представлена виставка книг, упорядкованих Миколою Антоновичем. 

Запрошені члени об’єднання Марія Хоменко, Євгенія Кирилюк, також ділились спогадами. Звучали щемливі пісні холмщаків у виконанні вокального тріо «Віра. Надія. Любов.».  Демонструвались документальні кадри депортації українців.

 

Додаткова інформація