Помилка
  • JUser::_load: не можу завантажити користувача з ID: 61

Зустріч з ліквідаторами аварії на ЧАЕС

14 грудня в Україні традиційно проводиться День вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – людей, які ціною свого життя і здоров'я змогли здолати страшну трагедію ХХ століття, що сталася 26 квітня 1986 року. Ця пам'ятна дата була затверджена указом президента України 10 листопада 2006 року.

Саме 14 грудня було офіційно повідомлено про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС. Зараз цю подію багато хто називає просто днем ліквідатора. Цей день пам'яті давно став скорботним нагадуванням всьому людству про важку перемогу над вогнем, який охопив реактор атомної станції.

Наслідки вибуху четвертого реактора Чорнобильської атомної сколихнули весь світ. У результаті аварії стався викид величезної кількості радіоактивних речовин з активної зони реактора, які радіоактивною хмарою перенеслись на великі відстані.

Йод-131, цезій-134, -137, стронцій-90, плутоній-239, плутопій-240. Увесь цей радіоактивний дощ розлетівся і висіявся на територіях України, Білорусії та Росії. Радіоактивного забруднення зазнало майже 50 % території України. В життя мільйонів людей увійшли слова «радіація», «зона», «ліквідатор», «відселення».

А в Україні з'явились безлюдні міста і села, мертвий ліс, до якого не можна підходити, сади з яблуками, насиченими радіоактивною отрутою, вода, яку не можна пити, і навіть повітря, яким дихаємо, стало ворогом.

На сьогоднішній день два з половиною мільйони людей проживають у забрудненій зоні, з них вісімсот тисяч дітей. Смерті понад 35 тисяч людей пов'язані з аварією на ЧАЕС та її наслідками.

У кожного часу свої герої. В Чорнобиль були послані радянські солдати, пожежні, будівельні експерти. Ця група, яка нараховувала наприкінці 1987 року 600 тисяч, стала відома як « ліквідатори».

У ці грудневі дні працівники нашої бібліотеки звертають увагу юнацтва, учнів шкіл, громадськості до страждань людей, які зазнали і продовжують зазнавати дії радіації, – наших співвітчизників і жителів інших держав. Серед них і ті, хто захистив світ від страшної біди ціною свого здоров'я, а інколи й життя. Ми схиляємо перед ними голову.

4 грудня на зустріч з ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС Сергієм Володимировичем Недашкевичем, полковником у відставці, який був у зоні ліквідації аварії тричі і служив в інженерних військах, прийшли студенти 4 курсу відділення «Дошкільна освіта» Луцького педагогічного коледжу. Сергій Володимирович роками навчає військових, пожежників, молоде покоління в школах і вузах захисту від радіації, підготував цікаву презентацію, коментуючи її спогадами про ті трагічні роки, коли всі сили цивільних та військових були кинуті на ліквідацію наслідків вибуху на Чорнобильській АЕС.

Єдине, що наше юнацтво може зараз віддати героям-ліквідаторам, які за покликом рідної землі вступили у палаючий реактор чи самовіддано рятували людські життя, це – пам’ять. Ці люди, не шкодуючи сил і життя, виконали присягу на вірність народові України. Вічна слава героям! І здоров’я тим ліквідаторам, які живуть і працюють в ім’я миру і життя людей.

 

 

Додаткова інформація