На Волині відбувся Всеукраїнський молодіжний бібліокараван «Читай, Юність!»

 

16-17 серпня 2022 року на базі Волинської обласної бібліотеки для юнацтва відбувся Всеукраїнський молодіжний бібліокараван «Читай, Юність!». Його організатором стала книгозбірня, а ініціатором Державна бібліотека України для юнацтва.

Бібліотека організувала онлайн-захід всеукраїнського масштабу, який відбувся на платформі Meet. Бібліокараван привернув увагу бібліотекарів з 98 установ України, серед них директори та провідні фахівці обласних бібліотек України для юнацтва, молоді, фахівці бібліотек територіальних громад з регіонів та Волині.

Відкрила та модерувала захід Алла Єфремова, директорка Волинської обласної бібліотеки для юнацтва. У своєму виступі «45 років з читачами та для читачів» та відео-візитівці «Волинська обласна бібліотека для юнацтва: завжди юна своїми читачами» окреслила здобутки, грантову діяльність, взаємодію з різними структурами, ГО.

Керівник відмітила: «В останнє десятиліття бібліотекою реалізовано багато проєктів, завдяки яким ми стали сучасною та цікавою установою. Бібліотека сьогодні – це не просто книгозбірня, а повноцінний творчий та волонтерський хаб. Колектив бібліотеки вмотивований і надалі шукати нові форми й методи роботи з молоддю, змінювати формат спілкування з користувачами, розширювати спектр своїх послуг відповідно до нових реалій».

Привітав та побажав плідної роботи учасникам директор ДБУ для юнацтва, кандидат педагогічних наук, доцент Георгій Саприкін.

З вітальним словом до учасників звернулася Ольга Чубара, начальниця управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації. Говорила про роль бібліотек, і зокрема, обласної бібліотеки для юнацтва в житті громади міста, області.

Тетяна Сопова, заступниця директора з науково-методичної роботи Державної бібліотеки України для юнацтва в своєму виступі «Актуалізація бібліотечних фондів як необхідний процес в умовах збройної агресії рф», окреслила ті виклики, які ставить життя, про те, як змінюється роль бібліотек у військовий час.

Науковці, громадські діячі та партнери бібліотеки кожен по-особливому презентували співпрацю з юнацькою бібліотекою.

Про можливості взаємодії бібліотек з молоддю та громадським сектором, що дало можливість стартувати новому проєкту «Мераба: Волинський антикризовий хаб для переселених активістів та громадських організацій» створено ГО «Центр розвитку соціального капіталу», Громадська Організація «Інститут транскордонних ініціатив» у партнерстві з Волинською обласною бібліотекою для юнацтва за підтримки Isar Ednannia у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства» говорила Ірина Полєтуха, радниця Міністра молоді та спорту України, директорка Центру розвитку соціального капіталу.

Про спільні акції заради Перемоги, волонтерську діяльність і підтримку ЗСУ у тандемі з бібліотекою розповів Руслан Теліпський, керівник Громадської ініціативи «Меценати для солдата». Зарина Дацик, начальник відділу департаменту молоді та спорту Луцької міської ради наголосила: «Радію творчій співпраці з бібліотекою, адже разом ми працюємо заради громади. Бібліотека йде в ногу з часом. До війни провели 20 спільних акцій, і нині співпрацю продовжуємо».

Важливо було познайомити учасників зустрічі з нашим чудовим краєм, адже Волинь туристична цікава і неповторна. Це підтвердила презентацією «Волинь унікальна» головна методист бібліотеки Оксана Романюк. Про туристичну привабливість, важливість для молоді книги та збереження культурних багатств, цінностей розповіли Юлія Дащук, директорка Центру туристичної інформації та паломництва «ZHYDYCHYN CENTER»/Жидичин центр та Катерина Михайлюк із Музею сучасного українського мистецтва Корсаків.

На становленні літературних фестивалів Волині та їх ролі в формуванні в молоді інтересу до читання зосередила увагу Ельвіра Яцута, очільниця «Мистецького об’єднання «Стендаль», організаторка фестивалів, форумів, культурних подій краю.

Програма другого дня бібліокаравану, яку модерувала Любов Фрадинська, завідувачка відділу краєзнавства, була багата на зустрічі з літераторами-волинянами, науковцями.

Відкрила захід – Ольга Ляснюк, голова Волинської обласної організації  Національної спілки письменників України, яка розгорнула літературну панораму Волині, розповіла про її творчий колектив, що налічує 43 члени спілки. Говорила про альманах «Світязь», фестиваль «Лісова пісня».

Бібліотечна громадськість із задоволенням слухала Володимира Лиса, українського журналіста, драматурга, письменника, володаря Гран-прі та Гранд-коронації Всеукраїнського конкурсу, неодноразового лауреата конкурсу «Коронація слова» та Надію Гуменюк, українську поетесу, прозаїка і публіциста, володарку Гран-прі Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова». Творче подружжя презентувало свої нові романи – «Та, що ламає вітер» і «Вифлеєм», які нещодавно побачили світ у Харкові.  Їх твори відомі в Україні, а в бібліотеці для юнацтва ними зачитуються. В цих книгах наша історія, яку варто показувати, розповідати, адже через долі героїв переплетені різні регіони України. Ось як сказала пані Надія: «Бібліотекарі найкращі друзі письменника, і роблять все, щоб книга знайшла свого читача. Непрочитана книга – не відкритий материк».

Видавець та письменник Микола Мартинюк розповів про власну перекладацьку діяльність, здебільшого зі словянських мов, а також з української на латинську та інших. Акцентував увагу на підготовлені нові проєкти видавництва «Твердиня».

Еліна Форманюк поетеса, журналістка розповіла про оповідання «Матка Боска», в якому провела історичні паралелі про долю переселенців, розірвані родини. Читала власні вірші «Ангел», «Нечуючий поет». Зізналася, що зараз, під час війни, зовсім не пишеться через провину за тих, хто не вижив, та через осторогу скотитися в пафос та патетику.

Тетяна Регешук поетеса, перекладачка з китайської на українську мову працювала в Польщі, Китаї, Львові. Підкреслила, що чимало китайських інтелігентів підтримують Україну в цей складний час, присвячують свої поезії.

Молодий український поет, прозаїк, представник андеграундного поетичного стилю, під псевдонімом Ніколассон (Олександр Корнейко), розповів про себе: як працює та як робить промоцію своєї творчості. Для нього поезія періоду війни поділяється на закличну (мобілізуючу) та ту, яка відображає стан душі.

Про роботу над Повним академічним виданням творів Лесі Українки у 14 томах розповіли упорядники Юрій Громик, український мовознавець, кандидат філологічних наук, професор, проректор з навчальної роботи та рекрутації, член редколегії, Олена Маланій, кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри української літератури Волинського національного університету імені Лесі Українки. Робота та пошук авторських варіантів текстів без редагувань, підготовка наукових коментарів, листів та титанічна робота  в умовах карантинних обмежень – все це відкриває для читача нову і справжню Лесю.

Руслана Порицька, керівниця та режисерка незалежного театру «ГаРмИдЕр» говорила про вистави «На полі крові», постановку п’єcи «Синдром уцілілого». «Я – Леся» – вистава про власне осмислення та сприйняття творів Лесі Українки з участю підлітків дівчат.

Печа-куча «Бібліотечна Україна вітає літературну Волинь» стала своєрідним місточком професійного спілкування бібліотекарів з письменниками з різних регіонів. Журналісти, письменники, фахівці бібліотек з Полтави, Одеси, Кіровограду, Львова, Черкас, Дніпра, Запоріжжя винесли на суд громадськості свою творчість. Дійсно бібліокараван – це подія, яка привернула особливу увагу. Було мега круто!

Переконані, що бібліокараван став платформою для розширення корисних особистих контактів, середовищем осмислення важливих соціокультурних процесів, а також мотиваційним прикладом вдалого менеджменту культурних подій.

Додаткова інформація