Бурдаш Олена

Олена Бурдаш – українська художниця

Народилася 27 липня 1948 року в селі Сенкевичівка Горохівського району Волинської області. Після закінчення середньої школи в 1965 році навчалася в Луцькому педагогічному училищі та відвідувала художню студію під керівництвом Петра Сензюка. В цей період вона також почала робити перші поетичні спроби, а у 1969 році на сторінках літературного альманаху з’явились вірші Олени Бурдаш.

З 1970 по 1972 рік навчалась у Львівському училищі прикладного мистецтва ім. І. Труша. Вчителями з фахових дисциплін були М. Драган, Г. Малярський, С. Мельничук. Будучи ще студенткою, Олена розпочала пошук власного напрямку у творчості, віддаючи перевагу філософському осмисленню світу у своїх творах – людини, її почуттів, особливостей сприйняття світу крізь призму особистості. Захоплювалася творами Поля Гогена, Амедео Модільяні, Пабло Пікассо, Анрі Матісса.

У Львові, де вона мешкала з 1970 по 1986 роки, сформувався творчий напрямок художниці. За незалежність поглядів Олена була виключена з училища. Вона займається вдосконаленням своєї творчості, стала досить відомою художницею Львівського андеграунду, символом неофіційного мистецтва Львова. Захоплювалася творчістю Ніко Піросмані, Марка Шагала, Никифора Дровняка, які були відмінні від домінуючих на той час традицій соцреалізму. Твори Олени Бурдаш набули співзвучності із православним іконописом, народним мистецтвом.

Протягом 1984-1986 років О. Бурдаш була прочанкою в Почаївській лаврі. У цей період життя художниця написала ряд поезій, казок, притчі, численні гуашеві та аквамаринові мініатюри («Двоє», «Пантелеймон», «Трійця», «Грушевий дзвін» та ін.)

У 1986 році художниця переїжджає жити до Луцька. Саме в Луцьку в 1987 році відбулась її перша персональна виставка, яка стала яскравою подією в мистецьких колах Волині часів перебудови. Її почали запрошувати на численні міські та обласні виставки живопису. Провідні твори: «Погляд у майбутнє», «Чаша», «Поцілунок», «Спіраль почуттів», «Грані дозволеного». Ім’я художниці з’явилось на сторінках престижних часописів та каталогів.

У 1992 році Олена Бурдаш вступила до Національної спілки художників України.

Про творчість Олени Бурдаш у 1998 році знято фільм «Трійця» режисера В. Шевчук.

 

Література:

Бурдаш Олена : [каталог] / упоряд. В. Марчук. – Луцьк : Медіа, 2009. – 19 с.

Олена Бурдаш : каталог / Волин. орг. нац. спілки худ. України ; упоряд. В. Марчук. – Луцьк : Медія, 2008. – 20 с.

Бурдаш О. Об примхливі дощі ; Достигає у лісі сонце; На Дубі зозуля : вірші / О. Бурдаш // Вітрила : альманах. – Київ, 1969. – С. 238-239.

Бурдаш О. «...Бо на слово своя є сила» : вірші / О. Бурдаш // Віче. – 1996. – 4 лип.

* * *

Бурдаш Олена // Волинські художники : буклет. – Луцьк, [2003]. – [с. З вкл.].

Максим’юк Б. Дивна жінка: моїй однокласниці, художниці Олені Бурдаш / Б. Максим’юк // Максим’юк Б. Твої руки, мамо : лірич. етюди / Б. Максим’юк. – Луцьк, 2002. – С. 47-49.

Напєрай Ю.   Українське мистецтво об’єднує / Ю. Напєрай // Monitor Wolynski. – 2014. – № 6. – С. 4.

Пилипчук М. «Моє життя – це пошуки гармонії» : ^Дожниці Олені Бурдаш - 68 років / М. Пилипчук // Волин. новини. – 2016. – 4 серп. – С. 15.

Додаткова інформація