Історична година до 65-річчя Норильського повстання в юнацькій бібліотеці

21 червня у читальній залі бібліотеки відбулася історична година «Норильське повстання – масовий спротив вязнів: 65 років потому». Із шкільними бібліотекарями зустрілися сивочолі свідки історії, члени ГО «Волинське обласне ветеранське товариство політичних в’язнів і репресованих». Символічно, що захід розпочався читанням «Декалога націоналіста». Про події тих років переглянули відеосюжет каналу ICTV. Голова організації Валентина Єгорова розповіла про події, які струснули ГУЛАГ і назавжди змінили табірну систему Радянського Союзу. Події, які, власне, стали початком кінця страшного «архіпелагу». Тоді, у травні 1953 року, одночасно застрайкувало понад 20 тисяч політв’язнів Норильська. 70% з них були українцями, чимало – волинянами. Протистояння з адміністрацією тривало 69 діб і завершилося поразкою. Але прецедент був сенсаційним, а наслідки – набагато серйознішими, ніж могло уявити собі радянське керівництво на той час.

Ветеран УПА Іван Солтан, розповідаючи про участь волинян у повстанні, зазначив: «Перша кров Норильського повстання пролилась із грудей уродженця Волині на прізвище Ковальчук, можливо тому наш край називають червоним».

Присутніх привітали голова Братства ветеранів ОУН і УПА Волинського краю Богдан Вівчарик, директор Волинської обласної бібліотеки Алла Єфремова. Вірші про повстанців чудово читала Марія Ткачук, якій через два роки виповниться 90 років. Прозвучало чимало зворушливих історій про долі учасників УПА, які вели боротьбу на теренах нашого краю. Зустріч спонукала слухачів курсів підвищення кваліфікації ВІППО провести в своїх книгозбірнях заходи патріотичного звучання. 

Хвилиною мовчання пам’янули всіх, хто загинув під час трагічних подій у Норильську та інших акцій супротиву. Вони були першими, хто підняв повстання в серці ГУЛАГу. Після них був Кенґір та інші, які струснули основами радянської репресивної машини і змусили Хрущова розпочати «відлигу». Їхнім прапором був чорний – з червоною смугою, на знак того, що пролилася кров.Таким чином у минулому сторіччі українці разом з іншими народами доклалися до знищення найстрашніших режимів в історії людства – нацистського та сталінського.

Додаткова інформація