Рябчук Микола – український літературознавець, поет, критик

Народився 27 вересня 1953 року в селі Рованці Луцького району. Ще у школі захопився світовою та українською лі­тературою, які стали для нього пріоритетними у виборі життєвої дороги. Як зізнався в одному з інтерв'ю сам Микола Рябчук, у підлітковому віці він зачи­тувався головно американською фантастикою, «яка збагачувала уяву й роз­вивала парадоксальність мислення, готуючи, в певному сенсі, до сприйняття складніших, зокрема, сюрреалістських текстів». Великий вплив на молодого Рябчука справили легальні і нелегальні твори українських шістдесятників. Одним з перших у цьому ряду – Грицько Чубай.

Вони познайомилися 1970 року у Львові, в помешканні Ірини Калинець. Навколо Грицька Чубая та його самвидавного альманаху «Скриня» (1971-1973) об'єднувався гурт нонконформістської молоді – письменники, художники, музиканти, співаки. Серед них – Віктор Морозов, Володимир Яворський, Орест Яворський, Юрко Кох, Володимир Кауфман, Юрій Брилинський... Молоді інтелектували зачитувалися Аполлінером, Лоркою, Кафкою, Камю, Еліотом, Фолкнером, Воробйовим, Голобородьком, Стусом, Кордуном... Після того, як «Скриня», переслідувана владою, перестала існувати, центром львівського андеграуду стало скромне помешкання Миколи Рябчука, своєрідний «клуб» на вулиці Кавалерійській.

Весною 1973 року КДБ направило лист до керівництва Львівського політехнічного інституту, де навчався Микола Рябчук, у якому зазначалося, що він брав участь у виданні нелегального журналу «Скриня» та підтримував зв'язки з націоналістичними елементами міста Львова. Талановитого студен­та виключили з вишу. Два роки він працював на залізниці, жив у вагончику безвікон, а подекуди – і без опалення. Потому влаштувався електриком у театрі. 1977 року Микола Рябчук таки закінчив Львівську Політехніку за спе­ціальністю інженер-електромеханік. Того ж року йому дивом поталанило вступити на заочне відділення Літературного інституту імені М. Горького у Москві. Проте вже за рік його змусили піти і звідти – КДБ від свого інфор­матора серед студентів дізнався про «крамольні розмови» Рябчука в гурто­житку. Він все-таки закінчив Літературний інститут, але тільки 1988 року, в період горбачовської лібералізації радянського режиму.

В роки перебудови Микола Рябчук почав друкувати свої твори легально. 1985 року вийшла його книжка «Потреба слова», а 1989 – поетична збірка «Зима у Львові». Але нині Микола Рябчук більш знаний як журналіст та публі­цист. Він працював завідувачем відділу та заступником головного редактора журналу «Всесвіт», оглядачем відділу культури газети «День», відповідаль­ним редактором часопису «Критика», науковим співробітником інституту культурної політики та Центру європейських гуманітарних досліджень На­ціонального університету «Києво-Могилянська Академія». У 1994-1996 та 1999 роках перебував на викладацькій та дослідницькій роботі у США. З 1997 року-член Асоціації українських письменників. Починаючи з 2006 року, по понеділках пише колонку у «Газеті по-українськи».

Опублікував кілька десятків книжок та безліч статей в українських та зарубіжних журналах і наукових збірниках. Тексти Миколи Рябчука перекла­дено англійською, німецькою, французькою, польською і сербською мова­ми. Зрештою, і сам він знаний як перекладач з польської та англійської мов. Поряд з літературними та культурологічними темами активно досліджує становлення національної ідентичності, формування громадянського су­спільства та державонацієтворення.

Найбільш відомими його працями є книжки «Від Малоросії до Украї­ни: парадокси запізнілого націєтворення» та «Дві України: реальні межі, віртуальні війни», визнані кращими у Національному конкурсі «Книга року України», «Дилема українського Фауста: громадянське суспільство і «розбу­дова держави», «У ліжку зі слоном – україно-російські асиметричні відноси­ни: культурний аспект», «Від «хаосу» – до «стабільності» та інші.

Аналітичні статті Миколи Рябчука неодноразово визнавалися кращи­ми в Україні редакціями таких відомих видань, як «Сучасність», «Українська культура», «Березіль». Має Микола Юрійович також низку престижних від­знак у Польщі та Росії. Зокрема, 2009 року він отримав медаль «Bene merito» міністра закордонних справ Республіки Польща за внесок у польсько-українське порозуміння.

 

Література

***

Рябчук М. (Не) можливість діалогу / М. Рябчук // Всесвіт. – 2014. – № 1/2. – С. 281–287.

Рябчук М. Ю. Асиметричні відносини в гуманітарній сфері (українсько-російський культорологічний контекст) / М. Ю. Рябчук // Асиметрія міжнародних відносин / під ред.: Г. М. Перепелиці, О. М. Субтельного. – Київ, 2005. – С. 113–146.

Рябчук М. Запорожці усе ще пишуть свого листа : (про картину "Запорожці пишуть листа...") / М. Рябчук // Укр. культура. – 2010. – № 9-12. – С.2–4.

Рябчук М. Ю. Зима у Львові : вірші різних років / М. Ю. Рябчук. – Київ : Молодь, 1989. – 112 с.

Рябчук М. Ю. Потреба слова : літ. -крит. ст. / М. Ю. Рябчук. – Київ : Рад. письменник, 1985. – 223 с.

 

***

Дмитренко Н. У союзі з Мардж Сімпсон : [про зб. Миколи Рябчука "Улюблений пістолет пані Сімпсон"] / Н. Дмитренко // Україна молода. – 2009. – № 107. – С. 12.

Лис С. 27 вересня 60 років від дня народження М. Ю. Рябчука (1938) - українського літературознавця, поета, критика / С. Лис // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік / [ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, А. А. Панагайба] ; Упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. О. Пчілки. – Луцьк, 2012. – С. 119–121.

Лучук І. В. Літературний документ епохи застою : (рецензія на кн. М. Рябчука "Деінде, тільки не тут та інші оповідання") / І. В. Лучук // Цебер амброзії : письменницька критика (вибрані рецензії 2002-2012) / І.В.Лучук. – Луцьк, 2013. – С. 89–91. – (Серія "Літературний ексклюзив").

Родик К. Мілош серед нас : Микола Рябчук проти нац. міфотворчості : [про кн. "Постколоніальний синдром"] / К. Родик // Україна молода. – 2012. – № 16. – С. 13.

Рябчук М. Коли бібліотека - альтер его : розмова з письменником та публіцистом Миколою Рябчуком / М. Рябчук ; Л. Таран // День. – 2013. – № 150/151. – С. 23.

Свалова М. Навчальні можливості жанрів есею та авторської колонки (за публіцистичними матеріалами Ю. Андруховича, О. Бойченка, О. Забужко, М. Рябчука) [Електронний ресурс] / М. Свалова // Образ. – 2015. – Вип. 3(18). – С. 154–163.

Синьоок Т. Підсумки Книжкового рейтингу НСПУ-2012 / Т. Синьоок // Літературна Україна. – 2013. – № 16. – С. 2.

Додаткова інформація