Помилка
  • JUser::_load: не можу завантажити користувача з ID: 61

Шапов Анатолій Данилович

Анатолій Шапов – самодіяльний композитор, засновник заслуженого народного ансамблю пісні і танцю України «Колос», заслужений працівник культури України

 

Народився Анатолій Данилович Шапов 1 квітня 1927 року в давньому, з багатою історією селі Шепель, нині Луцького району. Споконвіків жила тут його хліборобська родина – мати Христина Макарівна, яка рано залишила осиротілих малолітніх дітей, та батько Данило Петрович, який любив музику і був добрим садівником. Вони ще змалку прищепили Анатолію Даниловичу любов до пісні, до рідної України. В роки війни фашисти арештували Данила Петровича, який був учасником національного руху опору, а згодом – загинув від підступної кулі. Після визволення рідного села від фашистів Анатолія – сімнадцятилітнього юнака – мобілізували у військо й направили на Далекий Схід. Там він служив бійцем стрілецького полку, а з 1949 по 1951 рік грав у полковому оркестрі. Демобілізувавшись, хлопець повернувся у рідне село, де керував хоровим гуртком, був музикантом. Потім працював у районному Будинку культури.

Своє вміння й енергію Анатолій сповна віддав хоровому гуртку, духовому оркестру. Цей час припав на безліч репетицій, виступів у селах у складі районної агіткультбригади. Концерти проходили з успіхом, та назріло питання про нову організаційну форму, про колектив, який би тісно поєднав пісню, музику і танець. Почали проводити спільні репетиції хорового і танцювального гуртків. 4 грудня 1951 року на сцені Торчинського будинку культури колектив вперше виступив в якості ансамблю. "Добре сприйняли нас торчинці, бо вже більш багатим і різноманітним був репертуар. Хоча мали й не дуже чисельний склад учасників, але це були віддані мистецтву люди. Вони справді були залюблені в пісню, музику, вони знаходили час, щоб збиратися, співати, доносити до людей красу народної творчості. «Мабуть, тоді й народилася ідея назвати наш ансамбль «Колос» як символ життя, як диво природи, що з маленького зернятка родить урожайний колос – вбирає в себе життєдайну силу землі й дарує її людям», – згадував Анатолій Данилович. Таким чином, у середині двадцятого століття сформувався новий колектив, який згодом виріс в ансамбль пісні і танцю «Колос». Його надійне становлення Анатолій Шапов вбачав у відродженні місцевого фольклору і наданні йому якісно нових барв. З цією метою він відвідав багато сіл, де записував пісні, звичаї народу, які своїми витоками сягають сивої давнини. Анатолій Данилович вчився багато й сам, пізнававши глибини теорії музики і співу.

Анатолій Шапов – засновник і своєрідний мотор «Колоса» – понад три десятиліття працював його художнім керівником. У 1971 році йому присвоїли звання заслуженого працівника культури. Нагороджений трьома орденами, в тому числі двома – Трудового Червоного Прапора. Глибоку шану і загальне визнання він заслужив важкою, копіткою працею, своїм талантом й умінням.

Анатолій Шапов творив пісні, які й нині привертають увагу слухача своїм тонким ліризмом, зворушливою мелодійністю. Популярними стали його пісні «Відлітають лелеки», «Рідна земле», «Мамина коса», «Соловейко», «Мальви», «Ти не їдь із села» та інші. Ряд мелодій Анатолія. Шапова й нині звучать у композиціях колективу. Світла пам’ять про митця в його вокально-хореографічних композиціях, записаних і відтворених у сценічному житті.

Помер Анатолій Данилович 23 березня 1989 року, лишивши після себе величезний доробок популярного і вічно живого народного фольклору.

 

Література:

Шапов А. Ой ти калинонько червона: хорові твори, пісні / А. Шапов. – Луцьк : Вежа, 2007. – 46 с.

Гуртовий Г. Торчин – передзвін віків: іст.-краєзн. нариси. – Луцьк: Надстиря, 2003. – 364 с.

Про А. Д. Шапова – с. 288–289.

Денисюк В. Золота нива «Колоса»: іст.-краєзн. нарис / В. Денисюк. – Луцьк: Надстиря, 1997. – 104 с.

Про А. Д. Шапова – с. 5–16.

Денисюк В. Мистецький шлях «Колоса» : заслужений народний ансамбль пісні і танцю України «Колос» (Торчин Волинської області) / В. Денисюк. – Луцьк : Надстиря, 2005. – 160 с.

Про А. Д. Шапова – с. 12–19.

Денисюк В. Одержимі творчістю : про мистецькі та культурно-освітні училища Волині / В. Денисюк. – Луцьк : Волин, обл. друк., 2004. – 228 с.

Про А. Д. Шапова – с. 218–219.

Філатенко А. Пісенний сад / А. Філатенко // Працею уславлені : нариси. – Львів : Каменяр, 1987. – С. 108–116.

Про А. Д. Шапова.

Клімчук Л. Пісенний сад Анатолія Шапова / Л. Клімчук // Луцький замок. – 2007. – 22 берез. – С. 4.

Пам’ять: «І пісні, мов квітка на морозі» // Волинь-нова. – 2007. – 3 квіт. – С. 2. 

Додаткова інформація