Ювілей М.Мах

В бібліотечній професії працюють особливі люди: талановиті, духовні, освічені та самовіддані. Такою є одна з найшанованіших постатей серед бібліотекарів Волині – Марія Михайлівна Мах. З її іменем пов’язана ціла епоха розвитку бібліотечної галузі як на Волині, так і в Україні. Вона – визнаний авторитет не тільки серед професіоналів, це людина закохана в свою професію, чимало зробила для підвищення її престижу. За успіхи в роботі, активну громадську діяльність та вагомий внесок в справу відродження національної культури і духовності в 1998 році Марія Михайлівна удостоєна звання «Заслужений працівник культури України», відзначена подякою Президента України, Почесною грамотою Міністерства освіти і науки, Почесними грамотами Волинської облдержадміністрації, обласної та Луцької міської рад, обласного управління культури.

Розпочала трудову діяльність в Луцькій міській бібліотеці, пізніше успішно працювала в обласній бібліотеці для дорослих, обласній бібліотеці для дітей на посаді завідувача бібліографічним відділом.

Марія Михайлівна очолює колектив Волинської обласної бібліотеки для юнацтва з часу її заснування – з 1977 року. Вмілий керівник, організатор, вона ініціює на випередження стратегію і тактику діяльності трудового колективу, розвитку бібліотечної галузі в Україні. Вимоглива до себе і підлеглих. Добре знає бібліотечну справу, застосовує свої знання на практиці. Під її керівництвом бібліотека відома в місті, області, країні. Щорічно книгозбірню відвідує більше 27 тисяч користувачів, видача документів становить понад 520 тисяч.

Бібліотека для юнацтва в соціальній інфраструктурі міста та області стала загальнодержавним комплексним бібліотечно-інформаційним, науково-дослідницьким, методичним та культурним центром, що сприяє піднесенню інтелектуального та освітнього рівня юнацтва. Мах М.М. вміло згуртовує колектив бібліотеки на виконання завдань, визначених законодавчими та нормативними документами в галузі культури, державними та обласними програмами. За її ініціативою та активною участю й допомогою з відвідувачами бібліотеки проводяться цікаві зустрічі, презентації, конкурси, тематичні вечори, які сприяють духовному та національному вихованню молоді.

Під її керівництвом книгозбірня набуває та утверджує нові технології бібліотечного та інформаційного обслуговування молоді. Сьогодні технічна оснащеність бібліотеки (48 комп’ютерів, в т.ч. 2 ноутбуки, 3 ксерокси, 6 принтерів, 2 мультимедійних проектори, ламінатор, 11 веб-камер) забезпечує необхідні умови для самостійного оволодіння інформацією. Одним із напрямів бібліотеки є фандрейзингова та проектна діяльність. В 2013 році бібліотека як переможець ІV раунду конкурсу програми «Бібліоміст», отримала 10 сучасних комп’ютерів з ліцензійним програмним забезпеченням, багатофункціональний принтер, відекамер, пристроїв безперебійного живлення, роутер. Відкрито Пункт безкоштовного доступу до Інтернету.

Завдяки її вмілому керівництву бібліотека здобула імідж високопрофесійної, й у той же час, демократичної, доступної користувачу установи, здатної відгукнутися на суспільні запити. Марія Михайлівна – ініціатор запровадження послуг, які створюють сприятливе середовище для максимального залучення позабюджетних коштів. З її ініціативи започатковано дистанційне бібліографічне обслуговування віддалених користувачів, яким електронною поштою надсилаються не лише списки літератури з використанням бібліографічних баз даних, а й текстова інформація.

Бібліотека першою в області автоматизувала всі бібліотечні процеси, обслуговує користувачів в програмі УФД «Бібліотека». Проведено ретроконверсію фонду та сформовано електронний каталог, доступний в мережі Інтернет на Web-сайті книгозбірні, створені сторінки в соціальних мережах.

Значний внесок Мах М.М. в справу відродження і розбудови бібліотечної мережі області. Вона сприяє наданню методичної та практичної допомоги книгозбірням в роботі з молоддю. За її редакцією видаються методико-бібліографічні матеріали, сценарії масових заходів, які відіграють важливу роль в методичному забезпеченні діяльності бібліотек області. Марія Михайлівна постійно виступає на нарадах, курсах підвищення кваліфікації працівників культури та освіти. Вона по-справжньому віддана бібліотечній професії має неабиякий талант зацікавити та спілкуватися з аудиторією. Захопившись новою ідеєю, вона обов’язково втілює її та запалює своїм ентузіазмом інших.

Марія Михайлівна веде активну громадську діяльність. Вона член правління Волинського обласного відділення Української бібліотечної асоціації, очолює Волинське відділення Міжнародної організації «Жіноча громада».

Марія Михайлівна і бібліотека невід’ємні. Колектив бібліотеки поважає, шанує і цінує свого директора за порядність, увагу до людей, небайдужість, відкритість, доброзичливість, готовність завжди прийти на допомогу. Вона ділиться своїм досвідом з молодшими колегами, долучає їх до секретів бібліотечної професії, вчить працювати творчо, без шаблону та сірості.

      У січні в Марії Михайлівни хороший, поважний ювілей. Тож бажаємо їй в першу чергу здоров’я, творчого натхнення, досягнення намічених цілей, нових звершень!

 

Додаткова інформація