«В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля»

25 березня у читальному залі бібліотеки під час мистецького відео-уроку «В своїй хаті своя й правда, і сила, і воля», в чергове вшановували пам’ять світоча української літератури Т. Г. Шевченка.

Учням Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні пощастило, адже мова йшла про цікаві речі – монументальну Шевченкіану. На зустріч був запрошений громадський діяч, шевченкознавець, мандрівник, пам’яткознавець, фотограф-монументаліст, член оргкомітетів зі встановлення пам’ятників Шевченку в м. Оттаві (Канада) та м. Ризі (Литва), лауреат Шевченківської премії від Світового Конгресу Українців, керівник волонтерського проекту «Меценати для солдата»  Руслан Теліпський.

Ліцеїстам було цікаво слухати все, і про мандри, і про історію памятників в усьому світі. Руслан розповів про пам’ятники Шевченка, які особисто побачив та сфотографував, розповів про ті, які знищені за певних обставин. Із здивуванням слухачі сприйняли розповідь про те, як пішки,  протягом 34 днів пройшов місцями Шевченка до Канева.

В підлітковому віці Руслан мав три найбільші захоплення: творчість Тараса Шевченка, фотографія і туризм. Буваючи в різних містах і селах, неодмінно відвідував пам'ятники Кобзареві й фотографував їх. З кінця 1990-х метою його подорожей стали Шевченкові монументи, погруддя та меморіальні таблиці. За роки, що відтоді минули, Теліпський фотографував скульптурні об'єкти у всіх областях України й у більш як п'ятдесяти країнах світу. У понад двадцяти п'яти з них до числа цих об'єктів належали пам'ятники Кобзарю. В Руслановій Шевченкіані налічується понад тисячу сфотографованих пам'яток. Загалом же він зібрав відомості про більш ніж 10 000 зразків світової монументалістики. З 2013 року почав роботу над книжкою «Монументальна Шевченкіана Руслана Теліпського».

Ще студентом побував у всіх обласних центрах України, а також у Сімферополі та Севастополі. З середини 2000-х вже почались тривалі мандри за кордоном, переважно автостопом та дешевим транспортним сполученням і завжди наодинці    Маючи великий обсяг зібраного матеріалу, з 2007 року Руслан Теліпський почав організовувати фотовиставки, які супроводжував доповідями про історію, передумови створення різних монументів Шевченку та їх мистецькі особливості. Загалом він провів понад п'ятдесят персональних фотовиставок, мультимедійних презентацій і лекцій в Україні та за кордоном.      У 2008 році на День Незалежності України Руслан Теліпський  провів біля пам'ятника Кобзареві в Луцьку спільне читання Шевченкового «Заповіту» різними мовами. Учасники XI міжнародного фестивалю «Поліське літо з фольклором» задекламували цей вірш українською, арабською, польською, французькою, італійською, російською, чеською, іспанською та мовою  ідиш.

Цього ж року Теліпський започаткував патріотичну акцію «Тарасів дороговказ» – піше паломництво до Чернечої гори місцями перебування Шевченка та встановлення численних пам'ятників поету. Цей проект має на меті популяризувати українську мову, відроджувати національну свідомість, історію, побут і культуру, мотивувати молодь до сумлінного навчання та відновлення духовних цінностей народу. Під патронатом посольства України в Канаді, спільно з Конґресом українців Канади, Світовим конґресом українців та іншими українськими канадськими громадськими організаціями здійснив 12 доброчинних фотовиставок по всій Канаді, долучившись до зібрання коштів на встановлення пам'ятників Шевченку в Оттаві, та видав вісім листівок – на фінансування побудови пам'ятника в Ризі.

Такі зустрічі молоді з відомими та цікавими постатями спонукають наших користувачів краще пізнати та поглибити знання про свою історію, вшанування її геніїв у всьому світі, прагнути до втілення власних мрій та бажань.

Додаткова інформація