Помилка
  • JUser::_load: не можу завантажити користувача з ID: 61

Валентин Миколайович Наріжний

Валентин Наріжний – заслужений вчитель

Української PCP

 

Валентин Миколайович Наріжний народився 1 лютого 1942 року в селі Мануйлівка Козельщинського району Полтавської області в сім’ї вчителів Миколи Давидовича (загинув на фронті у 1943 році) та Тетяни Пилипівни. Життєвий та трудовий шлях Валентина Миколайовича нерозривно пов’язаний з Волинню, бо у 1957 році переїхав до сестри, яка працювала медичною сестрою в Ківерцях. Тут у 1959 р. закінчив ЗОШ №1 та став студентом фізико-математичного факультету Луцького державного педагогічного інституту імені Лесі Українки. Після закінчення інституту у 1964-1965 роках служив у армії. Після демобілізації був направлений на роботу в Білинську середню школу Ковельського району на посади вчителя фізики та заступника директора. У цій школі у 1965-1968 роках відбувалось його становлення як педагога-експериментатора та дослідника.

З 1968 року Валентин Миколайович працює в загальноосвітній школі №1 м. Ковеля. Характерною особливістю роботи молодого вчителя стало постійне використання на уроках фізичного експерименту, який підтверджував теоретичні висновки, робив їх зрозумілішими для школярів. Можливість проведення експерименту, практичних та лабораторних робіт на уроках фізики та у позакласній роботі вчитель забезпечував різноманітними приладами, зробленими ним особисто або учнями при його допомозі. Під керівництвом вчителя обладнано технічний центр із замкненою телевізійною системою, що давало можливість використання навчальних програм телебачення та навчальних телесюжетів, створених учителем.

Неодмінним елементом уроків Валентина Миколайовича було ознайомлення учнів з історією його улюбленої науки, тих чи інших винаходів та розповіді про видатних учених і винахідників, що викликало великий інтерес у школярів.

Заняття Валентина Миколайовича відзначаються високою методичною досконалістю і довершеністю, глибокою науковою та практичною спрямованістю, використанням нових технологій навчання і виховання школярів.

У школі Валентин Миколайович жив: у першій половині дня підготовка і проведення навчальних занять, у другій – індивідуальна робота з учнями, заняття фізико-технічного гуртка, який працює вже майже півстоліття і через гарт якого пройшли сотні учнів. Протягом цього часу неодноразово змінювалася його назва, але суть роботи, за словами вчителя, залишається незмінною – залучення учнів до пізнання технічних процесів, які є основою роботи сучасних пристроїв. Вже понад десять років гурток має назву «Юних винахідників і раціоналізаторів». Тут гуртківці розвивають свої творчі здібності та таланти, отримують нові вміння. Гурток приносив і приносить колишнім і нинішнім учням вчителя перемоги на олімпіадах, призові місця на конкурсах та турнірах з науково-технічної творчості.

Поряд з цим Валентин Миколайович плідно працював з членами секції фізики Ковельської філії Малої академії наук, де ефективно поєднував теорію з розв’язанням задач практичного характеру, привчав учнів до дослідницької та експериментальної роботи.

У 1980 році обласним інститутом удосконалення вчителів було вивчено особливості діяльності В. М. Наріжного як учителя та керівника фізико-технічного гуртка, організатора експериментальної та дослідницької діяльності учнів, видано буклет «Запорука міцних знань» та надіслано його у школи області з рекомендаціями до впровадження в практику роботи вчителів фізики його досвіду.

Своїми знаннями та методичними родзинками Валентин Миколайович постійно ділиться з колегами, слухачами курсів підвищення кваліфікації у Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти, бере участь в міських та обласних семінарах вчителів фізики, науково-практичних конференціях, круглих столах та педагогічних читаннях. Його виступи на Всеукраїнських семінарах у Вінниці, Кривому Розі, Фастові схвально сприймалися педагогічним загалом України. Багато вчителів з усіх куточків України звертаються до В. М. Наріжного за консультаціями з питань розвитку технічної творчості школярів. А сам педагог завжди в пошуку, намагається йти в ногу з сьогоденням, запроваджувати нове, вибираючи з нього цінне і корисне. І радують вчителя своїми успіхами та перемогами його учні.

Творча праця Валентина Миколайовича відзначена орденом Трудового Червоного Прапора, званням «Заслужений учитель Української PCP», нагрудними значками «Відмінник народної освіти» та «Отличник просвещения СССР», Почесними Грамотами Міністерства освіти і науки, Почесними грамотами Волинської обласної Ради та Волинської обласної державної адміністрації, грамотами управління освіти і науки Волинської облдержадміністрації, Ковельського міського управління освіти тощо.

Валентина Миколайовича Наріжного щиро шанують педагоги області, всі, кому доля дарувала щастя співпрацювати з ним, вчитися у нього. Це визнання вчитель здобув своєю наполегливою працею, ерудицією, високим рівнем педагогічної майстерності та професіоналізму.

 

Література:

Наріжний В. У творчому пошуку / В. Наріжний // Вісті Ковельщини. – 2014. – 2 жовт. – С.4.

Корнелюк Д. П. Ковельщини славні імена : нариси / Д. П. Корнелюк. – Луцьк : Надстиря, 2001. – 212 с.

Про В. Наріжного – с. 103.

Семенюк А. Ковель : шлях через віки : іст.-краєзн. нариси / А. Семенюк. – Луцьк: Надстиря, 2010. – 552 с.

Про В. Наріжного – с. 400.

Кот Н. Педагоги Ковеля, заслужені вчителі України / Н. Кот // Минуле і сучасне Волині та Полісся : Ковель і Ковельщина в історії України та Волині. – Вип. 50. – Ковель, 2013. – С. 263-267.

Про В. Наріжного – с. 265.

Михайлюк О. Г. Історія Волині / О. Г. Михайлюк, І. В. Кічий, М. Д. Пивницький – Львів : Видав, об’єднання «Вища школа», 1988. – 240 с.

Про В. Наріжного – с. 204.

Пащук О. Історія освіти міста Ковеля / О. Пащук // Розвиток освіти на Волині: історія та сучасність : {до 100-річчя заснування Ковельської гімназії). – Луцьк-Ковель, 2006. – С. 162–171.

Про В. Наріжного – с. 171. 

Бичковський В. В. Валентин Миколайович Наріжний – вчитель фізики загальноосвітньої школи №1 м. Ковеля / В. В. Бичковський // Педагогічний пошук. – 1998. – №1(17). – С.4.

Додаткова інформація