Помилка
  • JUser::_load: не можу завантажити користувача з ID: 61

Береза Богдан Степанович

Богдан Береза – український театральний режисер, заслужений діяч мистецтв України

Народився 18 червня 1948 року в с. Середпільці Радехівського району Львівської обл. Після закінчення школи Богдан Степанович вступив до Львівського культосвітнього училища, а згодом до Харківського інституту культури, який закінчив у 1971 році, отримавши диплом про вищу театральну освіту.

Одержавши направлення на Волинь, Богдан Степанович розпочинав роботу в обласному будинку народної творчості. Згодом був призначений на посаду директора Володимир-Волинського районного будинку культури. Організована молодим режисером агіткультбригада виступала на самодільних сценах області і здобувала призові місця на республіканських і обласних конкурсах, стала основою самодіяльного театру-студії Володимир-Волинського будинку культури. За високий художній і виконавський рівень театру-студії було присвоєно звання «народного». Оригінальна режисура спектаклів «Лісова пісня» Лесі Українки, «Антигона» Жана Ануя, «Зупиніть це, люди!» О. Левади, «Монологи» І. Афанасьева завоювали любов глядачів та театральних критиків.

У 1986 році Богдан Степанович Береза одержав призначення на посаду директора Волинського обласного музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка. Прийшовши в новий колектив, Богдан Степанович сказав: «Я хочу, долаючи труднощі, зробити хороший театр на Волині».

Протягом багатьох років він жив театром, був неймовірно творчою і доброзичливою людиною, доклав багато зусиль для підняття іміджу театру не лише в Україні, а й за кордоном.

За цей час театр став дипломантом кількох фестивалів та конкурсів: «Ольштин 2003» за легендарний спектакль «У. Б. Н.» Галини Тельнюк; «Біла вежа» 2004 року в м. Бресті – за спектакль «Наталка Полтавка» І. Котляревського, муз. М. Лисенка; «Прем’єри сезону – 2005 » в м. Івано - Франківську – за спектакль «Мартин Боруля» І. Карпека-Карого.

Упродовж 25 років був директором, згодом – з 2002 року художнім керівником театру. Доля Богдана Степановича була тісно пов’язана з Волинським театром, адже він не просто обіймав посаду директора, художнього керівника, а служив театру і людям, знаходив кошти на відновлення інтер’єру, знаючи найменші проблеми установи та працівників.

4 грудня 2010 року Богдан Степанович відійшов у Вічність, йому було  62 роки.

У 2014 році біля входу на Камерну сцену Волинського академічного обласного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка було відкрито меморіальну дошку заслуженому діячу мистецтв України Богдану Степановичу Березі. Відтепер барельєф митця, створений скульптором Михайлом Шумським, зустрічає усіх шанувальників театру, котрі приходять на вистави, поставлені на камерній сцені імені Богдана Берези.

Богдан Степанович полюбляв читати книгу Паоло Грессі «Мій театр», котра лежала на його робочому столі. Він був відданий справі усього свого життя до останніх днів.

 

Література:

Волинь на зламі століть: історія краю (1989-2000 рр.). – Луцьк : Вежа, 2001. – 694 с.: іл.

Про Б. Березу – с. 358.

Береза Богдан Степанович // Волинь / Ін-т біогр. Дослідж; Укр. наук. т-во. геральдики і вексилології. – Київ, 2006. – С. 240.

Артистам з Луцька аплодували в Ольштині // Волинь. – 1998. – 4 лип.

Богдан Степанович Береза [некролог] // Віче. – 2010. – 9- 15 груд. – С. 10.

Богдан Степанович Береза [некролог] // Волинь. – 2010. – 4 груд. – С. 12.

Вербич В. Богдан Береза: «Та я завжди вірю» / В. Вербич // Луцький замок. – 2000. – 24 лют.

Гроденко В. Вдячних глядачів та аншлагів / В. Гроденко // Луцький замок. – 2000. – 18 трав.

Гуменюк Н. Богдан Береза: «Ми не заробітчани. Ми – митці» / Н. Гуменюк // Віче. – 2000. – 23 берез.

Гуменюк Н. Богдан Береза: «Театр – не підприємство, де виробляють вистави...» / Н. Гуменюк // Віче. – 2003. – 13 лют.

Гуменюк Н. І касовість, і масовість... / Н. Гуменюк // Віче. – 2003. – 12 черв.

На стіні Волинського обласного театру відкрили барельєф Богдана Берези.

Помер директор облмуздрамтеатру // Вісник – 2010. – 9 груд. – С. 3.

Сорок днів живемо без... Богдана Степановича Берези // Волинь-нова.  – 2011. – 13 січ. – С. 9.

Філатенко А. За кулісами театру / А. Філатенко // Волинь. – 2005. – 20 січ.

Додаткова інформація