Січень 2025

«ЗГАДАЙМО ЮНІСТЬ, ЩО ГОРІЛА В КРУТАХ»

«Чим вищий п’єдестал побудуємо для тих, що стали символом наших визвольних змагань, тим далі падатиме світло від цього символу» (Олена Теліга)

З 29 по 31 січня відбулася низка заходів, присвячених пам’яті Героїв Крут. Цьогоріч ми відзначаємо 107-му річницю подвигу, який став символом незламності та стійкості всього українського народу в боротьбі за незалежність. Подвиг крутянців став символом незламності духу, жертовності та відданості Батьківщині. Це не лише сторінка нашої історії, це урок для всіх поколінь. Молоді люди, які свідомо обрали шлях боротьби, довели, що любов до рідної землі та прагнення до свободи сильніші за будь-які перешкоди.

Квіз «Згадаймо юність, що горіла в Крутах» проведено 29 січня зі студентами 1 курсу 12 АТ групи (викладачі: Ніпрук М., Чигринюк І.) Технічного фахового коледжу ЛНТУ, які завітали у бібліотеку, щоби вшанувати пам’ять мужніх юнаків.

Історичний квіз «Пам’ятай про Крути» відбувся 30 та 31 січня у читальній залі бібліотеки. У ньому взяли участь вихованці Волинського військового ліцею імені Героїв Небесної Сотні – взвод 10.5 (викладач історії Яцюк С.) та взвод 10.2 (викладач історії Пушка Д.). Організувала та провела змагання Тетяна Швай.

Питання 2 раундів квізу дозволили перевірити знання студентів про історію становлення української державності, краще зрозуміти значення бою, коли молоді захисники зробили неможливе – на чотири доби зупинили більшовицьку армію, яка сунула на Київ, щоб задушити молоду Українську державу. Під час змагання команди чітко та впевнено відповідали на непрості запитання квізу. Інтерактивна форма заходів дозволила не лише поглибити знання про цю важливу подію, а й краще зрозуміти її вплив на історію нашої держави.

Перегляд відео «Збройне протистояння між Україною та більшовицькою Росією», знайомство з матеріалами бібліотечної виставки «Бій під Крутами: як це було…» допомогли закріпити отримані знання та вкотре згадати з глибокою вдячністю цих відважних юнаків. Їхній приклад надихає нас боротися за наші цінності, берегти нашу незалежність і ніколи не здаватися перед викликами.

Ми стверджуємо, що Крути – це бій за майбутнє, майбутнє України. І цей бій триває. Для цього нам потрібна єдність, рішучість, героїзм і жертовність, яку проявили ті, хто прибув на станцію Крути 107 років тому. 

Фотозвіти про квізи за посиланнями: https://surl.li/pavsls

 


БІБЛІОРАНДЕВУ ІЗ ВАЛЕНТИНОЮ ЛЮЛІЧ ТА АНАТОЛІЄМ КИЧИНСЬКИМ


     30 січня в читальній залі бібліотеки відбулася зустріч з українськими письменниками Валентиною Люліч та Анатолієм Кичинським.

Модераторка заходу Любов Фрадинська так представила гостей студентам Волинського медичного інституту та Закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради: «Валентина Люліч – українська поетеса, прозаїкиня, перекладачка, бардеса, організаторка та ведуча мистецьких заходів, радіоведуча. У творчості використовує творчий псевдонім TANKA. Членкиня Національної спілки письменників України та Національної всеукраїнської музичної спілки, голова Асоціації діячів авторської пісні та співаної поезії Рівненського обласного відділення Національної всеукраїнської музичної спілки, засновниця та керівниця ГО «Український клуб авторської пісні та співаної поезії». Ідейна натхненниця, одна із основних організаторів та ведуча хіт-параду фестивалю сучасної української авторської пісні та співаної поезії «Словоспів».

Анатолій Кичинський – відомий український поет родом з Херсонщини, художник, автор понад двох десятків книг, лауреат низки літературних премій, у тому числі найпрестижнішої – Шевченківської (2006), активний громадський діяч. Натхненно працює як перекладач. Йому належать переклади грузинських, угорських, єврейських, білоруських та російських авторів. Зокрема, української версії писаної латиною знаменитої поеми епохи відродження «Пісня про зубра» Миколи Гусовського. Його тексти поклали на музику такі відомі автори, як П. Дворський, О. Грицишин, Ю. Поліщук, М. Бурмака та ін. Митець зумів поєднати в собі талант літературний з талантом живописця. Якщо свій поетичний хист шліфував, навчаючись на філолога, то як художник формувався самотужки».

Анатолій Кичинський емоційно читав свою поезію. Валентина Люліч чудово під гітару виконала пісні на власні текти та слова Анатолія.

Колег тепло привітали письменники Ольга Ляснюк та Микола Мартинюк.

Фотозвіт про бібліорандеву за посиланням: https://surl.li/wfsryk 

 


ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ

ЮРКА ВОВКА «ПЕРЕДБАЧЕННЯ КУРТА ЗІБЕРТА»

24 січня у бібліотеці відбулася презентація книги Юрка Вовка «Передбачення Курта Зіберта», яка побачила світ у серії «Ретророман» видавництва «Фоліо» у 2024 році.

На захід із викладачем та другом письменника Володимиром Місюрою завітали студенти Луцького професійного коледжу будівництва та архітектури.

Модераторка заходу Люба Фрадинська коротко розповіла про автора роману: «Юрко Вовк (Юрій Зилюк) – прозаїк і документаліст, член Національної спілки письменників України. Народився 14 липня 1955 року у селі Звиняче Горохівського району. Закінчив факультет журналістики Львівського державного університету ім. Івана Франка. Працював у газетах в Україні та за кордоном. Брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, після чого написав першу документальну повість «Попіл Чорнобиля». Авторству письменника належать 10 книг».

Письменник розповів про ретророман: «Це історія родин і життів двох чоловіків, які воювали під час Другої світової війни на фронті невидимому, в підпіллі. У них були наче схожі цілі – боротьба з окупантами, німецькими загарбниками. Ось тільки для одного з них це була свята борня за рідну українську землю, а для іншого – здійснення терористичних акцій на цій землі ніби-то від імені українських націоналістів. Ці двоє – керівник служби безпеки бандерівської ОУН Микола Арсенич і радянський диверсант Ніколай Кузнєцов».

На заході з вітальним словом виступив український поет, перекладач, художник Володимир Місюра. Архітектор, ексзаступник голови Волинської облдержадміністрації Юрій Казмірук поділився спогадами із юності, коли вони із автором товаришували. Прозаїк, поет, критик Сергій Цюриць закликав студентів читати книги та вивчати нашу історію. Директорка бібліотеки Алла Єфремова подякувала автору за цікаву книгу, а усім присутнім – за змістовну зустріч.

Автор подарував ретророман з автографом бібліотеці. Запитуйте книгу Юрка Вовка «Передбачення Курта Зіберта» у відділі краєзнавства нашої книгозбірні.

Фотозвіт про подію Юлії Вірун за посиланням: https://surl.li/scovfd

 


БІБЛІОРАНДЕВУ З ЖУРНАЛІСТОМ І ПИСЬМЕННИКОМ ЄВГЕНОМ ПОЛОЖІЄМ

23 січня в читальній залі бібліотеки відбулася зустріч з Євгеном Положієм. Письменник, журналіст, головний редактор кількох часописів, сценарист, випускник Аспен Інституту, член Шведського ПЕН вразив харизмою та добірною українською мовою. Уродженець Сумщини, син письменника Віктора Положія, розповів, як вплинуло на його життя та творчість російське вторгнення. Письменник детально зупинився на сюжетах книг, в яких відображена наша тривожна реальність, долях героїв романів, на процесі творчості.

Найбільш відомий серед літературного доробку автора роман «Іловайськ» увійшов до рейтингу 30-ти знакових книг, виданих за 30 років Незалежності України та був екранізований. Це була десята художня книга Євгена Положія, але перша – про війну. Книга побудована на реальних подіях, письменник описав історії близько сотні учасників Іловайської трагедії про цинічність війни і людяність, яка здатна від неї порятувати.

У романі «Фінальний епізод (війни, яка триває 400 років)» Євген створив пронизливу і напружену картину сучасної війни, яка розгортається на фоні історичних і особистих драм. Це не просто військовий роман, а глибоке дослідження людських переживань, моральних виборів і боротьби за виживання в умовах незримої і всепоглинаючої війни. Одна з ключових тем роману – це зіткнення особистого і колективного досвіду війни.

У книзі «Мрія» Євген Положій розповів про людей, які у хаосі російсько-української війни захищали себе та рідних від пазурів смерті. Вони не мали навичок поводження з вогнепальною зброєю, не знали про виживання під обстрілами. Роман побудований на реальній історії сімʼї, яка пережила найгірші дні війни в окупованому Гостомелі біля Києва. Із вікна квартири головних героїв роману Дена та Діни відкривався вид на аеродром «Антонов», де стояв найбільший вантажний літак у світі – Ан-225 «Мрія», знищений окупантами. У них на руках – важкохвора паралізована мама, яку мужньо рятували під час евакуації. Вони боролися за життя, дарували одне одному моральну та фізичну підтримку, а також вірили – болісні порізи теперішнього стануть рубцями. Це зворушлива історія про родину, яка посеред пекла війни залишилася вірною людській сутності.

На запитання модераторки заходу Любові Фрадинської; «Можна купити вашу Мрію?», письменник дотепно відповів: «Моя Мрія не продається!»

Студенти Технічного фахового коледжу ЛНТУ та старшокласники КЗЗСО «Луцький ліцей №5 Луцької міської ради» із захопленням слухали відомого письменника, який розповідав про свої спроби політичної діяльності, мандрівки світом, творчі плани на майбутнє.

Щиро подякувала Євгенові Положію директорка бібліотеки Алла Єфремова та закликала усіх присутніх допомагати воїнам та волонтерам наближати нашу спільну Перемогу.

Зустріч відбулася у рамках Луцької літературної резиденції «Місто натхнення».

Фотозвіт про бібліорандеву за посиланням: https://surl.li/xlcsmz 

 


СТАРТ ПРОЄКТУ «ЖИТТЄВІ ІСТОРІЇ СИЛОДУХИХ»

22 січня, у День Соборності України, зустріччю з Валентином Новосадом з Чарукова розпочався у бібліотеці новий проєкт «Життєві історії силодухих».

Футбол, легка атлетика, тхеквондо, флорбол, боча, театр, робота баристою, волонтерство – усе це захоплення Валентина, який вразив нагородами: кубками та 62-ма медалями, здобутими на змаганнях. Пишається сином мама, знана волонтерка й керівниця благодійного фонду «Старе місто Луцьк» Лариса Новосад. Відчувалося, наскільки теплі й міцні взаємини у їхній родині. Успіхи Валентина – це заслуга всієї сім’ї: батька, брата й сестри. Та саме спорт займає особливе місце в житті юнака. Завдяки тренуванням він став дисциплінованим і, попри всі труднощі, бігає щодня.

Спочатку пані Лариса не сприймала захоплення сина спортом серйозно, лише прагнула його соціалізувати, як і більшість мам «сонячних діток». Проте згодом вона не встигала за розмаїттям видів спорту, які з’являлися в житті Валентина. У 12 років він почав займатися тхеквондо, першу медаль здобув у 15 років. Потім були серйозніші змагання за кордоном, де юнак виборов «золото». Згодом почав займатися легкою атлетикою. Просто бігав на стадіоні «Авангард». Пізніше за показниками потрапив до збірної України, а у 2023 році поїхав на Спеціальну Олімпіаду в Берлін. Привіз «срібло» з бігу на 400 метрів і «бронзу» зі стрибків у довжину. Незабаром Валентин поїде на змагання з футболу до Польщі. А найбільше чекає Спеціальної Олімпіади, яка відбудеться через три роки в Австралії.

Зараз мама тішиться здобутками сина: «Люди з синдромом Дауна, коли ставлять собі високу планку, неодмінно її досягають. Можливо, Валентину допомагає здатність копіювати. Коли він бачить, як хтось чітко йде до своєї мети, у нього вмикається турборежим. Він – приклад для інших дітей».

Згадали на зустрічі й перший досвід роботи Валентина в «Кав’ярні-цукерні». У 16 років він почав працювати баристою, а зараз разом із друзями має власне «сонячне» кафе, яке стало потужним волонтерським хабом. Там не лише готують смачну каву, а й щодня виготовляють 2000 окопних свічок для військових. Стрічка фейсбуку Лариси Новосад, яка запрошує всіх охочих долучатися до волонтерства, рясніє звітами про відправлені посилки на фронт.

Валентин брав участь у гастротурі в Хорватії, де потрапив до фіналу. У Ватикані зустрічався з Папою Римським. Там учасники з 23 країн Європи підписали прапор України та передали понтифіку лист із словами: «Незалежно від того, як розгортатиметься ситуація, люди з синдромом Дауна вірять у перемогу України!».

На зустріч із Валентином завітали студенти та викладачі Технічного фахового коледжу ЛНТУ, Волинського національного університету імені Лесі Українки та друзі родини.

Авторка проєкту і модераторка заходу Анна Романчук.

PS. Життєві історії силодухих людей, які, всупереч обставинам, здійснили свої мрії та обрали шлях боротьби, покликані надихнути підлітків, щоб у випробуваннях, які ми всі проходимо, вони продовжували навчатися й розкривати свої таланти. Адже кожен із нас щедро обдарований Богом!

Щемливі моменти зустрічі у фотозвіті від Олега Черненкаhttp://surl.li/hkhgdo

 


НЕСТАНДАРТНИЙ УРОК «ДУХОВНІ ВИТОКИ НАШОЇ СОБОРНОСТИ»

22 січня зі студентами 1-го курсу Технічного фахового коледжу ЛНТУ, (куратор Наталія Случик) провели у читальній залі нестандартний урок «Духовні витоки нашої Соборности». Переглянули фільм «Злука», згадали історичні події, яким уже понад сто років, хоча вони актуальні і нині, бо так накладаються на теперішню ситуацію. Ми знову відстоюємо своє право бути собою та боремося за нашу соборність, за нашу неподільність, доводячи світу – ми не збираємося дарувати ворогові ані найменшої частинки нашої землі…

Під час інтелектуальної вікторини «Як ми виборювали нашу Державність» було приємно бачити зацікавленість в очах молодих людей, які уважно слухали, пильно дивилися і успішно впоралися з досить складними запитаннями. Чималий інтерес викликала література, представлена на виставці «Соборність як аксіоматичність ідеї нації».

Без сумніву, що студенти завершили захід з упевненістю, що соборність – це якість нас з вами, нашої ідеї Незалежної України.

Модерувала захід Лілія Бондарук.

Фотозвіт про подію Юлії Вірун за посиланням: http://surl.li/zpdhom

 


ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ НІНИ ГОРИК

«ЛІНІЇ ОБОРОНИ»

20 січня у читальній залі бібліотеки відбулася презентація збірки поезій Ніни Горик, надиктованих серцем та нашим трагічним часом, «Лінії оборони».

Із анотації на книгу, яка побачила світ у ПВД «Твердиня» в 2024 році: «Це ліричний відгук на радісне й сумне в людському житті, на величне й доленосне в історії України останніх десятиліть. Авторка окреслила ті лінії на полі духовному й суспільному, які потребують ненастанної оборони: рідне слово, рідна земля, свобода, батьківський край, родина, щира і вразлива душа. До книжки увійшли вірші, написані останніми роками та деякі твори попередніх літ».

Модераторка заходу Любов Фрадинська розповіла про письменницю: «Ніна Горик – поетеса, заслужена вчителька України, членкиня Національної спілки письменників України, лауреатка премій "Благовіст" (2006), імені Олекси Стефановича (2012), обласної літературної премії імені Агатангела Кримського (2013). З 2006 по 2012 рік очолювала Волинську обласну організацію Національної спілки письменників України. Авторка багатьох поетичних збірок та книг для дітей. Поетичне слово Ніни Горик – особливе, адже її віршам притаманні щирість, гармонія, людяність, віра, добро та краса».

Ініціювали цей захід учні КЗЗСО «Гіркополонківський ліцей Боратинської сільської ради», які писали наукову роботу про письменників Волині. Ліцеїсти багато запитували та коментували вірші, що читала авторка. У залі були присутні шанувальники поезії, котрі цитували її вірші для дітей, чим особливо порадували Ніну Горик.

Фотозвіт про презентацію від Валентини Романишиної за посиланням: http://surl.li/ikkuzl

 


ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ НАТАЛІЇ ЧАЙКОВСЬКОЇ «КРОК»

19 січня у читальній залі бібліотеки відбулася презентація нової книги Наталії Чайковської «Крок».

Модераторка заходу Любов Фрадинська привітала письменницю з новим романом та подякувала за прихильність до нашої бібліотеки, адже кожна перша презентація її книг відбувається саме у нас. Про захоплення творами авторки та важливість та гостроту висвітленої у новому романі теми розповіла директорка Алла Єфремова.

Із анотації на книгу: «Чому це стається з дівчатами знову і знову? Головна героїня роману Рита з підліткового віку має важку психологічну травму. Зараз вона тренує дітей і навчає їх самозахисту. Та коли сестра однієї з її учениць після поїздки на конкурс танцювальних колективів заявила про зґвалтування, привиди минулого наздоганяють Риту. Намагаючись допомогти жертві, яку до того ж замість підтримки починають цькувати у соцмережах і називати брехухою, Рита і сама згодом отримує погрози. Невже ніхто не збирається карати ґвалтівника за те, що він скоїв? Рита з цим не згодна, тому бере ініціативу в свої руки».

Гості уважно слухали письменницю, яка детально розповідала про свою героїню, про місця на Волині, де відбувалися події роману, зачитувала уривки з книги. Вона поділилася подробицями написання роману, розповіла про те, допомагають чи заважають діти у творчості, про співпрацю із видавництвом «Нора-Друк». Наталія Чайковська відкрила задум наступної книги, яка уже чекає своєї черги у видавництві.

Авторка відповіла на різноманітні запитання та підписала читачам придбані видання. Також книгу з автографом отримала в подарунок юнацька бібліотека. Отож, дорогі шанувальники письменниці, нова книга Наталії Чайковської «Крок» чекає на вас.

Додаткова інформація