Помилка
  • JUser::_load: не можу завантажити користувача з ID: 61

Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941років

23 серпня 1939 року в Москві, у присутності Сталіна, було підписано радянсько-німецький пакт про ненапад, відомий як "пакт Молотова-Ріббентропа", у таємному протоколі до якого креслилися лінії нових кордонів у Східній Європі. Підписання цього документу зробило можливим початок війни, яка і розпочалася з нападу німецьких військ на Польщу 1 вересня 1939 року. 17 вересня того ж року, згідно з умовами пакту Ріббентропа-Молотова, частини Червоної Армії вторглися на землі Західної України. В часи російської окупації цю дату називали не інакше як "Золотий вересень" і прославляли як "день возз'єднання" західноукраїнських земель з Україною». Вже 22 вересня у Бресті відбувся спільний німецько-радянський військовий парад, який приймали генерал Гайнц Ґудеріан і комбриг Семен Крівошеїн. Народні Збори звернулися до Верховної Ради СРСР та Верховної Ради УРСР із проханням "прийняти Західну Україну до складу СРСР, включити Західну Україну до складу УРСР, і тим з'єднати український народ у єдиній державі". Це прохання 1 листопада 1939 року було задоволене Верховною Радою СРСР і відповідно 15 листопада 1939 року Верховною Радою УРСР. У грудні 1939 р. було створено Волинську, Дрогобицьку, Львівську, Рівненську, Станіславську і Тернопільську області у складі УРСР.

До 75-ої річниці утворення Волинської області працівники краєзнавчого відділу 11 грудня запросили на перегляд документального фільму «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939-1941років» та зустріч з автором книг «Вірити занадто боляче» і «Золотий вересень без золота», головним редактором часопису «Волинська газета», журналістом Володимиром Данилюком слухачів Волинського обласного військового ліцею. Гість бібліотеки щиро говорив про те, що ці події принесли мешканцям новоутвореної області? Засилля каральної системи НКВД, масовий терор, розкуркулення, заслання сотень тисяч українців на Сибір, знищення цвіту місцевого українського населення інтелігенції, духовенства. Як стверджують історики, демографічні, соціальні, економічні та інші наслідки цих злочинних дій відчутні і дотепер.

Події 4 грудня 1939 року (утворення Волинської області) є надзвичайно важливими в нашій історії. Сталін зробив те, чого не змогли зробити Мазепа, Бандера, Грушевський – зібрав українські землі. Але ці події були результатом домовленості двох тоталітарних режимів – нацистської Німеччини і більшовицької Москви. 

Отож, варто розглядати утворення західноукраїнських земель, в тому числі Волинської, в контексті морально-етичних та міжнародних правових норм і не робити із цього свята. Так буде чесніше і достойніше по відношенню до тих українських патріотів, які протягом минулого століття і сьогодні поклали свої життя за незалежну і вільну від фашизму і комунізму Україну.

Додаткова інформація