Волинська трагедія: пам’ять у 75 років

75 років тому, на Великдень 19 квітня було винищено всіх мешканців села Красний Сад на Горохівщині. Хати спалено. Села, одного із сотень стертих з лиця землі в роки волинської трагедії 1943-1944 років, не стало. Як пояснити українсько-польське політичне і збройне протистояння 1939-1945 років? Упевнено можемо сказати, що було багато факторів – історичних, політичних, економічних, релігійних і моральних, які спричинили драматизм українсько-польських відносин. Про це сьогодні говорили на історичній годині пам’яті, присвяченій 75-річчю трагедії села Красний Сад учні ЗОШ №17 м. Луцька, студенти СНУ ім. Лесі Українки та викладачі університету, доктори історичних наук Людмила Стрільчук та Оксана Каліщук, переглянувши уривки документальних телефільмів Громадського телебачення «Волинь. Своя правда»  та ZIKу «Історична правда. Волинська трагедія». Ментально український і польський народи не були і не могли бути ворогами, і тривалі неоголошені конфлікти були тільки результатом політичних та націоналістичних ігрищ та політики урядів Польщі, фашистської Німеччини, сталінського СРСР, ОУН-УПА.

Запрошеними викладачами-істориками за підтримки Всеукраїнського товариства «Просвіта», головою Волинської крайової організації якого є професор Людмила Стрільчук, два роки тому був започаткований науково-дослідний проект «Тільки пам’ять нам важлива», метою якого є історична ревізія  фактів винищення українців і поляків в кривавому конфлікті на Волині в окупаційні роки та в 1947 році.

Тільки знання історії краю дає шанс українській молоді позбутися відчуття національної меншовартості на рідній землі і за кордоном. Тільки пам’ять про невинні жертви обох націй  українсько-польського конфлікту 1943-1944 років наблизить взаєморозуміння і мирне сусідство між нашими народами.

Додаткова інформація