Мікоян Лариса – українська актриса, заслужена артистка України

Народилася Лариса Данилівна Воронова (по чоловікові Мікоян) 5 березня 1946 року в смт Турійськ у родині Данила Йосиповича і Євгенії Олексіївни. З раннього дитинства виявляла інтерес до поезії, вивчала напам’ять багато віршів та декламувала їх у школі на святкових заходах, у родинному колі. Займалася в шкільних гутках танцю, співів, акробатики, бо вже тоді відчула покликання бути актрисою.

Закінчивши вісім класів Турійської середньої школи, у 1961 році Лариса Данилівна вступає до Луцького культурно- освітнього училища. З теплотою і вдячністю згадує про наставника, тодішнього директора училища Чебліна Віктора Михайловича, високий професіоналізм і самовідданість викладачів навчального закладу.

Після завершення навчання в училищі за направленням йде працювати в Палац піонерів м. Луцька керівником оркестру народних інструментів. З 1975 року - артистка лялькової групи обласної філармонії, згодом – новоствореного обласного театру ляльок. З метою здобуття вищої фахової освіти вступає до Рівненського інституту культури на режисерське відділення, який успішно закінчує у 1980 році.

Лариса Мікоян не уявляє свого життя без сцени, допитливих дитячих оченят та усмішок на їх личках. Саме тут, як стверджує актриса, маленькі хлопчики й дівчатка поринають у цікавий і захоплюючий світ казки, що виховує в юних душах добро,справедливість, чесність і порядність.

За понад 40 років роботи в театрі зіграла понад 80 ролей, серед них: Сова – «Годинник з зозулею» С. Прокоф’євої, Мати – «Сембо» Ю. Єлисеєва, Фрау Штальбаум – «Лускунчик» Є. Гофмана, мама Іскри Полякової - «Завтра була війна» Б. Васильєва, Принцеса Ярмилка – «Принцеса-стрибунка» Л. Дворського, Миша – «Господар нашого двору» В. Лиса, Колобок – «Колобок» Є. Патрика, «Шинкарка» – «На Івана Купала» Я.Стельмаха за однойменним оповіданням М. Гоголя, мати – «Лісова пісня» та донна Мерседес – «Камінний господар» Лесі Українки, хлопчик Ісус – «Яви нам ангелів своїх» Н. Шейко-Медведєвої, Гіпопотам – «Таємничий гіпопотам» В. Ліфшиця та І. Кічанової і багато інших.

Знаковою у творчому доробку актриси є моновистава за творами Тараса Шевченка «Я так люблю». Свій багатогранний талант Лариса Мікоян розкрила також у моновиставах за поезіями Лесі Українки. Створені нею образи переконливі, захоплюючі, цікаві.

Особливе місце у творчості артистки займає розмовний жанр. Серед сучасних поетів найулюбленіші - Л. Костенко, Г. Чубач, І. Жиленко, Н. Гуменюк, В. Гей.

Лариса Мікоян була ведучою багатьох культурно-мистецьких імпрез, які проводились в області: концертів, літературно- мистецьких вечорів, ювілейних заходів. Брала участь у звітних концертах Волині у Національному палаці «Україна» в м. Києві. З приємністю згадує про співпрацю з режисерами Валентиною Москалюк, заслуженим діячем мистецтв України Леонідом Михайловським та іншими.

Крім театру, Лариса Данилівна знімалась в історичному фільмі «Я, милістю Божою, пан Возний» із кіноциклу «Невідома Україна» українського режисера Дмитра Богданова. Працювала диктором на обласному радіо, була ведучою програм «Червоний галстук», «Крилата юність», на телебаченні – «В гості казочка прийшла», «Вечірнє інтермеццо» та інші. Займалась педагогічною діяльністю, зокрема в гімназії імені М. Кравчука №21 в м. Луцьку вела гурток художнього читання, її учні були переможцям міських та обласних конкурсів.

У 1999 році Л. Мікоян присвоєно почесне звання «Заслужений артист України».

 

Література:

Волинь на зламі століть : історія краю (1989-2000 рр.).– Луцьк : Вежа, 2001. – 692 с.

Про Л. Д. Мікоян С. 366.

Волинь / Укр. наук. т-во геральдики і вексилології, Ін-т біогр. дослідж. ; авт.-упоряд. В. В. Благов. Київ : Поліграфкнига, 2006. 318 с.

Про Л. Д. Мікоян с. 244.

Денисюк В. Вони навчалися в училищі // Денисюк В. Одержимі творчістю : про мистец. та культ.-освіт. уч-ща Волині. Луцьк, 2004. С. 191-221.

Про Л. Д. Мікоян с. 200.

Денисюк В. Оживає казка, коли спалахують зорі // Денисюк В.         Творці дива : нариси з історії Волин. театру ляльок і Міжнар. фестивалів «Різдвяна містерія». – Луцьк, 2002. – С. 97-100.

Рудич В. А витоки з Турійщини / В. Рудич // Нар. слово. 1999.   19 серп.

Ювілей у колі друзів відзначила днями заслужена артистка України Лариса Мікоян // Віче. 2006. 16 берез. С. 15.

***

Гримарович О. 5 березня 60 років від дня народження Л. Д. Мікоян (1946) заслуженої артистки України / О. Гримарович // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2006 рік / упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ОУНБ ім. Олени Пчілки ; ред.-упоряд.: Є. І. Ковальчук, Е. С. Ксендзук. Луцьк, 2005. С. 50-51.

Карпук В. Лариса Мікоян / В. Карпук, М. Карпук // Карпук

В.      Славні імена України : довід. вид. / В. Карпук, М. Карпук. Луцьк, 2004. С. 50.

Додаткова інформація