Микола Головань – український скульптор

Микола Микитович Головань – відомий волинський митець. Народився 9 січня 1943 року на Одещині. Батько, Микита Леонтійович, був столяром, мама, Юзефа Вільгельмівна, кравчинею. Після завершення Другої світової війни сім’я Голованів переїхала у 1946 році до Луцька. До школи пішов у село Теремно. У 1958-1959 роках вчився у художній студії при Палаці піонерів Луцька, якою тоді керував Петро Сензюк. Це стало поштовхом для вступу в 1960 році до Львівського училища прикладного мистецтва ім. Івана Труша. Тут він навчався у таких відомих художників та скульпторів, як Микола Скибінський, Сергій Костирко, Тарас Драган, Любомир Лесюк, трохи пізніше, також – у Дмитра Крвавича та Еммануїла Миська.

Після закінчення у 1965 році навчання, повернувся у Луцьк до батьків. Разом із батьком збудував на подвір’ї невелику майстерню.У 1967 році влаштувався скульптором до художньо-виробничих майстерень Художнього фонду УРСР. За 4 роки підготував першу персональну виставку скульптури, живопису, графіки, яка відкрилася у луцькому кінотеатрі «Промінь» (1971). У тому ж році одружився. Обоє дітей Миколи і Тетяни Голованів пішли мистецьким шляхом: Микола-молодший, який, на жаль, передчасно пішов із життя, був скульптором та ковалем, донька Наталя займається керамікою і дизайном.

У 1976-му в кінотеатрі «Промінь» відкрилася другавиставка Миколи Микитовича.У тому ж році митець створив для Центрального парку культури і відпочинку імені Лесі Українки у Луцьку високохудожні скульптури на міфологічно-казкові теми. Пізніше, у 2005 році він зробив низку робіт для розміщеного у парку Луцького дитячого містечка «Чудо». Саме Микола Головань виготовив пам’ятний знак на місцірозстріляних у Луцьку в’язнів у роки Другої світової війни, а також пам’ятний хрест в Національному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви».

Скульптури Голованя «розкидані» по різних куточках Луцька і Волині. У скверику вулиці Лесі Українки, це дві скульптури античних німф, які ніби є дзеркальними відображеннями одна одної, а також ще кілька менших кам’яних творів. Є його роботи і в музеях області, наприклад, копія знаменитого Святовида у Музей історії сільського господарства Волині – скансені, велетенські кам’яні вази у Волинському краєзнавчому музеї. За своє насичене творче життя Микола Микитович брав участь й у різних скульптурних пленерах: у рідному Луцьку в 2001 році, у далекій Франції в 2002 році. Довелося попрацювати свого часу й за кордоном – у Вірменії та Росії. А у Луцьку саме він відновив пам’ятник Лесі Українці у Центральному парку, коли вандали у 2009 році відірвали у скульптури голову.

Але, звісно, у першу чергу ім’я митця асоціюється з «Будинком скульптора Голованя» на території історико-культурного заповідника «Старий Луцьк». Проект споруди розробив відомий волинський архітектор Ростислав Метельницький.

Свій будинок Микола Головань добудовує й по сьогоднішній день, адже він став справою усього його творчого життя. Та вже багато років ця споруда є однією з окрас Луцька. «Будинок скульптора Голованя» визнаний архітектурною пам’яткою. Неодноразово його вносили й у різні списки найдивовижніших споруд України. Зокрема, за рейтингом, опублікованим на сайті видання Focus.ua, «Будинок Миколи Голованя» увійшов до 7-ми незвичайних будинків України, а за опитуванням, проведеним порталом ILoveUkraine, він потрапив У ТОП-5 екстравагантних будівель України. Це, мабуть, єдина сучасна споруда у місті, на яку приїздять подивитися туристи поряд зі славетними середньовічними пам’ятками архітектури Луцька. Через величезну кількість скульптур, барельєфів, панно, з хитросплетінь яких ніби виростає із землі містичним Деревом Життя будівля Миколи Голованя, скульптора іноді шанобливо називають «луцьким Ґауді».

 З 2016 року Микола Головань удостоєний відзнаки «Почесний громадянин міста Луцька».

Нині волинського митця знають далеко за межами нашого краю. Про його творчість написано, зокрема, у мистецькознавчих підручниках Великобританії, а також у 2015 році знято польсько-український документальний фільм «Острів», режисер – Наталія Красильникова).

 

Література 

Бондар Л. "Якби Любарт був живий, то пишався б мною" : Скульптор Микола Головань понад 13 років зводить "Будинок химер" / Л. Бондар // Сім'я і дім. – 2015. – № 15. – С. 9.

Будинок скульптора М. Голованя, Луцьк [Електронний ресурс] // Steika. Com: сайт. Режим доступу : https: // stejka.com/ukr/volynskaja/luck/. Назва з екрану.

Ворон В. Той же Головань / В. Ворон // Віче. – 2015. – № 23. – С. 2.

Головань М. Не люблю, коли кажуть: "Дім із химерами" : [інтерв’ю зі скульптором Миколою Голованем] ; розмовляла Л. Бондарук / М. Головань // Волинь-нова. – 2013. – № 2. – С. 7.

Головань Микола [Електронний ресурс] // Галерея мистецтв : художники. Події. Волинь : сайт. Режим доступу : https: // www.volart.com. Назва з екрану.

Головань, М. Микола Головань: "Не заздри! Роби все сам і Бог тебе обереже" : [інтерв’ю зі скульптором М. Голованем] / М. Головань ; В. Ваколюк // Monitor Wolynski. – 2013. – № 1. – С. 2–3.

Головачук С. Земельна колізія з будинком Голованя / С. Головачук // Волин. газ. – 2013. – № 5. – С. 15.

Жижара Р. Містичні таємниці будинку з химерами / Р. Жижара // Сім'я і дім. – 2016. – № 8. – С.8.

Зінько Д. 9 січня 70 років від дня народження М. М. Голованя (1943) - українського скульптора / Д. Зінько // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік / [ред.-упоряд. Є. І. Ковальчук, А. А. Панагайба] ; Упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Волин. ДОУНБ ім. О. Пчілки. – Луцьк, 2012. – С. 15–17.

Зінько Д. 9 січня 70 років від дня народження М. М. Голованя (1943) українського скульптора / Д. Зінько // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2013 рік / Упр. культури і туризму Волин. ОДА, Волин. краєзнав. музей, Волин. ДОУНБ ім. Олени Пчілки. Луцьк, 2012. С. 15-17.

Меліхова, І. Володар часу, закарбованому у камені / І. Меліхова // Віче. – 2013. – № 2. – С. 8.

Нарешті почесний // Сім'я і дім. – 2016. – № 34. – С.12.

Охремчук О. Синьоока столиця Волині / О. Охремчук // Ініціатива. – 2006. – № 8 - 9. – С. 4.

Пилипчук М. Волинський скульптор присвятив виставку пам'яті сина : [Микола Головань] / М. Пилипчук // Волинські новини. – 2017. – № 49. – С. 19.

Пясецький В. Луцьк : іст.-краєзнав. нариси. Кн. 1 : Старе місто / В. Пясецький ; Волин. регіон. центр іст. дослідж. – Луцьк : Волин. старожитності, 2013. – 336 с. : іл.

Свереда Т. Микола Головань: "Все треба робити на одному диханні" : [персональна виставка] / Т. Свереда // Луц. замок. – 2017. – № 48. – С. 12.

Свереда Т. Секрети будинку скульптора / Т. Свереда // Луц. замок. – 2013. – № 2. – С. 8.

Слота О. 9 січня 60 років від дня народження М. М. Голованя (1943) українського скульптора / О. Слота // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2007 рік / Упр. культури і туризму Волин. ОДА ; Волин. краєзн. музей ; Держ. архів Волин. обл. ; Волинська ОУНБ ім. Олени Пчілки ; відп. за вип. А. М. Силюк, Л. А. Стасюк. Луцьк, 2006. С. 12-13.

Солодка Е. Будинок - вернісаж / Е. Солодка // Культура і життя. – 2016. – № 37. – С. 9.

Філатенко, А. Не будинок, а диво-палац / А. Філатенко // Волинь. – 2008. – № 121. – С. 8.

Хомич Т. Власник "Будинку химер" / Т. Хомич // Кур’єр-бриз. – 2004. – № 5. – С. 7.

Додаткова інформація