У кігтях двоголового орла

12 червня у бібліотеці відбулась презентація книги спогадів Тадеуша Станєвського «У кігтях двоголового орла», про роки навчання у Луцькій чоловічій прогімназії уродженця Волині, талановитого польського педагога і організатора освіти у міжвоєнній та повоєнній Польщі. У спогадах, що побачили світ у видавництві Луцького національного технічного університету, він описав чотири роки навчання в цьому закладі.

Місце для зустрічі обрали невипадково: тут у часи Російської імперії містилася Луцька чоловіча прогімназія, в якій навчався автор спогадів.

П’ять років тому внучка Тадеуша Станєвського Аліна Іскерська-Балка разом зі своїм чоловіком взяли спогади рідних і поїхали на Волинь. Коли потрапили до Луцька, був День Незалежності й усі інституції не працювали, окрім Центру туристичної інформації та послуг. Саме там Аліна Іскерська-Балка й вирішила залишити спогади дідуся, а разом із ними свій мейл на випадок, якщо хтось цими нотатками зацікавиться. Через кілька днів до центру зайшов історик Михайло Костюк, якого неабияк зацікавив документ, що потрапив у його руки. Почалося листування, збір інформації, опрацювання джерел у Державному архіві Волинської області.

Отож, кандидат історичних наук Михайло Костюк і став автором ідеї видавничого проекту, упорядником, автором вступної біографічної статті. Під час зустрічі він розповів, що перша презентація пройшла цього ж дня в селі Мирне Горохівського району Волинської області (колись село Блудів), де народився автор спогадів. Гості з Польщі зазначили, що, хоч ніяких пам’яток, пов’язаних із родиною, там до сьогодні не збереглося, вони відчували енергетику рідного села. До речі, в родині зберігся виконаний Тадеушем Станєвським малюнок будинку у Блудові, де колись жила його сім’я.

Спогади пана Тадеуша є цікавим джерелом інформації про історію краю для істориків, педагогів, студентів та всіх, хто цікавиться минувшиною Волині. Присутні мали унікальну можливість поринути в атмосферу тогочасного державного середнього навчального закладу, що функціонував у Луцьку на рубежі XIX-XX ст., ознайомитися з особливостями навчально-виховного процесу та реаліями повсякденного життя учнівського і педагогічного колективу. На заході були присутні родичі Тадеуша Станєвського: Аліна Іскерська-Балка, Мечислав Іскерський, Яцек Іскерський та Барбара Бжозовська. Відвідали захід також віце-консули Генерального консульства РП у Луцьку Анна Бабяк-Овад і Павел Овад, викладачі національних університетів Волині, журналісти,  історики та краєзнавці, студенти.

Внучка Тадеуша Станєвського Аліна Іскерська-Балка розповіла, що спогади зі шкільних років у Луцьку дідусь опублікував у «Шкільних звітах», коли був директором гімназії в Дісні. У цьому виданні вчителі щороку описували шкільні досягнення й результати, а також публікували різні свої матеріали. Саме там Тадеуш Станєвський опублікував спогади під назвою «У кігтях двоголового орла».

Подібні презентації видавничих двомовних проектів сприяють зближенню українського і польського народів, порозумінню і співпраці.

 

Більше фото на Facebook

Додаткова інформація