Листопад 2024
НАГОРОДЖЕННЯ ПЕРЕМОЖЦІВ КОНКУРСУ «ПОЕТИЧНА ХВИЛЯ: ГОЛОСИ МАЙБУТНЬОГО»
З 24 жовтня по 20 листопада тривав конкурс «Поетична хвиля: голоси майбутнього». Організатори конкурсу – Департамент освіти Луцької міської ради та Волинська ОБЮ у партнерстві з Центром розвитку туризму та Дистриб’юторською компанією «Сладоград». 42 учасники надіслали на конкурс свої поезії. Серед них обрали 5 переможців у двох вікових категоріях: до 13 років та 14-16 років. Роботи оцінювала Ольга Ляснюк, очільниця Волинської організації Національної спілки письменників України. Метою конкурсу була підтримка талановитої молоді та вклад у розвиток творчого потенціалу українського суспільства.
28 листопада відбулося підбиття підсумків конкурсу. Дипломи та подарунки отримали переможці конкурсу:
- Швай Уляна та Ткачова Варвара, учениці Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №21 імені Михайла Кравчука Луцької міської ради»,
- Гетюк Софія, учениця Волинського наукового ліцею Волинської обласної ради,
- Соломін Нікіта, учень Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №22 Луцької міської ради»,
- Сіваковський Любомир, учень Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №26 Луцької міської ради».
Алла Єфремова, директорка бібліотеки, привітала конкурсантів, подякувала за творчість та відкритість: «Адже поезія – це не буденна справа, поезія – це свято».
Ольга Ляснюк зауважила, що важливо проводити такі конкурси, бо це можливість юним поетам проявитись та заявити про себе. Закликала не писати в шухляду і зауважила: «Хоч деякі вірші і не були листочками, а лише бруньками поезії, варто продовжувати творити. Пам’ятаймо, що всі ми об’єднані Словом». Після відзначення переможців письменниця провела поетичний майстерклас, до якого долучилося десять учасників конкурсу. Кожен з них мав нагоду зачитати свою поезію, отримати відгук та кілька порад від Ольги Ляснюк. Також вирішили відновити зустрічі наживо у літературній студії «Лесин кадуб».
Подарунки для нагородження надали Департамент освіти Луцької міської ради, Центр розвитку туризму та дистриб’юторська компанія «Сладоград».
Ініціатори проведення конкурсу та модератори заходу – Валентина Романишина та Наталія Журавльова.
Фотозвіт про подію Юлії Вірун за посиланням: https://www.facebook.com/share/p/1FBB6MkgpH/
1000 ДНІВ НЕЗЛАМНОСТІ: ПАМ’ЯТАЄМО, БОРЕМОСЬ, ПЕРЕМАГАЄМО!
19 листопада у читальній залі бібліотеки відзначили важливу і водночас болючу дату – 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну. Це не просто дата в календарі. Це тисяча днів боротьби за свободу, тисяча днів стійкості, віри та єдності. Це дні, що назавжди змінили Україну, кожного з нас і весь світ.
Учні Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №4 імені Модеста Левицького» ознайомилися з XR-виставкою «Справжні причини війни, або Як працює російська пропаганда», розробленою Альоною Романюк. 30 інтерактивних плакатів з елементами доповненої реальності допомагають зрозуміти, як дезінформація стала зброєю проти правди.
Переглянули фільм про роботу бібліотеки в перші дні війни, змонтований Даною Фрадинською. Кадри, не залишили байдужим нікого, як і емоційні спогади директорки бібліотеки Алла Єфремова, яка поділилася своїми думками про ті складні дні: «1000 днів повномасштабного вторгнення. У ці непрості часи наша бібліотека не припиняла працювати жодного дня. Ми волонтерили, втілювали мистецькі та навчальні проєкти, підтримували одне одного та допомагали нашим захисникам. За ці 1000 днів наша бібліотека стала не просто місцем, де зберігаються книги. Вона перетворилася на культурний, освітній і волонтерський центр, що об’єднує людей, надихає та дає сили рухатися вперед. Ми вдячні кожному, хто разом із нами – хто підтримує, допомагає та не дозволяє втратити віру навіть у найскладніші моменти».
Ліцеїсти переглянули мистецький перформанс «І пташки хочуть миру», підготовлений артистами вокальної студії «Мюслі Хаб», хореографічної майстерні «Dyvo-D’ance-Group» ЦДМТ «Диво» і Творчої студії Наталії Журавльової.
Щоб зігріти наших воїнів у холодну пору, ліцеїсти та першокурсники Волинського фахового коледжу НУХТ під керівництвом Дани Фрадинської робили окопні свічки, котрі передали на передову.
Цей день став нагадуванням про те, що наша сила – у єдності, пам’яті та боротьбі. Ми вдячні кожному, хто наближає нашу перемогу, та віримо: попереду нас чекають тільки мирні дні. Слава Україні! Героям слава!
Фотозвіти від Волентини Романишиної та Анни Романчук за посиланнями: https://www.facebook.com/share/p/AVeu9DeSAR9nZbji/
https://www.facebook.com/share/p/15GMMepBBh/
ДО МІЖНАРОДНОГО
ДНЯ ТОЛЕРАНТНОСТІ
В переддень Міжнародного дня толерантності, свята, що відзначається в усьому світі 16 листопада, бібліотека організувала заходи, мета яких – формування поваги до людської індивідуальності, визнання основоположних прав і свобод людини та громадянина, прийняття та правильне розуміння різноманіття культур та форм самовираження. Міжнародний день толерантності запроваджений у зв’язку із ухваленням ЮНЕСКО у 1995 році Декларації принципів терпимості, в основу якої закладено положення, проголошені в Загальній декларації прав людини.
14 листопада у відділі читальних залів відбулася інтерактивна година толерантності «Мистецтво жити в світі несхожих людей». Разом із студентами 13-ДЗ групи (куратор О. Сіжук) Технічного фахового коледжу ЛНТУ розмовляли про одне з найпопулярніших та найуживаніших слів у світі – толерантність. Активність, інтерес до теми, небайдужість та глибокі знання студентів створили чудову атмосферу для розмови, під час якої згадали основні ідеї толерантності, визначили риси характеру толерантної людини, розмірковували про межу поняття «толерантність», взяли участь у інтерактивних вправах.
15 листопада відбулося інтерактивне заняття з учнями 6-Б класу (класний керівник І. Ковальчук) Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №9 Луцької міської ради». На занятті учні розмовляли про толерантність, переглядали цікаві відео та активно брали участь у виконанні інтерактивних завдань: «Як вирішувати конфліктні ситуації?», «Риси толерантної людини», «Впізнай емоцію по виразу чи жестам». Заняття стало чудовою можливістю для учнів не лише розширити свої знання про толерантність, але й зануритися в атмосферу взаємоповаги та дружби.
Модерувала інтерактивні заняття Тетяна Швай.
Учасники заходів зробили висновок, що толерантність – це не поступка, поблажливість, відмова від своїх переконань чи байдужість. Це – відкритість до світу і людей, усвідомлення різноманітності навколишнього світу та його унікальності!
Фотозвіти заходів:
https://www.facebook.com/share/p/vpEp18WvKZUVJYWk/
https://voub-chytannya.blogspot.com/2024/11/blog-post.html
МОЗКОБОРЕЦЬ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ЖИТТЮ ТА ТВОРЧОСТІ ІВАНА КОТЛЯРЕВСЬКОГО
12 листопада під назвою «Сміх на руїнах української Трої» відбувся мозкоборець, присвячений життю та творчості Івана Котляревського. Захід провели з студентами Закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради. Змагалися дві команди: «Троянські мандрівники» на чолі з розумницею Оксаною і «Нащадки Енея» під орудою чарівної Адріани. Більше балів отримали досвідчені «троянки» – все таки другокурсниці, та й на баталіях наших не вперше. Втім, і «первачки-нащадки» порадували активністю та жагою до знань.
Учасники змагань дізналися, що спільного між хоробрим майором славної УПА Петром Олійником та знаменитим польським рок-гуртом, і який стосунок до цього має відставний майор Іван Петрович Котляревський, якому доля судила стати зачинателем нової української літератури. Усі присутні отримали основне – корисну інформацію, яскраві емоції, правильні посили. Ну і, звісно ж, добрі слова та солодощі від енергійної та ерудованої Ольги Леонідівни Фаст – доцента, кандидата наук, проректора з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Луцького педагогічного коледжу. Напевно, й відставному майорові Іванові Петровичу Котляревському сподобалася б наша забава і він, безумовно, гідно оцінив паралелі, які провели між його: «Любов к отчизні де героїть, там сила вража не устоїть, там грудь сильніша од гармат, там жизнь – алтин, а смерть – копійка, там лицар – всякий парубійка, козак там – чортові не брат» та словами з пісні «Біля тополі» від польського гурту «Enej»:
«Мам, я в бою за волю пішов в далечінь,
За правду і долю нових поколінь,
За тих, хто у морі далеко
І крилами лелеки повернуться живі…»
Слава Україні! Слава зачинателеві нашої найкращої в світі літератури!
ЗУСТРІЧ З ВЕТЕРАНОМ ВІЙНИ, ЗАСНОВНИКОМ
ГО «ЗРУШ СКЕЛЮ» ЄВГЕНОМ СИВОПЛЯСОМ
8 листопада у бібліотеці в межах проєкту «Цікаві розмови в бібліотеці» відбулась зустріч ветерана війни, засновника ГО «Зруш скелю» Євгена Сивопляса з 9-класниками Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №15 Луцької міської ради».
Євген розповів, що пішов до війська з перших днів повномасштабної війни. У 2024 році під Авдіївкою отримав травматичну ампутацію правої ноги. Прибув на лікування до Луцька, де й залишився. Згодом спільно з небайдужими лучанами ветеран створив громадську організацію, щоб разом з ними привертати увагу суспільства до проблем безбар’єрності, потреб захисників, людей з інвалідністю. Щодня Євген з однодумцями різними акціями нагадує усім, що потрібно допомагати військовим: тим що в бою і тим, хто повернувся з передової з пораненнями. Він закликає не забувати про тих, хто в полоні і тих, хто віддав своє життя за Україну.
Боєць розповів ліцеїстам про цінність національної свідомості, про те, як важливо в бою мати поруч вірного побратима. А ще Євген Сивопляс пояснив, чому надважливо вивчати історію України.
Зустріч пройшла дуже емоційно. Вчителі та ліцеїсти озвучували питання, які їх турбують і на які важливо знайти правильні відповіді. Військовий спробував дати відповідь на кожне з них. За браком часу не вдалось обговорити усі болючі питання. Тож домовились про обов’язкові наступні зустрічі.
Модерувала захід Наталка Олійник, фотографувала Анна Романчук.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ РОМАНУ АНТОНІНИ СИДОРЧУК «ВОГНЕЦВІТ ТА ЛІТНЄ СОНЦЕСТОЯННЯ»
8 листопада у бібліотеці відбулася презентація дебютного роману Антоніни Сидорчук «Вогнецвіт та літнє сонцестояння».
Це видання наповнене багатством фольклорних мотивів, оживляє прадавні українські традиції та формує в читача відповідальне ставлення до природи. У центрі історії – студент Ярослав, житель Луцька, котрий, коли почав дізнаватися про легенди й обряди своїх предків на святі Купала, потрапив у захопливу мандрівку крізь часові бар’єри та культурні світи.
Унікальною особливістю книги є додаток – екологічний квест «Посади Дерево Життя», що додає інтерактивності та стає важливим меседжем для молодого покоління.
Антоніна подякувала директорці бібліотеки Аллі Єфремовій за слова підтримки та побажання подальших успіхів у збереженні культурних національних традицій.
З творчістю молодої письменниці прийшли познайомитися студенти Закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради, Волинського фахового коледжу культури і мистецтв ім. І. Стравінського (викладач Віталій Герасимлюк).
Чарівну музичну атмосферу створила Анастасія Осінкіна, вихованка Княгининівської школи мистецтв (викладачка Наталія Маркевич).
Бібліорандеву з Антоніною Сидорчук модерувала Любов Фрадинська, фотографувала – Юлія Вірун.
ЗУСТРІЧ З ЛАРИСОЮ НОВОСАД В МЕЖАХ ПРОЄКТУ «ВОЛОНТЕРИ. ВІДОМІ ТА НЕВІДОМІ ІСТОРІЇ»
7 листопада у бібліотеці в межах проєкту «Волонтери. Відомі та невідомі історії» відбулася зустріч з Ларисою Новосад – активною волонтеркою з надзвичайно добрим серцем, очільницею благодійного фонду «СТАРЕ МІСТО ЛУЦЬК».
Цей волонтерський осередок не потребує особливого представлення, адже фактично кожна людина, яка так чи інакше долучена до волонтерства у Луцьку (і не тільки), знає про цих унікальних людей, які невтомно працюють для наближення нашої Перемоги. Члени громадської організації осіб з інвалідністю, вони, як ніхто інший усвідомлюють, наскільки важлива допомога, коли вона потрібна. Саме тому Лариса та її однодумці на основі сонячної кав’ярні «Старе місто» на вулиці Драгоманова, яку заснували батьки дітей із синдромом Дауна, створили однойменний благодійний фонд. Сьогодні – це потужний волонтерський центр, який налагодив ефективне партнерство з студентською та учнівською молоддю, територіальними громадами, громадськими та релігійними організаціями, міжнародними фондами, органами влади, бізнесом, професійними асоціаціями.
Пані Лариса розповіла: «Наш фонд утворився в перші дні повномасштабної війни. За весь цей час не працювали лише 3 дні. Обсяги були досить великі, завантажували автівки одна за одною. І сьогодні у сонячній кав’ярні двері не зачиняються, тут постійно людно: хтось звозить допомогу, інші її фасують, хтось формує гуманітарні вантажі на південь і схід, розробляє логістику, збирає потреби. Допомагаємо усім: від авто та дронів військовим – до харчів та побутових речей мешканцям деокупованих і прифронтових територій, іграшок та памперсів для сиротинців».
Лариса Новосад поділилася особистим досвідом. Вона емоційно розповіла, наскільки її 23-річний син Валентин зі синдромом Дауна соціалізований – займається спортом, самостійно ходить у магазин, купує продукти, їздить у маршрутках, спілкується у соцмережах. Для цього їй знадобилося багато часу і зусиль: «Треба працювати! Я своєму Валентину певною мірою навіть заздрю, бо він робить те, що йому подобається, а я роблю те, що я вимушена робити».
На зустріч завітали давні партнери благодійного фонду – члени ГО «Центр реабілітації осіб з інвалідністю "Джерело життя"», студенти та усі, хто постійно підтримує роботу волонтерського центру.
Модераторка заходу Заріна Дацик підсумувала зустріч: «Лариса Новосад та її однодумці та партнери – приклад того, як важливо об’єднати зусилля, щоб творити добрі справи. Чудово, що у залі так багато молоді, тих, хто уже волонтерить, або планує доєднатися до цієї благородної діяльності».
PS. Проєкт «Волонтери. Історії відомі та не відомі» розпочався у 2023 році за ініціативи відділу молодіжної політики департаменту молоді та спорту Луцької міської ради (начальниця Заріна Дацик) та Волинської обласної бібліотеки для юнацтва. На зустрічі запрошуються відомі волонтери та волонтерки, які роблять все можливе, щоб наблизити нашу спільну Перемогу, щоб поспілкуватися з ними на різні теми та дати можливість людям пізнати їх ближче й задати запитання, які цікавлять молодь.