Жовтень 2024

МОЗКОБОРЕЦЬ, ПРИСВЯЧЕНИЙ ЖИТТЮ ТА ТВОРЧОСТІ ІВАНА ЯКОВИЧА ФРАНКА

30 жовтня під гаслом «Дух, що тіло рве до бою» відбувся мозкоборець, присвячений життю та творчості Івана Яковича Франка. Захід провели з студентами Закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради. Змагалися дві команди: «Вічні революціонери» та «Камені сонця». І, хоча юнаків серед студентства було всього двоє, саме вони очолити спраглі до інтелектуальних баталій дівочі гарнізони. Андрій та Владислав із роллю капітана впоралися відмінно, хоча й питання мозкоборця були доволі хитромудрі.

Здобуті знання допомогли з честю виграти… обом командам, які отримали по 13 балів кожна. Воістину, талановита молодь у нас підростає. Втім, як сказав Іван Якович устами свого харизматичного Лиса Микити: «Талант – не згірше, та виховання ще більше тут значить!»

За гарну підготовку студентів та активну співпрацю з нашою книгозбірнею вдячні проректору з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці, кандидату педагогічних наук, доценту Ользі Фаст та методисту вищої категорії навчально-методичного відділу Олені Бабій. Ну, і вічна Слава неосяжному Івану Франкові і за його 6000 творів, і за незламну життєву позицію, і за те, що уже більш, аніж 100 років після свого фізичного відходу, його дух рве наші тіла до бою!

Модерувала захід Лілія Бондарук, фотографувала Марина Місюк.

Фотозвіт за посиланням: https://www.facebook.com/photo/?fbid=988323056667590&set=a.563697829130117&__cft__[0]=AZXSZ9u5gx2tcVm8j6qyQdnit690KxbwbQ1CZliUkx_P8xGMnvUfPr-6pJVCCYZ3LTFyTMI1wyN7wy5S5JGHadQHFtmYovfksNIBvbNNJF1Wta-b9KIZlWMY6sQHpGzAaOx3NvIcsRnuZATUfHWFywQMx19bDtIGTRobHWMtuv4G3g&__tn__=%2CO*F

 


МОВА – ДУША НАЦІЇ

Щорічно бібліотека традиційно долучається до відзначення Дня української писемності та мови, який світове українство святкує 27 жовтня, у день вшанування Преподобного Нестора-Літописця, автора найдавнішого українського літопису «Повісті минулих літ». Мова – це найдорожчий скарб нашого народу, переданий нам від дідів-прадідів і від сотень попередніх поколінь. Вона живе, коли нею розмовляють, коли її люблять, пишаються нею та вдосконалюють.

23 та 24 жовтня провели інтерактивне заняття «Солов’їною кажуть так» зі студентами першого та другого курсів (ТК-12, ТК-22) Фахового коледжу технологій, бізнесу та права ВНУ імені Лесі Українки та ліцеїстами (10.5 класу) Волинського військового ліцею імені Героїв Небесної Сотні. Розмовляли про рідне слово, про перешкоди на історичному шляху утвердження української мови, про фактичне її знищення та друге народження… Спробували відчути смак рідного слова, визначити рівень своєї української та збагатити її. Вправно продовжували українські прислів’я, вміло вправлялися у дикції, активно брали участь в інтелектуальних мовних руханках тощо.

25 жовтня працівники бібліотеки долучилися до написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. Найбільший україномовний флешмоб об’єднав усі континенти. Цього року авторка тексту «Магія голосу» – українська письменниця та есеїстка Оксана Забужко. Його прочитав письменник, музикант, екоактивіст і військовий Павло Вишебаба, який мобілізувався до лав Збройних Сил України одразу після повномасштабного російського вторгнення.

27 жовтня організували мовознавчий турнір, у якому взяли участь розумні, веселі, активні та творчі учні 7-Б класу (кл. керівник Мельник С. Г.) Луцького ліцею № 24. Шанувальники рідного слова виконували складні завдання, переглядали цікаві відео, знайомилися з книгами про українську мову. Присутні продовжували українські прислів’я, правильно наголошували слова, вправлялися у дикції, відповідали на питання інтелектуальних руханок тощо.

Інтерактивні форми сподобалася учасникам заходів, бо кожен зміг проявити свої знання та визначитись над чим треба працювати, у чому вдосконалюватися, щоб грамотно володіти українським словом. Ліцеїсти та студенти зробили висновок: мови потрібно вчитися, наполегливо, щоденно, з радістю та пам’ятати настанову Івана Огієнка: «І поки житиме мова – житиме народ»!

Доповненням заходів стала книжкова виставка «Чаруюча мелодія української мови» та цікаві відеоматеріали про рідне слово. Олесь Гончар стверджував: «Мова – це доля нашого народу, і вона залежить від того, як ревно ми всі плекатимемо її». Так, мова живе доти, доки ми нею розмовляємо, шануємо та цінуємо цей найдорожчий скарб!

PS. Символічно, що напередодні Дня української писемності та мови на блозі сімейного читання СинтезBOOK (https://volinoub.wixsite.com/synthesisbook) з’явилися завершальні роботи переможців та учасників конкурсу рецензій на україномовні книги, а кращі – на вибір редакції – опублікувало інтернетвидання Район.Культура. Читаюча нація – мисляча нація!

 


ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПОЕТИЧНОЇ ЗБІРКИ

«КРИЛОМ БУДЬ»

23 жовтня у бібліотеці відбулася презентація поетичної збірки «Крилом будь». У зверненні «До читача» в книзі зазначено: «Книга віршів, яку Ти тримаєш в руках, адресована широкому загалу читачів. До збірки входять понад 130 віршів, які написані за останні два роки різними авторами і за різних обставин. Ці вірші легко ляжуть на серце, і у когось зміняться погляди, а хтось просто побачить, що у війну є життя…»

Зацікавила історією створення видання Олена Мороль – психологиня, авторка проєкту та упорядниця збірки «Крилом будь». Вона розповіла, як з’явилася ідея проєкту, про жорсткий відбір віршів, труднощі, які виникали на шляху до видання книги, допомогу синів тощо.  Свої поетичні твори емоційно прочитали Заріна Дацик – молодіжна працівниця, начальниця відділу молодіжної політики департаменту молоді та спорту Луцької міської ради, Анастасія Веснянка – волонтерка, авторка поетичної збірки «Дві сторони долі», неодноразова переможниця всеукраїнських та міжнародних поетичних та творчих конкурсів, Ірина Янчук, котра працює у сфері охорони здоров’я, вірші до цього не писала, та коли почула від подруги про цікавий проєкт, вирішила спробувати, підтримати.

Обрані вірші з книги декламували присутні на презентації студентки Закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради, волонтер Сергій Абрамчук, художниця Ольга Навротюк. Директорка бібліотеки Алла Єфремова також прочитала вірш, розповіла про власні враження від збірки та побажала подальшого натхнення для творчості.

Завершенням презентації стала рухлива гра зі словами та символічний флешмоб з таким солодким словом «ПЕРЕМОГА». Активні учасники імпрези отримали брендовані блокнотики «Крилом будь», а всі присутні – цукерки з побажаннями-цитатами із книги.

Модерувала захід Люба Фрадинська, фотографувала Анна Романчук.

 


ЧИТАННЯ, ЩО ЗБЕРІГАЄ ПАМ’ЯТЬ.

ДАР БІБЛІОТЕЦІ НА ЧЕСТЬ ОЛЕКСАНДРА КОЗАКА

17 жовтня мало би виповнитись 35 років Олександру Козаку – сильному духом чоловіку, бійцю, розвіднику, батьку, який любив життя, свою родину і книги. Олександр мав мрії, плани… Та загинув на фронті. Їх тепер втілює його вірна дружина Інна Козак.

На заході «Читання, що зберігає пам’ять. Дар на честь Олександра Козака», який відбувся у бібліотеці, вона розповіла про мрії Олександра, його захоплення книгами та садівництвом, вступ до вишу під час війни, народження синочка. Інна передала книги, які були придбані в пам’ять про коханого чоловіка. Щемливі спогади викликали чимало сліз та емоцій у його батьків, бібліотекарів та усіх, хто знав та пам’ятає Героя.

Прийшли підтримати та обійняти ініціаторку заходу та батьків Героя дружини Небесного Легіону.

Вихованці Творчої студії Наталії Журавльової та Хореографічної майстерні Dyvo – Dance - Group виступили з патріотичним перформансом «Спасибі тобі, Герою!»

Теплими словами подякувала родині Героя директорка бібліотеки Алла Єфремова: «Олександр Козак любив життя, рідних, вірив в Перемогу, планував збудувати дім в рідному Княгининку, займатися вирощуванням дерев, рослин... Понад усе любив читати книги. Книга для нього була особливим надбанням. В честь дня народження Олександра в бібліотеці для юнацтва маємо новеньких 93 книги і 70 отримали подарунковими, всього – 163 видання!!! Легких хмаринок Олександру, віримо що Петиція про присвоєння Героя буде позитивно розглянута, а читачі бібліотеки, беручи до прочитання книги з особливими наліпками, будуть вдячні рідним Героя. Все буде Україна!!!»

Модерувала захід Наталія Журавльова, фотографувала Анна Романчук.

Фотозвіт на сторінці бібліотеки у фейсбуці. (https://www.facebook.com/Volyn.Youth.Library/posts/pfbid0Q62s7AV6zYDR7KtxnopEvXt2GFGnhVtUoFD41iVeWu4oiDspS5bwSrtQUwqzwQ15l?__cft__[0]=AZUPm1amkW8yMCind3hJLfm92NroYM-6W7b0QMIDQyWUWzXGJ91FGUf9e6nfQrrk1oVrKUagDqcm4UtAM5rbbeoD1rSD1xzXeMU2sKGBSDwwFF7bkHXI6z_cXZ0GWrHvlu7VDag6BPsd_gVdsox18i_95T3Cv-lZevxfnvzDGtyf6oTHEMZsCExURZ43x4GfM78&__tn__=%2CO%2CP-R)

 


ПЕРЕСПІВАЄМО ТРИВОГУ: МУЗИЧНА СТУДІЯ В УМОВАХ ВІЙНИ

Проєкт «MOLESKINE: територія творчих» не втрачає своєї актуальності, адже щоразу знаходимо людей, охочих поділитися своєю історією успіху, досягнення цілей та втілення мрій.

15 жовтня на мотивуючому заході на тему «Переспіваємо тривогу: музична студія в умовах війни» Вікторія Ніколюк, власниця музичної студії «Менестрель», розповіла про те, як виникла ідея створення власної справи і, не зважаючи на війну, вдалося зібрати команду однодумців, впоратися з питаннями оренди та реклами, залучити учнів тощо.

Прозвучали вокальні композиції від студійців «Менестрелю» Тетяни Павлюк, Вікторії Гук, Марти Погребенник.

Зустріч проходила у кафе «Променад», що у Центральному парку культури і відпочинку імені Лесі Українки міста. Завдяки неймовірному інтер’єру захід набув особливої атмосфери та затишку.

Послухати мотивуючу бесіду прийшли студенти Волинського фахового коледжу НУХТ: групи КІ 21 (Комп’ютерна інженерія) другого курсу та ХТ-12 (Харчові технології) першого курсу. Викладачі – Людмила Бурило (українська мова та література) та Тамара Місковець (зарубіжна література).

Стати учасниками проєкту «MOLESKINE: територія творчих» запрошуємо тих людей, які попри всі шаблони і стереотипи ризикнули і завдяки творчому підходу досягли успіху у своїй справі. Чи то вокалісти, музиканти, поети і художники, чи власники вдалих бізнес проєктів – кожен з них митець у реалізації власних задумів.

Авторка проєкту та модераторка заходу – Валентина Романишина. 

 


ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ ВІРИ ЧИПУРКО «ЧОРНОЦВІТ»

10 жовтня у читальній залі бібліотеки в межах проєкту «Цікаві розмови в бібліотеці» художниця, мисткиня, колекціонерка давніх автентичних українських строїв Віра Чипурко  презентувала свою книгу «Чорноцвіт».

У виданні зібрані унікальні орнаменти та крій вишитих сорочок Надбужанщини кінця ХІХ – початку XX століть, які майже не збереглися. Майстриня зробила етнографічне дослідження традиційного українського одягу та орнаментів, що надважливо для збереження культурної спадщини України. Зібрала, відтворила, описала й обмалювала 60 вишитих сорочок, зробила розкладки схем 408 взорів. Поетичні назви для орнаментів теж підбирала сама: «Зорі серця», «Весільна лілея», «Зоряна ніч», «Очі квітів».

Віра Чипурко родом із села Спасів, що на Львівщині. У 15 років вона захопилася пошуком і відтворенням автентичних орнаментів на вишитих сорочках та розпочала досліджувати й збирати інформацію про них. 

Під час презентації майстриня ділилася своїм досвідом зі студентами  Луцького центру професійно-технічної освіти та Технічного фахового коледжу ЛНТУ. 

Віра Чипурко прагне, аби жінки ретельно обирали собі наше народне вбрання, були вишуканими й витонченими, вишивали на своїх сорочках автентичні орнаменти. Вишита сорочка для майстрині – немов друга шкіра. Якщо одягнути таку, стає одразу затишно, ніби огортає щось рідне, пробуджується жіночність. У своїй книзі майстриня дає кілька порад, як не зіпсувати виріб, а зробити його вишуканим та неповторним.

Пані Віра підготувала експозицію унікальних сорочок із особистої колекції, які зачарували присутніх на імпрезі. Своїм прикладом майстриня хоче надихнути жінок зберігати й відтворювати автентичні образи та традиційні українські орнаменти вишитих сорочок, які полюбляли носити наші предки, а потім передавати цей скарб  у спадок нащадкам.

Віра Чипурко у своїй книзі бажає усім майстриням натхнення, насолоди за приємним ремеслом і швидкої голки.

У нашій бібліотеці є книга «Чорноцвіт» Віри Чипурко. Отож, приходьте у бібліотеку за своїм орнаментом. Обирайте й відтворюйте той, який пасуватиме саме Вам! 

Модерувала захід: Наталка Олійник, фотографувала Анна Романчук.

Фотозвіт на сторінці бібліотеки у фейсбуці (https://www.facebook.com/Volyn.Youth.Library/posts/pfbid02XLpE6wTmrMPf4orQTPDpWX2DP4NYLpP5eQWvWuRrCxeLEejk3YhNJZnwFAPrPS9dl).

 


ЗУСТРІЧ З ТВОРЧИМ ТАНДЕМОМ ВОЛОДИМИРОМ ЛИСОМ ТА НАДІЄЮ ГУМЕНЮК

9 жовтня у читальній залі бібліотеки відбулася зустріч з українськими письменниками – подружжям Володимиром Лисом та Надією Гуменюк. Їх слово прийшли почути студенти Волинського фахового коледжу НУХТ, Технічного фахового коледжу ЛНТУ та Волинського медичного інституту.

Володимир Лис презентував свої книги, які видав після повномасштабного вторгнення ворогів: «Вифлеєм» та «Чорнокнижник і дзвонар», Надія Гуменюк – «Вересові меди. Танець білої тополі», «Ворожіння на мальві» й «Твоя навіки…» Говорили про книги, декламували вірші, читали листи жінки до свого коханого, які не понівечив час.

На зустрічі письменники розповіли, як пишуться книжки. Володимир Лис зізнався: «Процес творення кожної особливий. Інколи вони пишуться на одному подиху, а буває, потребують чималої роботи».

Надія Гуменюк пише романи на основі історичних подій, де багато фактів, дат, архівних матеріалів, які потрібно чітко викладати. Тож такі книги пишуться довше. Цікаво, що працюють поодинці, а коли книга завершена – читають один одному вже готовий текст. Надія Гуменюк і Володимир Лис –приклад творчого подружжя, яке уже півстоліття разом, надійний письменницький тандем, де кожний талановитий та оригінальний.

Модерувала захід Любов Фрадинська, фотографувала Анна Романчук.

Володимиру Лису та Надії Гуменюк вдалося зацікавити студентів, котрі ставили запитання, купували книги й багато фотографувалися. Тішить, коли зрілість, щирість і досвід знаходять відгук у студентської молоді!

Додаткова інформація