Вересень 2024
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ДЕНЬ БІБЛІОТЕК
У Всеукраїнський день бібліотек Волинська обласна бібліотека для юнацтва стала місцем цікавих заходів, теплих зустрічей з друзями, партнерами та читачами, усмішок та обіймів, креативу та обміну ідеями, думками.
У професійне свято відкритий мікрофон «Разом можемо більше» об’єднав у незабутній атмосфері гостей нашої книгозбірні: ділились своїми історіями ті, чиє життя та діяльність пов’язані з юнацькою бібліотекою.
Директорка Алла Єфремова привітала всіх присутніх з святом та наголосила, що тут зібралися ті, хто по-справжньому цінує роботу бібліотеки та розуміє важливість читання.
Спікери заходу поділились своїми історіями та думками.
Ліна Галан, начальниця управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради постійно підтримує дружні відносини у співпраці з нами: «Юнацька бібліотека надійний партнер у проведенні загальноміських заходів та акцій, завжди гостинно надає свій простір для проведення заходів, активно співпрацює з громадським сектором. Тривалий час опікується дітьми та родинами Небесного Легіону, підтримує волонтерів та воїнів ЗСУ. В роботі колектив має чітку громадянську позицію».
Бізнесмен, волонтер та активний громадський діяч Леонід Баглай, який уже не вперше доєднується до наших імпрез, наголосив на важливості читання книг, адже вони допомагають розвиватися як особистість і не бути «ботом, сірою масою». Додав також, що у сучасному світі дуже важливо бути гнучкими, тому формат роботи бібліотеки привабливий для молоді.
Журналістка та редакторка «Район.Життя» Оксана Федорук, постійна партнерка у проведенні заходів з розвитку критичного мислення підкреслила: «В інтернет-видання «Район.Культура» та бібліотеки спільна місія: розвивати культуру читання, формувати літературні смаки, просувати медіаграмотність».
Валентина Петрович, доцент кафедри музеєзнавства, пам’яткознавства та інформаційно-аналітичної діяльності від імені деканату вручила колективу подяку за плідну співпрацю: «Для студентів університету ваша установа є прикладом бібліотеки, яку радо відвідує молодь, адже фонди та довідковий апарат є дуже корисним та змістовним для написання курсових і кваліфікаційних робіт».
До вітань долучились і студенти-документознавці, викладачка Тетяна Трофімук-Кирилова.
Гості активно спілкувалися, робили атмосферні світлини біля фотозони, створеної організаторками та модераторками відкритого мікрофону Наталією Журавльовою та Валентиною Романишиною.
У цей святковий день у бібліотеці відбувся важливий захід на тему «Ненасильницький підхід для порозуміння та партнерства». Наталія Шнит, досвідчена фахівчиня, провела його для «Групи взаємопідтримки матерів дітей з інвалідністю та фахівців підтримуючих професій». Учасники дізналися про інструменти ефективної комунікації та побудови довірливих стосунків, що сприяють кращому порозумінню в родинах та професійній сфері.
Відбулася репетиція патріотичного перформансу акторів Творчої студії Наталії Журавльової «Спасибі тобі, Герою!» Діти створили патріотичний виступ, звернувшись до поетичних збірок, які є в нашій книгозбірні. Молодь читає поезію, а це формує мислячу націю. Книги – символ того, що знання та світло залишаються джерелом надії!
Бібліотека постійно організовує безпекові зустрічі з працівниками Головного управління ДСНС України у Волинській області. 30 вересня піротехніки розповіли вихованцям Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №25 Луцької міської ради» правила поводження з підозрілими предметами, на макетах показали, як виглядають вибухівки різних видів. З ліцеїстами заняття «Не підходь! Не чіпай! Повідом службу порятунку 101» проводили сапери групи піротехнічних робіт Волині Герасимчук Володимир, Мирончук Андрій та Писаренко Вадим.
Учні могли приміряти бронежелети, каски та захисне взуття, познайомитись з металошукачем, який використовується при розмінуванні територій.
З професійним візитом до бібліотеки завітали колеги з Боремельської ТГ Рівненської області. Змістовну екскурсію для колег провела директорка Алла Єфремова. Бібліотекарок зацікавили практика роботи автоматизованої бібліотеки (обслуговування читачів, інформаційна діяльність, створення баз даних), нові форми роботи, які практикує Волинська обласна бібліотека для юнацтва, її волонтерська діяльність.
Для поповнення фондів отримали цінні книжкові подарунки від Фонду імені Гайнріха Бьолля, письменниці Надії Гуменюк, науковця Олександра Дем’янюка, вдячних читачів.
Дякуємо кожному за онлайн, офлайн вітання та подарунки. У читальній залі продовжує діяти фотозона, тож запрошуємо на фото.
ДЕНЬ УКРАЇНСЬКОГО КІНО У БІБЛІОТЕЦІ
12 вересня, напередодні Дня українського кіно, у бібліотеці відбувся захід «Волинські митці, пошук у напрямку кіно». На зустріч завітали волинські митці кіноіндустрії: Віталій Герасимлюк – український режисер, сценарист, кінематографіст, педагог, член Національної спілки кінематографістів України, голова Волинського осередку НСКУ та Андрій Повзун – член НСКУ, режисер монтажу багатьох фільмів, директор Теремнівського Будинку культури. Вони познайомили учнів Луцького ліцею № 4 імені Модеста Левицького із творчістю режисера, випускника їхньої навчального закладу, Олеся Саніна та оператора Сергія Михальчука. Розповідали про спільну роботу над кінострічками. Хто знає, можливо у залі були ті, хто продовжить їхню справу та скаже своє вагоме слово у царині КІНО.
МІЖНАРОДНА СПІВПРАЦЯ ТА ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ : ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ
ПРОЄКТ «ПІРАМІДА МИСТЕЦТВ»
З 6 по 16 вересня заступниця директора бібліотеки Оксана Коба взяла участь у реалізації проєкту «Піраміда мистецтв», який організували представники дружніх країн – Польщі та України. Він передбачав мовну і культурну інтеграцію молоді засобами мистецтва.
Проєкт «Piramida Sztuki» / «Піраміда мистецтв» спрямований на підтримку та збереження культурної народної спадщини. Під час проєкту учасники – 40 здобувачів освіти Технічного фахового коледжу Луцького національного технічного університету та Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцька гімназія №17 Луцької міської ради» – були задіяні у різноманітних мистецьких майстеркласах, репетиціях, концертах, екскурсіях тощо у польських містах Конін, Рихвал та Познань. Гостинно зустріли та організували заходи партнери: Товариство «VIDA ARTIS» (Stowarzyszenie VIDA ARTIS), колектив оркестру «Dęta Quantum» (Orkiestra Dęta Quantum), Публічна педагогічна бібліотека в місті Конін (CDN Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Koninie), Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie im. S.Moniuszki.
7 вересня учасники переглянули фільм про композитора Ф. Шопена, який тривалий час проживав та давав концерти неподалік Рихвала.
8 вересня гімназисти та студенти відвідали Teatr Nowy Poznań у Познані. Адміністраторка театру радо зустріла українців, котрі зазирнули майже у всі куточки закладу. Оксана Коба підсумувала враження: «Історія театру, який нещодавно відсвяткував своє 100-річчя, направду зацікавила учасників проєкту. За час свого існування заклад декілька разів добудовувався. На тій території, яка підлягала забудові, росло дерево. Адміністрація театру вирішила зберегти рослину. І от навколо з’являлись нові будівлі, а дерево і до цього часу росте поміж приміщень. Його не знищили, а знайшли можливості залишити. А що найбільш таємне є у театрі? Так, це гримерка! Всі були просто у захваті, що вперше опинились там».
По завершенні екскурсії фахівці театру організували для молоді майстеркласи з акторської майстерності та творчого перевтілення за допомогою гриму.
9 вересня активності для молоді з України та Польщі відбувалися у м. Рихвал. Зранку учасники проєкту відвідали місцеву школу та мали можливість виготовити браслети дружби з намистин у національних кольорах двох країн та у техніці пейп-арт з крепованого паперу зробили герб Луцька та Рихвала.
10 вересня дощило, але це не зіпсувало пішохідний квест по місту «Пізнаємо місто Рихвал». Командний дух, дружба та вміння комунікувати між собою різними мовами визначили переможця змагання. Завершився день дружніми посиденьками біля вогнища.
П'ятий день у Рихвалі був насиченим і емоційним: дружня команда зранку поїхала в м. Конін на мовний та вокальний майстеркласи із викладачами вищої школи Wyzsza Szkola Kadr Menedzerskich (розробка сценарію та додаткових матеріалів для мовного майстеркласу – робота луцьких бібліотекарів). Згодом відвідали освітню кінематографічну студію Green Studio, у якій робота на камеру виправдала всі очікування від процесу відеозйомки, та Базиліку Пресвятої Богородиці у м. Ліхень, найбільший храм Польщi. Цього дня дівчата мали інтерв’ю на радіостудії Radio RMF MAX та телевізійній студії Welkopolska TV.
11 вересня був день творчості: цікаві майстерки для учасників проекту «Піраміда мистецтв», які відбувались в школі та бібліотеці в м. Конін, підготували бібліотекарі нашої книгозбірні та Публічної педагогічної бібліотеки в місті Конін. Порадував майстерклас з виготовлення декоративного віночка від пані Ренати. Всі отримали неабияке задоволення від ресурсного заняття. А між майстерками були чудові музичні паузи.
Приємним сюрпризом була зустріч з бурмістром Рихвала Стефаном Дзямарою, який кожному з учасників проекту подарував сувеніри на згадку про поїздку.
Учасники майже кожного дня відвідували репетиції, активно готувалися до XXI Impresje Muzyczne - Piknik Orkistr, який відбувся у неділю, 15 вересня у Hala Widowiskowo - Sportowa Zaniemyśl м. Рихвал. Музичний фестиваль українсько-польських пісень якнайкраще презентував культуру двох народів. Присутніх на імпрезі вразили своєю грою та артистичністю виступи оркестрів разом з мажоретками. Спільне виконання українських та польських пісень нікого не залишили байдужими.
Отож, проект Piramida Sztuki завершився, але співпраця продовжується! Для учасників бібліотекарі розробили мовний мультимедійний словник. Організаторами проєкту були створені пам’ятні листівки «Луцьк та Рихвал очима молодих митців» з роботами молоді обох міст. Нова книга та музичні диски поповнили фонд нашої бібліотеки. А ще з Рихвала до луцької книгозбірні перебрався м’який ведмедик Збишек – символ дружньої співпраці. Обмінялися подарунками, позитивними емоціями, знайшли нові знайомства та вже маємо напрацювання на перспективу.
ДЕНЬ ЗНАНЬ З БІБЛІОТЕКОЮ
Стало доброю традицією нашої бібліотеки у у перший навчальний день спілкуватися з школярами. 2 вересня для учнів було передбачено ряд цікавих та змістовних заходів.
До читальної зали завітали учні 7-А класу Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №1 Луцької міської ради», 11-А класу та 7-А класу Комунального закладу загальної середньої освіти "Луцький ліцей № 4 імені Модеста Левицького Луцької міської ради». Під час інтерактивних годин «Поспілкуймося. Ти як?» з ліцеїстами розмовляли про самодопомогу та самоконтроль в умовах кризових ситуацій.
Спілкування відбувалося невимушено та відверто, з обговореннями, іграми та інтерактивними вправами. Ліцеїсти вчилися прислухатися до себе, власних емоцій, переживань та проблем. Учні мали можливість познайомитися з популярними книгами відомих авторів, які розповідають про психотерапію зрозуміло, просто, які пропонують цікаві практики та техніки для стабілізації емоційного стану. Головне – читати, бути наполегливим та застосовувати отримані знання у реальному житті.
Учні 6 та 7 – го класів Луцького ліцею № 1 отримали можливість перевірити свої знання під час патріотичного QR-квесту у Центральному парку культури і відпочинку імені Лесі Українки м. Луцька.
Восьмикласники Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №14 імені Василя Сухомлинського Луцької міської ради» з класною керівницею Наталією Каліш на першому уроці «Звитяжність, успіхи і перемоги» зустрілися з Павлом Ковальським, який представляв Україну на змаганнях серед ветеранів та поранених військових «Ігри Нескорених» та «Ігри воїнів». Павло – один із тих, хто першим прийняв виклик у сучасній боротьбі за незалежність нашої держави. У свої 33 роки він ветеран АТО, з початком повномасштабної війни – військовослужбовець батальйону «Луцьк». Павло отримав закриту черепно-мозкову травму під час ворожих артобстрілів та прямих танкових атак. У 2022 році у складі збірної ветеранів брав участь в «Іграх воїнів» та «Іграх нескорених» (Гаага, Нідерланди). Тепер військовий має інші обов’язки. Оскільки один з видів спорту, у якому виступав Павло на змаганнях у Гаазі, була стрільба з лука, він працює у цьому напрямі: «Розвиваємо стрільбу з лука для тих, кому це цікаво. В першу чергу – це юні лучани, а ще воїни, які проходять реабілітацію. Також задіяний у волонтерських проєктах, благодійних ярмарках і акціях. Ті, кому цікава стрільба з лука, можуть спробувати свої сили у Клубі стрільби з лука "Луцькі соколи"».
Модераторка заходу, головна бібліотекарка Валентина Романишина підсумувала: «Вираз "Звитяжність, успіхи і перемоги" – для нас нині не просто слова, – це індикатори, якими перевіряє багатьох війна, а декого – і щохвилини. Попереду шкільні заняття під звуки сирен – і треба вистояти, і не здаватися, щоб тато на передовій відчував, що ви боретеся за своє майбутнє: здобуваєте знання, куєте характер, щоб стати на заміну воїнам».
Павло Ковальський побажав учням наснаги, закликав вчити англійську та інші мови, а ще займатися спортом, щоб тренувати самодисципліну та гартувати силу.