Червень 2024
ПРОЄКТ «У ЛІТА НА ПЛЕЧІ»
З 3 по 18 червня у бібліотеці діяв проєкт «У літа на плечі». На цікаві заходи запросили учнів з літніх таборів, які діяли при Луцьких школах.
В активностях проєкту «У літа на плечі» взяли участь 1635 учнів з 14 пришкільних таборів (Володимирського ліцею №2, Луцьких ліцеїв №4, 5, 10, 14, 24, 25, 26, 27, гімназій №3, 12, 16, 17, ЗОШ №13). 580 учнів у бібліотеці отримали змогу познайомитися з історією та послугами книгозбірні, погортати чудові цікаві книги.
3 червня актори Творчої студії Наталії Журавльової завітали у Луцький ліцей №14 імені Василя Сухомлинського до дітей, які проводять своє дозвілля в шкільному таборі. Юні актори зіграли мюзикл «Миша Шуша Шоу» за віршами Oksana Lushchevska та провели пізнавальну вікторину. Виставу, створену за підтримки Управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради, зіграли для учнів Луцьких гімназій №3, 16, 17.
6 червня учні Луцького ліцею №14 імені Василя Сухомлинського, 7 червня – Луцького ліцею №26 переглянули виставу «Покидьки або Пузир, Лапоть та Соломинка» драматургині Катерини Пенькової, котра піднімає важливу тему екології навколишнього середовища та екології спілкування.
10 червня учні Луцького ліцею №24 переглянули музичну мотиваційну виставу «Кінь без Лицаря – Лицар без Коня». Усього актори Творчої студії Наталії Журавльової зіграли 7 вистав. Їх переглянули 910 учнів
Діти із різних шкіл змогли у краєзнавчому відділі ознайомитися із книгами місцевих авторів та за їхніми мотивами створювали мультгероїв із пластиліну, а потім переміщували їх у власний вигаданий казковий світ. Були й такі, що залишали героїв у їх світі, тобто історія розвивалася у бібліотеці, а основними героями були книги. Найчастіше обирали героїв книги Лесі Українки «Лісова пісня», поезій та повістей Надії Гуменюк. Відбулося 8 занять з мульттерапії. Зйомки мультісторій не залишили байдужими нікого.
Вразили учнів якраві майстерки: із створення лавандових лялечок, серця з круп та інших підручних матеріалів, паперових тюльпанів, мозаїки тощо.
10 червня на території Луцької школи №13 бібліотекарі провели майстерки та квест «Все буде Україна». Усі учасники були дуже активними та швидко виконували завдання. Цікаві запитання квесту підготували Діана Майко і Віта Новосад.
11 червня приємні емоції та гарний настрій отримали учні пришкільного табору ліцею №26, які відвідали відділ абонементу та зрозуміли, що читати зовсім не нудно, а дивовижно, бо книга відкриває віконечко в кольоровий світ фантазій, пригод, вражень…
Того ж дня, за календарем ООН, у світі відзначали Міжнародний день гри. Тож, недарма учні цього ліцею зіграли у настільну «Гру в життя». Ігровий життєвий шлях кожного з учасників виявився яскравим, насиченим несподіванками та цікавими подіями. Приємні емоції, гарний настрій та азарт супроводжували дітей протягом усієї гри.
Майже кожного дня школярі проводили час за «Грою в життя», «Твістером», «Мафією», «Дженгою», «Встигни за 10 секунд», розмальовками і, навіть, грою на фортепіано. Настільні ігри: «Лото-доміно» у двох варіянтах, «Веселий букварик», «Найспритніший», «Піраміда», «Кольорові кульки», «Метання кільця» – це далеко не повний перелік усіх ігор, котрі не тільки забавили, але дали можливість невимушено поспілкуватися одне з одним. Так, гравці у «Веселий букварик» з любов’ю розповідали про своїх домашніх улюбленців. Практикувалися активні рухливі ігри – ховалися під кольоровим парашутом. Діти в захваті від цієї яскравої і захопливої гри.
Завдяки керівниці англомовної студії Євгенії Нашутинській чимало школярів змогли поспілкуватися з Біллом, котрий попри війну приїхав та навчає українців англійської. Вони почули з його вуст чудову історію про слоника «Елмера», який відрізнявся від інших, бо кольоровий.
14 червня школярі Луцького ліцею №18 разом з бібліотекарками Анною Романчук, Ларисою Тананайко завітали в «Art Gallery» універмагу «Луцьк». Ловили повітряні кульки з завданнями. Маленькі кольорові листочки заздалегідь приготувала керівниця англомовної студії «jonniks_academy_of_succeess» Євгенія Нашутинська.
Учні, окрім майстерок, ігор та мульттерапії, брали участь у тестах та вікторинах, переглядали цікаві відео, складали пазли та розгадували ребуси, здійснили незабутні віртуальні подорожі неймовірними місцями своєї Батьківщини, взяли участь у руханках. Вони познайомилися зі «смачною історією» України, презентували справжній український борщ за рецептом своєї родини.
У спекотні літні дні говорили про безпеку на канікулах. В освітніх закладах Луцька та Володимира було проведено 7 уроків безпеки з патрульними поліцейськими, на яких побувало 260 учасників. Учням пригадали найважливіші правила безпеки дорожнього руху, що рятують життя. Бібліотекарі Оксана Коба та Анна Романчук навчали школярів робити флікери – світлоповертальні вироби, які необхідні задля безпеки на дорозі.
18 червня у бібліотеці відбулася безпекова зустріч з газівниками «Основні правила використання газу в побуті». Начальник аварійно-диспетчерської служби 104 Волинської філії «Газмережі» Валентин Киричук та старший архіваріус Антоніна Шелуха спілкувалися з учнями Луцького ліцею №10 Луцької міської ради. Газівники на конкретних прикладах розповіли про небезпечні ситуації та, як діяти в них правильно, які правила не варто забувати. Учасники гуртів «Капітошка», «Адреналін», «Незламні», «Смайлики» пришкільного табору ліцею дізналися, як працюють газівники, здійснюється доставка блакитного палива в домівки споживачів, відповідали на питання вікторини. Газівники відповіли на численні запитання учнів, показали відеоролик і на практиці продемонстрували роботу окремих спецінструментів та приладів, якими оснащена автівка екстреної служби 104.
Отож, літо у бібліотеці – це цікаво, корисно, пізнавально, весело та активно.
Дякуємо за підтримку у проведенні заходів Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». Вдячні Компанії «Дмитрук» за те, що дбає за безпеку дітей на дорозі.
ПАМ’ЯТАЄМО СВОЇХ ГЕРОЇВ
12 червня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулася презентація фотоальбому «Пам’ятаємо своїх героїв 2014-2024. Марянівська селищна територіальна громада».
Цей фотоальбом – збірник матеріалів, що береже пам’ять про кожного воїна-героя. Біографії, фото та відеозаписи розповідають про життя та подвиги наших захисників. Важливо, що кожна сторінка, кожне слово було вибране з повагою до тих, хто віддав найдорожче за незалежність та свободу нашої держави. Видання служить вічним свідченням нашої вдячності, пам’яті та непохитної віри в те, що жертва наших Героїв не була марною.
Інформацію про земляків зібрала Євгенія Харків після спілкування та узгодження із родинами військовослужбовців. Галина Стрільчук написала тексти для кожного Героя. У книзі використано вірші Валентини Маціюк. Ольга Васюренко створила понад 150 QR-кодів на публікації обласної газети «Волинь», «Горохівський вісник», Волинської обласної та Луцької районної військових адміністрацій, You-tube каналу Мар’янівської селищної ради, з офіційних джерел, соціальних мереж та інших електронних ресурсів.
Кожна сторінка цього альбому, кожне слово, кожен образ сповнені найглибшою шаною та вдячністю до тих, хто пожертвував найціннішим – своїм життям за майбутнє нашої нації.
На презентації укладачів видання тепло привітали перший заступник голови Волинської обласної ради Юрій Поліщук, директорка бібліотеки Алла Єфремова, редактор газети «Волинь-нова» Олександр Згоранець. Патріотичні пісні та вірші подарували учасники художньої самодіяльності та учні Мар’янівського ліцею.
Чимало емоцій викликали схвильовані виступи причетних до видання вчительки-пенсіонерки Скригівської гімназії, вдови військовослужбовця АТО, матері військовослужбовця ЗСУ Євгенії Харків, вчительки-пенсіонерки Бужанівської гімназії Галини Стрільчук, секретаря Мар’янівської селищної ради Ольги Васюренко, депутатки Мар’янівської селищної ради, волонтерки Валентини Маціюк. Вони висловили впевненість, що фотоальбом буде маяком для майбутніх поколінь, символом нашої сили, мужності та незламності.
Ми пам’ятаємо. Ми шануємо. Ми дякуємо.
PS. Створені QR-коди, розміщені на сторінках фотоальбому, ведуть до публікацій, що розповідають про життя та подвиги наших Героїв, дозволяють зберегти їхню пам’ять не лише на папері, а й в цифровому форматі. Електронна версія альбому забезпечує швидкий доступ до всіх електронних носіїв інформації.
Харків Є. І. Пам’ятаємо своїх героїв 2014-2024 : фотоальбом [Електронний ресурс] / Є. І. Харків, О. М. Васюренко, Г. М. Стрільчук – 2024. – Режим доступу:https://maryanivskatg.gov.ua/static-pages/pamyatamo-svoih-geroiv-2014-2024.
ПІШОХІДНИЙ КВЕСТ «БЕЗПЕЧНЕ ЛІТО»
У Луцьку 28–29 травня та 6 червня відбувався пішохідний квест «Безпечне літо». Проєкт покликаний поінформувати підлітків та юнаків про основні правила безпечної поведінки під час літніх канікул. Учні та студенти наввипередки мчали Центральним парком міста, виконуючи інтелектуальні та практичні завдання.
Проєкт «Безпечне літо» реалізовується бібліотекою та Фондом Ігоря Палиці «Тільки разом» спільно з Департаментом освіти Луцької міської ради, у партнерстві з Луцьким районним управлінням ГУ ДСНС України у Волинській області, Головним управлінням ДСНС України у Волинській області, Волинським обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, Луцьким міським молодіжним центром.
«Місія дорослих полягає в тому, щоб навчити юнаків та дівчат правильної поведінки в ситуаціях, що можуть загрожувати їхньому життю та здоров’ю. Саме для цього організували наш квест», – зазначила голова правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерина Шкльода.
28 травня до участі у квесті долучилися 11 ліцеїв та гімназій Луцької громади, ще 9 змагалися наступного дня. 6 червня змагалися 7 команд студентів коледжів та технікумів міста Луцька. У командах – п’ятеро учасників та один викладач. Їхня мета: правильно відповісти на 19 запитань та виконати чотири практичні завдання із запобігання небезпеки. Завдання квесту розробила Діана Майко, працівниця обласної бібліотеки для юнацтва, у стінах якої був старт і фініш. За практичну частину відповідали фахівці екстрених служб та Луцький міського молодіжного центру.
На першій локації із учасниками спілкувалися медики. Підлітки розглядали елементи надання першої домедичної допомоги та вчитися правильно телефонувати у «швидку», протестували отримані навички на манекені та на людині. Потім бігли до міського молодіжного центру, де вчилися захисту від ймовірного нападника. За правильні відповіді про прийоми самооборони була винагорода – постріл із пневматичної гвинтівки.
Школярі та студенти побували під супроводом надзвичайників на мінному полі. Звісно ж, воно було не справжнім. Але реалії нашого часу змушують влаштовувати такі локації. Їх завданням було виявити в траві заховані заздалегідь муляжі вибухонебезпечних предметів – знайти предмети та розповісти про подальші дії. Працівники ДСНС вказали їм на помилки та пояснили, як діяти правильно.
Насамкінець юні мандрівники спілкувалися з представниками патрульної поліції про орієнтування в малознайомому місті, особливості роботи в інтернеті та телефонних шахраїв.
На завершення квесту фіксувався час проходження завдань та кількість правельних відповідей. Команди з найкращим результатом отримали подарунки від Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». 28 травня перемогу здобула команда «Енергія» Луцького ліцею № 5, 29 травня – команда «Адреналін» Луцького ліцею № 26. 6 червня тріумфувала команда «Джури: козацька варта» Волинського фахового коледжу НУХТ.
Всім учасникам підготували брелоки з QR-кодом – посиланням, де розміщена повна інструкція правильних дій у екстремальних ситуаціях, тому що літні канікули – це прекрасний час для відпочинку та розвитку, але у наших реаліях вони повинні бути не лише корисними, а й безпечними.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ НАДІЇ СТРЕЛЬЧЕНКО
5 червня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулася презентація другої частини книги Надії Стрельченко «Герої Не вмирають».
Волинська поетеса Надія Стрельченко, родом із села Ужова Луцького району, зараз проживає у Турійську. У свої 26 років вже видала три збірки віршів «Поламані долі війною» та дві частини «Герої Не вмирають». Її літературний псевдонім – «Усмішка». Про початок творчої діяльності Надія розповідає: «Захоплюватися поезією почала ще в шкільні роки. Під час уроку приходили думки, які хотілося записати. З того часу є кілька віршів, адже таланту в собі тоді я не бачила. Після школи не захоплювалася поезією, а просто постійно намагалася знайти себе. Навіть часто задавала собі питання, чому хтось співає, танцює, пише, а я нічого з цього не вмію?»
Почала активно писати вірші, коли пережила втрату – помер тато. З 2022 року основною тематикою поетичних творів дівчини стала війна.
На презентації, яку модерувала Любов Фрадинська, студенти Комунального закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради познайомилися з поетесою та її творчістю.
Часто рідні загиблих Героїв звертаються до неї, аби вона написала вірш у пам’ять про воїна, і вона йде їм на зустріч. З початку повномасштабної війни Надія написала більше як пів тисячі віршів-присвят полеглим захисникам України. Пропускаючи біль родини через свою душу, їхній сум, виливає на папері поетичні рядки. У соцмережі ТікТок відео, в яких Надія читає свої вірші, набирають сотні тисяч переглядів і тисячі вподобань. Із сторінок її книг на нас дивляться портрети воїнів…
Із авторської анотації до другої частини книги Надії Стрельченко «Герої Не вмирають»: «Кожен вірш у цій книзі написаний з невимовним болем за кожного Героя, у кожному ви почуєте зруйновану долю…
Ми живемо у страшний час, але ми – живемо! Живемо, бо за нас кожного дня віддають життя кращі. Це неможливо усвідомити і прийняти.
Коли рідні просять написати вірш в пам’ять, моя душа розривається на шматки.
Ми повинні пам’ятати, завдяки кому живемо. Ми повинні знати кожного Героя в лице і не просто знати, а віддавати шану.
Вічна Пам’ять Героям України, які віддали за нашу свободу, за наше сьогодення, за нашу рідну Україну найцінніше – своє життя».