Новини

ЗУСТРІЧ З НАТАЛКОЮ ГРУШКОЮ В МЕЖАХ ПРОЄКТУ «ВОЛОНТЕРИ. ІСТОРІЇ ВІДОМІ ТА НЕ ВІДОМІ»

28 травня Хабі Мераба бібліотеки відбулась душевна зустріч з яскравою та непересічною особистістістю – Наталкою Грушкою в межах проєкту «Волонтери. Відомі та невідомі історії».

Пані Наталія – голова Правління ГО «Розвиток мікрорайонів міста», активна волонтерка, яку знають фактично всі жителі нашої громади, особливо мешканці та мешканки мікрорайону Вишків. Вона поділилась з аудиторією своїми історіями про волонтерство, створення громадської організації «Розвиток мікрорайонів міста», досвідом проведення масштабних благодійних заходів, пригадала про найбільші збори для підрозділів ЗСУ. Наталка мотивувала молодь, студентів Волинського фахового коледжу НУХТ, активно волонтерити особисто та залучати до цієї благородної діяльності інших людей.

Модераторка заходу Заріна Дацик підсумувала зустріч: «Було чимало емоцій, адже деякі спогади Наталки та історії наших військових не можуть лишити байдужими нікого. Були посмішки та щире переконання у Перемозі, адже досвід величезної небайдужої команди цьому лише підтвердження.

Радіємо можливості поділитись історіями людей, що наближають нашу перемогу. Усе буде Україна!» 

P. S. Проєкт «Волонтери. Історії відомі та не відомі» розпочався у 2023 році за ініціативи відділу молодіжної політики департаменту молоді та спорту Луцької міської ради (начальниця Заріна Дацик) та Волинської обласної бібліотеки для юнацтва. На зустрічі запрошуються відомі волонтери та волонтерки, щоб поспілкуватися з ними на різні теми та дати можливість людям пізнати їх ближче й задати запитання, які цікавлять молодь.


ВСЕУКРАЇНСЬКА БІБЛІОТЕЧНА ЕКОТОЛОКА 2 ВІДБУЛАСЯ

23 травня на платформі MEET відбулася Всеукраїнська бібліотечна ЕКОТОЛОКА 2, яку організувала та провела Волинська обласна бібліотека для юнацтва.

Відкрила онлайн-спілкування директорка Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Алла Єфремова, яка побажала плідної роботи та відзначила актуальність тематики заходу: «Свідоме і бережне ставлення кожної людини до природи можливе тільки при наявності екологічної культури, широких екологічних знань. Основне завдання бібліотек не тільки зробити інформацію про екологічну та природоохоронну діяльність доступною для читачів, а й донести до них злободенність цієї проблеми, довести необхідність по-іншому ставитися до оточуючої нас природи».

Із виступу начальниці відділу екології Луцької міської ради Оксана Лисак учасники заходу дізналися, що екологічна свідомість – це сукупність екологічних знань людини, її особистого ставлення до довкілля та уявлення про місце людини у площині «людина-довкілля», готовності до дій, які дозволяють зберегти довкілля, чи готовності до утримання від дій, які заподіюють шкоду довкіллю, до підтримки чи не підтримки екологічної політики, екозаходів тощо. Екологічну свідомість вимірюють рівнем, який може мінятись протягом життя людини.

Чудовими лайфхаками від бібліотекаря «Вчимося бути екосвідомими» : (з досвіду роботи Волинської обласної бібліотеки для дітей») поділилася Олена Сілкова, завідувачка відділу читання та навчально-творчого розвитку підлітків Волинської обласної бібліотеки для дітей.

Провідна бібліотекарка Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Наталія Журавльова розповіла, як поєднує покази вистави з екологічним означенням «Покидьки або Пузир, Лапоть та Соломинка» з проведенням «Еко-батлів ВІДПОВІДАЛЬНЕ ЖИТТЯ».

Про цікаві заходи зекологічної просвіти у Миколаївській обласній бібліотеці для юнацтва повідомила методист Анна Мороз.

З реалізацією проєкту «Европейський зелений курс. Еко-молодь шлях до екологічної свідомості» познайомила Тетяна Чмир, завідувачка відділу читальної зали Хмельницької обласної бібліотеки для молоді та координаторка євроклубу «Європейський простір».

Про екомайстерки «Дай друге життя старим речам», цікаві спільні заходи з колегами, які знайшли прихисток у Львові, розповіла Оксана Заграй, завідувачка філії №31 (Бібліотека Сад) Львівської муніципальної бібліотеки. У липні 2021 року з’явилося повідомлення, що у Львові є чергова цікавинка для книголюбів, які тепер зможуть насолоджуватися читанням під деревами. У мікрорайоні Рясне запрацювала «Бібліотека сад». Оновлена бібліотека – трирівневий простір, де на першому поверсі є зручний лекторій-кінозал, а поруч кухня. Мансарду будівлі перетворили на зону відпочинку. Нещодавно для бібліотеки придбали садовий компостер, відкривши для її читачів нові можливості з енергозбереження.

Зелена бібліотека – концепція розвитку бібліотек, яка включає посилення потенціалу екологічної дієвості та лідерства бібліотек як провайдерів освіти для сталого розвитку. Як рухатися у екологічному просторі «Зелена бібліотека» від ідеї до результату, поділилася Ганна Кобець, завідувачка бібліотеки на Пріорці. Її книзозбірня на околиці Києва впевнено зайняла місце у фінальному списку рейтингу «Зелена бібліотека».

Про бібліотеки як промоутери екологічної свідомості молоді розповіли Мар’яна Лашта, завідувачка читального залу Івано-Франківської обласної бібліотеки для юнацтва та Тетяна Шишова, бібліотекар Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва. Працівники Чернігівської ОБЮ створили пункт прийому вторинної сировини з метою зібрати кошти на відновлення своєї установи, яка зазнала руйнування від російського агресора.

Як відбувалася екологічна толока по-маневицьки, яскраво змалювали Тетяна Солопчук та Юлія Куприянчик, координаторки Маневицького молодіжного простору. Вони розповіли про цікаві спільні форми роботи з Маневицькою публічною бібліотекою Маневицької селищної ради.

Підсумувала онлайн-спілкування координаторка та модераторка форуму Зоя Корчинська, завідувачка науково-методичного відділу Волинської обласної бібліотеки для юнацтва: «Поки російські окупанти намагаються забрати у нас незалежність, суверенність, нищать нашу спадщину та природу, ми, українці – незламні і продовжуємо боронити свою державу, кожен на своєму фронті. Молодь та бібліотечна спільнота об’єднують зусилля і разом тримають екологічну оборону.

Щиро вдячні за участь у онлайн-заході та цікаві виступи. Основна мета 38 учасників Всеукраїнської бібліотечної ЕКОТОЛОКИ 2 – формування культури чистоти, правильного поводження з відходами та відповідального споживання серед громадян, об’єднання зусиль заради екологічного майбутнього». 

P. S. Дякуємо колегам із Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти за приміщення та інтернет для проведення онлайн-заходу. Завдяки Вам ВСЕУКРАЇНСЬКА БІБЛІОТЕЧНА ЕКОТОЛОКА 2 ВІДБУЛАСЯ!


ПОЕТИЧНА ГОДИНА З НАГОДИ 90-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ПОЕТА ПЕТРА МАХА

23 травня у бібліотеці відбулася поетична година з нагоди 90-річчя від дня народження поета Петра Маха.

Український громадський діяч, поет, письменник, публіцист, пісняр, Заслужений діяч мистецтв України (2009), член Національної спілки письменників України, почесний громадянин Луцька народився 25 травня 1934 року в селі Корхів Білгорайського повіту Люблінського воєводства (Польща). У квітні 1941 року батько поета трагічно загинув від рук польського шовініста. У 1944 році сім’я внаслідок депортації опинилась у голодному Мелітополі Запорізької області, а невдовзі переїхала на Волинь. Петро навчався у Підгаєцькій семирічці, у Луцькій середній школі № 1, закінчив українське відділення філологічного факультету Львівського державного університету імені Івана Франка.

Петро Мах – автор книг «Перші промені» (1958); «Поезії (1960); «Пісня кленів» (1965); «Віра Глод» (1966); «Поклін Джоконді» (1968); «Вікна» (1971); «Гостини в матері» (1971); «Козацькі могили» (1972); «Світанкові роси» (1973); «Сонце в долонях» (1977); «Вруна» (1978); «Посвіт» (1979); «Меморіал Вічної Слави в Луцьку» (1980); «Плеса» (1981); «Крайполе» (1984); «По ту сторону дощу» (1985); «Светёлка» (1986); «Пастелі» (1988); «На орбіті дружби» (1988); «Дикий брід» (1990); «Ластів’ятко» (1998); «Христос воскрес – воскресне Україна!» (1999); «На білих крилах рушників» (1998); «Ластівка із крилами журби» (2004); «Корогва» (2008); «Ганнусина стежка» (2009); «Крайполе» (2009). Його поетичні твори перекладалися різними мовами.

Захоплювався Петро Мах таким різновидом поезії, як пастелі. Після опублікування в журналі «Дніпро» схвально відгукнувся про них Максим Рильський. Малюнки словом (ритмізована поезія) – це «біографія життя нашого», як висловився про творчі пошуки Петра Маха Олесь Гончар.

У 1980 році Петро Петрович очолив новостворену Волинсько-Рівненську організацію Спілки письменників України. У 1989 році був обраний головою крайової організації «Просвіта» імені Тараса Шевченка.

Поет, прозаїк, публіцист Петро Мах був лауреатом обласних мистецьких премій імені Олександра Гаврилюка та Агатангела Кримського, Всеукраїнської літературної премії «Благовіст», почесним професором Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Нагороджений Відзнакою Президента України, іменною медаллю уряду, Почесною Грамотою Президії Верховної Ради України, почесною медаллю НСПУ.

Розпочала захід директорка бібліотеки Алла Єфремова, яка пригадала активну діяльність Петра Петровича у стінах нашої книгозбірні.

Його дружина Марія Михайлівна та син Олег Мах розповіли про те, що Петро Петрович не лише був творчою натурою та майстром слова, а й борцем за незалежну Україну та справедливість, і, звісно, люблячим батьком і чоловіком. Багато віршів присвятив своїй родині.

Учні Луцької гімназії № 17 розповіли про життєвий та творчий шлях письменника, декламували вірші, співали пісні. Петро Мах знаний в Україні як автор слів популярних пісень: «Ожини», «Вишивала мати зозуленьку…», «Лесина казка», «На білих крилах рушників», «Сповідь Сивого Клена», «Ген на узліссі хрест мовчить…», «Мавки». Долучилися до заходу учні та викладачі Луцької музичної школи № 3. Прозвучала пісня на слова Петра Петровича «За Україну» у виконанні тріо бандуристок у складі Лесі Стеренкової, Аліни Вихованець та Надії Стаднюк. Володимир Каліш виконав пісню «Шаблі догори». Його слово і досі актуальне для всіх шанувальників поезії, для всіх, хто пам’ятає і згадує Поета Петра Маха.

 


БЛАГОДІЙНИЙ ЯРМАРОК

«БІБЛІОТЕКА ТА ДРУЗІ ДЛЯ ЗСУ»

21 травня, у сонячний та спекотний день, відбувся благодійний ярмарок «Бібліотека та друзі для ЗСУ». Заради доброї справи – зібрати гроші на ЗСУ – об’єдналося чимало людей, установ та організацій.

Захід підтримали партнери:

Департамент культури, молоді та спорту Волинської ОДА, Департамент молоді та спорту Луцької міської ради,

Луцький міський молодіжний центр,

ВІ «Меценати для солдата»,

ВО «Генерація змін»,

Благодійний Фонд «Робимо добро дітям»,

КЗЗСО «Луцька гімназія №3»,

КЗЗСО «Луцька гімназія №12»,

КЗЗСО «Луцький ліцей №15»,

Волинський обласний ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні,

Луцький центр професійно-технічної освіти,

Волинський фаховий коледж культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського.

Перехожі дякували вправним волонтеркам, котрі зшивали маскувальні сітки на Театральному майдані, фотографувалися з Янаю та Тетяною в кікіморах та щедро донатили.

Важливою акцією стала здача російськомовних книг на макулатуру. За місяць і 10 днів зібрано 672 кг. 2016 грн поповнили скриньку волонтерів для закупівлі матеріалів на захисні сітки.

Лучан та гостей міста порадували патріотична фотозона, смачнний лимонад, власноруч спечені тістечка, льодяники ручної роботи Tasha від Наталії Бєлімової, милі паперові ведмедики від Ольги Навротюк, портрети пастеллю за 30 хвилин від художниці Олени Звігінцевої, гаражний розпродаж. Приємно вразив показ колекції одягу «Квіти Украни» Центру професійно-технічної освіти. Майстриня з Центру вправно виплітала коси юним красуням.

Двохгодинну концертну програму вели Сергій Абрамчук та ініціаторка проведення ярмарку Наталія Олійник. Чудове та професійне озвучення забезпечили звукорежисери музичного простору «Октава». Сколихнув найпотаємніші струни душі виступ вихованців старших груп закладу дошкільної освіти №19 «Кобзарик» з блакитно-жовтими серцями. Вразили читка віршів Миколкою Варцаб’юком, хореографічні композиції луцьких ліцеїстів та гімназистів, спів лауреатки обласних та всеукраїнських конкурсів Наталії Лисак, студентів Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського Дениса Денисенка, Дарини Віннік, квартету Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні. Дійсно, багато неймовірних голосів лунали на центральній площі міста.

Бібліотекарі проводили майстерки з плетіння патріотичних браслетів, інтерактивні ігри, дивували аквагримом, збирали малюнки та формували енергетичні пакети військовим.

На ярмарку був чудовий симбіоз: влада, громадськість, волонтери, читачі, талановиті здобувачі освіти, працьовиті бібліотекарі. Величезна вдячність за вклад кожного! Завдяки спільним зусиллям вдалося зібрати 35 418 гривень.

Віримо, що разом здобудемо Перемогу!

P. S. Чудові фотографії з ярмарку тут

https://drive.google.com/.../1whbwoWA86HV-XW4pnvKJs...

 


ЕТНОМАНДРІВКА «ЧАРІВНА КРАСА ВИШИВАНКИ»

16 травня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки з нагоди Всесвітнього дня вишиванки відбулась етномандрівка «Чарівна краса вишиванки». Вишиванка для українця з давніх часів була не лише вбранням, яке вдягалося у найважливіші дні життя або на свята. Це, насамперед, символ приналежності до роду та нації, а у наш час ще й один з символів, за яким вирізняється українець у багатомірному глобалізованому світі. Вишиванка – своєрідний генетичний код нації, неабияка святиня та таємний оберіг, дієвий спосіб захисту людини від усіляких бід і небезпек, що підстерігають її на життєвому шляху. З давніх часів і до наших днів налічується чимало випадків, коли сорочка, вишита дбайливими маминими руками, не раз рятувала від нещасть і постійно повертала до рідного порогу.

Учні Луцького центру професійно-технічної освіти детально познайомились з українським етнічним брендом, переглянули яскраві слайди та пізнавальні відео про історію та потаємні коди вишиванки, а також про відмінності у візерунках різних регіонів України. Народознавча виставка «Вишиванка – долі оберіг» познайомила з виданнями із фонду бібліотеки про історію та мистецтво української вишивки.

На завершення мандрівки учням було запропоновано дати відповіді на запитання тесту «Що ти знаєш про українську вишиванку? 

Отож, носімо на долю і щастя вишиванку, адже це наш український космос і наш національний оберіг!

 


МОТИВАЦІЙНА ЗУСТРІЧ

«ЧИТАЄМО З НАДІЄЮ ГУМЕНЮК»

16 травня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулася зустріч з Надією Гуменюк – поетесою, прозаїкинею, публіцисткою, членкинею Національної спілки письменників України, заслуженою журналісткою України, лауреаткою премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки, володаркою Гран-прі Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» та власницею багатьох інших значимих літературних нагород.

Письменниця розмірковувала про значення книги та читання у формуванні особистості. Тема особливо важлива та близька для студенток групи 21-ДО Комунального закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради. Вони розпитували, як стати письменницею, що чи хто надихає на ідеї сюжетів. Знайомилися із героями книг Надії Павлівни, слухали вірші у її виконанні.

Учасниці зустрічі зробили висновки, що читати дуже важливо, як дорослим, так і дітям.

 


ЗУСТРІЧ З МОЛОДИМИ ТА УСПІШНИМИ ПІДПРИЄМНИЦЯМИ В МЕЖАХ ПРОЄКТУ «MOLESKINE: ТЕРИТОРІЯ ТВОРЧИХ»

14 травня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки в межах проєкту «MOLESKINE: територія творчих» відбулася зустріч з Вікою Струсь і Дашею Юсюк – двома студентками, які відкрили свій власний бізнес у центрі міста. Вони розповідали історію сирної булки «CHEESEY», яка швидко здобула популярність серед лучан. Ще з дитинства дівчата робили маленькі кроки для того, щоб здобути фінансовий успіх, але серйозну справу розпочали вперше.

Студенти Волинського фахового коледжу НУХТ мали змогу поспілкуватися з молодими та успішними підприємницями, які відповіли на питання про те, як відкривали і ведуть нині свій бізнес.

Окрім практичних порад про відкриття власної справи, дівчата зауважили, що дуже важливо читати книги – мотиваційну, класичну та бізнес літературу. Віка розповіла, що полюбляє читати класичні та сучасні твори, особливе враження на неї справив твір Іларіона Павлюка «Танець недоумка». Даші сподобались біографічні книги про Коко Шанель та Ілона Маска. Аудиторія ознайомилася з добіркою мотиваційної літератури, яка є у фондах бібліотеки і доступна читачам.

P.S. Мета проєкту – розкрити творчий потенціал українського суспільства. Стати учасниками «MOLESKINE: територія творчих» запрошуються ті молоді люди, які попри всі шаблони і стереотипи ризикнули і завдяки творчому підходу досягли успіху у своїй справі. Чи то вокалісти, музиканти, поети і художники, чи власники вдалих бізнес проєктів – кожен з них митець у реалізації власних задумів. 

Модераторка та авторка проєкту «MOLESKINE: територія творчих» Валентина Романишина. 


ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДВОТОМНИКА ТАРАСА МАТВІЇВА «МОЇ ДУМКИ»

 9 травня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулася презентація книг «Мої думки. Ритмопроза» та «Мої думки. Проза» Тараса Матвіїва, волинянина, журналіста, активного учасника Революції Гідності, громадського діяча, добровольця, воїна, Героя України, який віддав своє життя, захищаючи Українську Державу.

До Луцька презентувати книги полеглого сина приїхали мама Валентина та батько Тарас. В двотомнику «Мої думки» зібрані тексти з роздумами автора, які знайшла його мати після загибелі сина. У першій книзі – поезія, у другій – проза. Читач зможе віднайти для себе міркування про закоханість та християнські цінності, політику та війну, філософію та людське буття. За словами упорядниці, Валентини Матвіїв, гортаючи сторінки книг, можна прожити кожну життєву ситуацію по-новому, розкрити нові змісти і сенси, «дорости» до сприйняття думок, які залишив після себе Тарас Матвіїв.

Пані Валентина розповіла, що Тарас, журналіст за освітою, був активним учасником Революції Гідності, добровольчого батальйону «Карпатська Січ». Під час Революції Гіності постало становлення Тараса, як воїна, борця, націоналіста. Він надавав медичну допомогу постраждалим, шукав безвісти зниклих. Згодом став професійним військовим. Герой загинув на Луганщині 10 липня 2020 року під час ворожого мінометного обстрілу, коли рятував побратимів.

Під час презентації книги присутні переглянули відео про громадську діяльність та ініціативи Тараса Матвіїва, буктрейлер другого тому видання – «Мої думки. Ритмопроза». Особливо зворушливо звучали його вірші з передової, записані на відео Тарасовими побратимами, які зараз боронять Україну на різних лініях фронту.

Валентина Матвіїв звернулася до чисельної молодіжної аудиторії, серед якої були студенти ВНУ імені Лесі Українки, Комунального закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради, вихованці Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні: «Видаючи тексти Тараса, ми твердо вирішили: його думки, болі і переживання належать не лише йому, але і кожному українцю, і суспільство має побачити, як відбувається становлення воїна, людини, яка здатна на чин і героїчний вчинок, яка є воїном духу за своєю суттю.

В книзі занотована 51 мрія Тараса. Деякі з них він зміг втілити за життя, інші реалізовують його рідні та друзі.

Перша мрія Тараса – Перемога: Крим, Донбас...

Друга мрія – видати власну книжку, збірку, спогади…»

Після презентацій присутні мали можливість придбати книги Тараса Матвіїва з автографом його батьків.


ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ ПЕТРА КРАЛЮКА «КОРОЛІВСЬКИЙ ГАМБІТ»

30 квітня у громадському просторі Хабу Мераба відбулася презентація книги Петра Кралюка та Олександра Красовицького «Королівський гамбіт». Петро Кралюк – український філософ, письменник, публіцист, доктор філософії, заслужений діяч науки і техніки України, професор, голова Вченої ради Національного університету «Острозька академія».Ідея твору належала генеральному директору видавництва «Фоліо» Олександру Красовицькому, у співавторстві з яким і був написаний роман.

«Королівський гамбіт. Роман про стійкість Енергодара» – художній твір, побудований на документальному матеріалі, історіях життя та свідченнях людей. На основі цих розповідей письменники створили картину подій, які відбувалися в Енергодарі під час першого року окупації.

Роман – своєрідна сімейна історія молодого подружжя, яка розвивається на фоні становлення Енергодара, його розвитку та процвітання.

Війна повністю змінює життя родини. У творі описуються події, які довелося пережити мешканцям Енергодару: масовий мирний мітинг проти захоплення міста, спротив, який чинили енергодарці на блокпостах, захоплення Енергодара та ЗАЕС, перші дні окупації, потужний обстріл міста окупантами 1 вересня 2022 року, коли в Енергодар вперше заїхала делегація МАГАТЕ, катування та тортури людей, які відмовлялися йти на співпрацю з ворогом.

Тема війни є дуже непростою, але неймовірно болючою для українців. За словами автора, всі працівники Запорізької АЕС були впевнені, що Енергодар буде в безпеці. Адже, найбільшу електростанцію в Європі не можуть бомбити вороги. На жаль, ця впевненість дуже швидко розвіялась.

Із анотації до книги від видавництва «Фоліо»: «У багатоплановому й поліфонічному романі Петра Кралюка та Олександра Красовицького переплелися людські голоси й мелодії різних епох. Усі разом вони вибудовують строкату й водночас цілісну симфонію нашого минулого й сьогодення, де попри все виразно звучить музика любові, надії та незламної віри в Перемогу». 

Книга зацікавила широку аудиторію, було чимало запитань, автографи, фотосесія. Модерувала захід завідувачка відділу краєзнавчої роботи Любов Фрадинська. Запрошуємо до прочитання роману, який є у нашій бібліотеці.


 

 ЗУСТРІЧ ІЗ МАЙСТРОМ СПОРТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНОГО КЛАСУ ВАСИЛИНОЮ СИДОРЧУК

22 квітня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки в межах проєкту «Олімпійський Марафон» відбулася зустріч з легкоатлеткою, майстром спорту України міжнародного класу Василиною Сидорчук.

Дивує, як у тендітній, ніжній дівчині стільки сили. Спортсменка змагається у спортивній ходьбі на дистанції 35 кілометрів. Вона – бронзова призерка чемпіонату світу у китайському Тайцані, багаторазова призерка чемпіонатів і кубків України. Василина виховує сина Луку, якому 2 роки. Успішно поєднує спорт, материнство та улюблену роботу. Після 5-річної перерви й декрету повернулася у великий спорт. За 4 місяці підготовки зробила прорив – здобула 7 місце на командному чемпіонаті Європи-2023 у Подєбрадах, встановила особистий рекорд - (2:54:35 години). Спортивне тріо у складі Василини Сидорчук, Валентини Наявко, Аліни Цвілій здобули бронзу на Чемпіонаті Європи. Через 2 місяці Василина потрапила у 20-ку найсильніших скороходів на планеті.

Василина Сидорчук випускниця ВНУ імені Лесі Українки, у 2021 році здобула спеціальність – «фізична терапія ерготерапія» у Академії рекреаційних технологій та права. Зараз допомагає військовим відновити здоров'я опісля поранень, які вони отримали на фронті. Працює фізичним терапевтом у Медичному центрі реабілітації учасників бойових дій Луцької МТГ.

На зустріч, яку модерувала Анна Романчук, зібралося чимало молоді, юних спортсменів, студентів факультету фізичної культури, спорту та здоров’я ВНУ імені Лесі Українки, Комунального закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради, Академії рекреаційних технологій і права. Захід підтримали партнери: Департамент культури, молоді та спорту Волинської ОДА, який представляла заступник начальника управління молоді та спорту - начальник відділу фізичної культури і спорту - Василина Рубель, Відділення Національного олімпійського комітету України у Волинській області в особі заступника голови, депутата Волинської обласної ради Віктора Галан-Влащука. Віктор подарував футболки найактивнішим студентам, які ставили багато запитань.

Василина збадьорила присутніх у залі своїми щирими емоціями, яскравими відео та авторськими вправами. Усі добряче розімялися та мотивувались.

Пригадалися слова Василини після перемоги на чемпіонату світу-2018 у китайському Тайцані: «У кожного спортсмена є мрія. Показати свій найкращий результат, гідно представити свою країну у світі. І коли ти стоїш на пєдесталі, коли на твою честь підіймається український прапор, розумієш, що ти щось можеш у спорті».


 

ЗУСТРІЧ З СЕРГІЄМ АБРАМЧУКОМ В МЕЖАХ ПРОЄКТУ «ВОЛОНТЕРИ. ІСТОРІЇ ВІДОМІ ТА НЕ ВІДОМІ»

19 квітня в межах проєкту «Волонтери. Історії відомі та не відомі» в Хабі Мераба бібліотеки відбулася зустріч з Сергієм Абрамчуком – івент-менеджером та івент-коучем, директором івент-платформи «Abramchuk Event Studio», волонтерської коуч-платформи «Амбасада волонтерства з Сергієм Абрамчуком», ведучим та організатором благодійних заходів, волонтером.

У невимушеній атмосфері час пролетів непомітно, бо коли основною дійовою особою є настільки харизматична особистість як Сергій, а модераторкою – Заріна Дацик, завжди так і відбувається.

На зустрічі було все: цікаві історії з життя, гумор, цінні поради та безмежна любов до України та волонтерів... Подякував Сергію за багаторічне спільне партнерство директор департаменту молоді та спорту Луцької міської ради Володимир Захожий, який звернувся до молоді з мотивуючим спітчем.

У залі було дуже багато молоді, зокрема старшокласники Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 4 імені Модеста Левицького Луцької міської ради», студенти Комунального закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради, представники інших навчальних закладів та інші охочі, що мали можливість приєднатися до заходу через відкриту реєстрацію. Приємно, коли молодь має можливість чути про волонтерів та волонтерство з «перших вуст».

P.S. Проєкт «Волонтери. Історії відомі та не відомі» розпочався у 2023 році за ініціативи відділу молодіжної політики департаменту молоді та спорту Луцької міської ради (начальниця Заріна Дацик) та Волинської обласної бібліотеки для юнацтва. На зустрічі запрошуються відомі волонтери та волонтерки, щоб поспілкуватися з ними на різні теми та дати можливість людям пізнати їх ближче й задати запитання, які цікавлять молодь.


ВШАНУВАНЯ ПАМ’ЯТІ МОДЕСТА ЛЕВИЦЬКОГО

18 квітня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулася невимушена розмова із учнями Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №4 імені Модеста Левицького Луцької міської ради» про Дідуся Модеста та Маестро Левицького. Дослідженнями творчості  видатного діяча поділилася головна бібліотекарка відділу читальних залів Лілія Бондарук.

Вшанували пам’ять знакової для нашого міста людини: письменника, лікаря, культурного та громадського діяча, мовознавця, композитора, бандуриста… Звісно, що без бандури не обійшлися. Чарівна учениця Луцької музичної школи  1 імені Фридерика Шопена Марта Дацик бездоганно виконала «Колискову» на слова Лесі Українки, музику Модеста Левицького, під акомпанемент її викладача – професійної та знаної бандуристки пані Ірини Марчук. Цікавинкою імпрези був коротенький, але напрочуд колоритний, виступ нащадка Модеста Левицького по материнській лінії – пана Олександра Сокура.

Інформації було чимало, бо біографія у пана Модеста насичена, цікава та пізнавальна, а тема зустрічі – багатогранна та недостатньо ще опрацьована. Так що будемо розвивати та досліджувати її далі і, можливо, запропонуємо ще якийсь формат зустрічі: більш активний або театралізований.


ВИСТАВКА ВИТИНАНОК

БОГДАНИ КУЗЬМИЧ «ПАПЕРОВІ ВІЗЕРУНКИ»

 

18 квітня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулося відкриття виставка витинанок Богдани Кузьмич «Паперові візерунки».

Богдана – вихованка студії «Кольоровий водограй» у Камені-Каширському, яку очолює Людмила Бірук. Дівчина, яка з раннього дитинства проявляла інтерес до малювання та дизайну, за шість років навчання у студії опанувала живопис та декоративно-прикладне мистецтво. Найбільше полюбилася їй витинанка. Найчастіші мотиви її виробів – образ Матері Божої, жінка-берегиня, різноманітні символи та обереги українського народу, а також природа. Не випадково, що на цю зустріч вона приїхала зі своїми рідними, які є її опорою, підтримкою у творчості.

Подивитись на витинанки прийшли студенти Комунального закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради, Волинського медичного інституту, Луцького національного технічного університету. Привітав Богдану юрист-консультант, заступник голови Волинського обласного комітету профспілки працівників освіти і науки Олександр Матвіїшин. Серед запрошених – художник Леонід Литвин, творчий наставник Людмили Бірук. Отак, з легкої талановитої руки одного вчителя творча майстерність передається від покоління до покоління.

Окрасою заходу стали виступи викладачки Анни Яреми та учнів Луцької музичної школи №1 імені Фридерика Шопена (під керівництвом Галини Мельничук та Олександри Хоруженко). 

P.S. Виставка витинанок Богдани Кузьмич «Паперові візерунки» триватиме до кінця травня. Запрошуємо до перегляду.


ВСЕУКРАЇНСЬКА БІБЛІОТЕЧНА ЕКОТОЛОКА 2

Волинська обласна бібліотека для юнацтва за підтримки Департаменту культури, молоді та спорту Волинської обласної державної адміністрації проводить Всеукраїнську бібліотечну ЕКОТОЛОКУ 2, яка відбудеться у форматі онлайн, 23 травня (четвер) 2024 року о 11.00 год. на платформі Google Meet.

Подія покликана об’єднати навколо екологічних проблем та пошуку їх рішення екоактивістів, бібліотечних фахівців з різних регіонів України. Серед змістовних акцентів ЕКОТОЛОКИ:

- формування бережливого ставлення до навколишнього середовища, збереження ресурсів;

- просування в суспільстві сталих європейських екологічних цінностей;

- вплив війни на навколишнє середовище;

- об’єднання громади навколо вирішення завдань еколого та ресурсо збереження;

- формування екозвичок засобами бібліотечної роботи;

- діяльність бібліотек в межах екологічних проєктів;

- співпраця з громадськими екологічними природоохоронними організаціями;

- сприяння екоініціативам: діяльності насінєвих бібліотек, Садів Перемоги тощо.

Запрошено фахівців обласних бібліотек України для юнацтва / молоді взяти участь та поділитись досвідом роботи або власними думками на ЕКОТОЛОЦІ.

Якщо Ви бажаєте виступити на ЕКОТОЛОЦІ 2 (тривалість виступу – 10-15 хвилин) просимо до 10 травня 2024 року повідомити контактні дані доповідача і тему виступу, заповнивши Google-форму за посиланням: 

https://docs.google.com/forms/d/1TNTew7hG8q_uetbrYn1XS97XMCodNyu3_GX_rhmZRQU/edit


 

НОВИЙ ОСВІТНІЙ ПРОЄКТ «МОБІЛЬНА ПАРА»

16 квітня Волинська обласна бібліотека для юнацтва та Технічний фаховий коледж Луцького національного технічного університету розпочали новий освітній проєкт «Мобільна пара», спрямований на підвищення професійної компетентності студентів ТФК ЛНТУ.

Проєкт стартував кількома заходами для студентів групи 11 ТТ спеціальності «Транспортні технології», обєднаними назвою «Логістична лабораторія».

Інформативною виявилася зустріч з представником транспортної компанії «ЛЕОНТЬЄВ» – міжнародні вантажоперевезення, яка працює на ринку з 1992 року. Максим розповів студентами, що потрібно для того, щоб стати успішним логістом, поділився власним досвідом у цій сфері.

За допомогою квізу «LOGISTICS» студенти перевірили свої знання та розуміння логістичних процесів.

Під час квесту «ТФК Logic Track» студенти рухалися від локації до локації центральними вулицями міста та алеями Центрального парку культури і відпочинку імені Лесі Українки. Молодь пройшла усі локації квесту, проявивши гарні знання, винахідливість, кмітливість та гарну фізичну підготовку. Студенти, виконуючи різноманітні завдання, виявили згуртованість та уміння працювати в команді.

Розробниця заходів Діана Майко підсумувала: «Проєкт вдало поєднує навчання з розвагами, допомагає закріпити здобуті знання під час виконання практичних завдань. Ми впевнені, що наш спільний міжвідомчий проєкт "Мобільна пара" стане не лише цікавим доповненням до навчального процесу в коледжі, а й сприятиме розвитку професійних навичок та формуванню майбутніх лідерів не тільки у сфері транспортних технологій... Запрошуємо й інших партнерів приєднуватись до цієї захоплюючої освітньої події!»


ЗУСТРІЧ З ПИСЬМЕННИКОМ

ВІТАЛІЄМ ЗАПЕКОЮ

11 квітня у читальній залі бібліотеки відбулася зустріч з Віталієм Запекою – військовим, харизматичним і неординарним письменником. Модерувала захід – Наталка Олійник (Андрощук).

Віталій Запека не лише письменник, а й фотохудожник, волонтер, доброволець, боєць батальйону «Полтава» з позивним «Спілберг». Він успішно видав уже не одну книгу. Почав писати ще у 2015 році. З того часу побачили світ антивоєнний роман «Цуцик», антиутопія «Абсурд», «Полінка», «Бабах на всю голову», «Полінка в країні Дурниць». Його талант визнали видавці, адже самі ініціювали друк його книг. Письменник нагороджений Міжнародною літературною премією «Воїн світла». За роман «Цуцик» став лауреатом премії імені Ірини Вільде, за книжку «Полінка» отримав премію імені Всеволода Нестайка.

Про свою творчість Віталій говорить: «Не знаю, як в інших письменників, але для мене писати – то суцільна мука. Надто болісно пропускаю крізь себе ті літери. Іноді мрію про рядки укропу та петрушки. Вони легкі, але прибуткові. Поливати й тягти на ринок.

Спокій.

А потім читачі пишуть відгук…

А потім хтось ДУМАЄ після моєї книжки…

Спокій петрушки з укропом уже не здається привабливим.

Власні муки від написання відразу в кайф».

Народився письменник 13 жовтня 1967 року у Полтаві. «13» – це його улюблене число. Зараз він лікується у Луцьку, бо нещодавно отримав поранення. І про цей випадок говорить жартуючи, – мовляв, з кількістю швів, що наклали медики, трішки не дотягнули до його улюбленого числа. Днями письменник прийшов у нашу бібліотеку як читач. Хотів перевірити чи читають його книжки і чи взагалі є вони на поличках книгозбірні.

У спілкуванні Віталій Запека дуже щирий, безпосередній, з чудовим почуттям гумору. У цьому впевнилися читачі, школярі й студенти, які прийшли послухати історію життя українського письменника. А він підготував для них важливі слова, що точно ще довго не залишать їх байдужими та спонукатимуть ДУМАТИ.

Віталій Запека – військовий, який пише чудові книги, став відкриттям для усіх! Не будемо «спойлерити» сюжети його книг. Приходьте у бібліотеку, щоб узяти і прочитати його твори «Цуцик», «Полінка», «Полінка в королівстві Дурниць», «Бабах на всю голову».


БЛАГОДІЙНИЙ МАРАФОН

«ВЕЛИКДЕНЬ ДУШІ ЗІГРІВАЄ»

10 квітня у бібліотечному дворику відбувся благодійний марафон «Великдень душі зігріває». Його організували Волинська обласна бібліотека для юнацтва в партнерстві з Волонтерським рухом Мeцeнaти для сoлдaтa та ГО «Нить продовження життя» за підтримки Управління соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Луцької міської ради та Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».

Діяли різноманітні локації:

- виставка-продаж унікальних ляльок-мотанок, врятованих нашими воїнами зі зруйнованого будинку творчості м. Бахмута, картини юних митців з громадської ініціативи Діти Небесного Легіону та печива з передбаченнями

- арт-майстерки та розвиваючі ігри від бібліотекарів

- пункт збору російськомовних видань

- зшивання сіток для наших захисників

- малюнки на асфальту тощо.

У концертній програм взяли участь танцювальний колектив «Зорецвіт» (керівниця Зоряна Борецька) та вокальний гурт «Аметист» (керівниця Анастасія Ровецька) Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №22 Луцької міської ради», виконавці з вокальних студій «Мюслі» (керівниця Юлія Андрєєва) та «Мі_Vocal» (керівниця Анастасія Ровецька), Творчої студії Наталії Журавльової (режисерка-постановниця Анастасія Казмірук).

По завершенню концертної програми відбувся розіграш #заДОНАТь, який допомогли провести волонтерки Віра, Марія та Ангеліни Остапчуки. Своїх власників знайшли Великодній кролик, книги «Солодка Даруся» з автографом авторки Марії Матіос, Володимира Місюри «Сонетний шарм», подарунковий сертифікат на десятигодинний курс акторської майстерності для дітей шкільного віку від Творчої студії Наталії Журавльової, дитячий арт-набір та лялька-мотанка, врятована нашими захисниками зі зруйнованого Бахмуту.

Бібліотека – пункт збору російськомовних видань. Під час марафону за чергову партію макулатури було виручено 1000 грн.

Під час заходу було зібрано 21 061 грн., які будуть передані 14-ій окремій мотострілецькій бригаді.

Прозвучали подяки усім хто долучився до заходу, а насамперед, мужнім воїнам Збройних Сил України за захист та можливість працювати, навчатися, творити під синім небом України.

P.S. Марафон триває. Якщо Ви бажаєте придбати ляльку оберіг, врятовану нашими захисниками, завітайте до бібліотеки.


 ФІНАЛ КОНКУРСУ КОМІКСІВ

"БЕЗПЕКА В МЕРЕЖІ: МОЯ ІСТОРІЯ"

8 квітня у читальній залі бібліотеки відбулося підбиття підсумків та нагородження переможців та учасників обласного конкурсу коміксів «Безпека в мережі: моя історія» серед учнів закладів загальної середньої освіти та позашкільних закладів області. Конкурс провели з ініціативи Волинської обласної бібліотеки для юнацтва у партнерстві з Фондом Ігоря Палиці «Тільки разом» та патрульною поліцією Волинської області за сприяння Департаменту культури, молоді та спорту, управління освіти і науки Волинської ОДА. Конкурс коміксів мав на меті активізувати діяльність шкіл, позашкільних закладів і бібліотек регіону з формування правової свідомості, основ медіаграмотності, розвитку соціально значущих цінностей і творчих навичок учнів.

Роботи оцінювалися у двох вікових категоріях та двох номінаціях – малюнок на ватмані у форматі А3 (7-10 та 11-15 років) та малюнок в електронному форматі (7-12 та 13-16 років). Серед критеріїв оцінювання – відповідність змісту ідеї конкурсу, майстерність та якість виконання, відповідність графічно-оповідному жанру (наявність чіткої сюжетної лінії від 4-х кадрів з можливою передісторією від автора з вказівкою місця, часу та попередніх подій до 10-ти речень), креативність та індивідуальний підхід до створення творчої роботи. Всього на розгляд журі було представлено 135 коміксів – 80 малюнків на ватмані у форматі А3 та 55 малюнків в електронному форматі. Школярі у своїх творчих роботах піднімали проблеми кібербулінгу, кібершахрайства, небезпечних знайомств, негативних впливів інтернет-ігор тощо.

На нагородження, яке модерувала провідна бібліотекарка відділу краєзнавчої роботи, керівниця творчої студії Наталія Журавльова, прибуло чимало учасників з міст та сіл Волині. Школярі ознайомилися з виставкою робіт та разом з поліцейськими зіграли гру «Коло безпеки». Переможці отримали цінні подарунки: книги коміксів, безпровідні навушники, карти пам’яті, комп’ютерні миші та інші корисні гаджети.

Учасників конкурсу привітали голова правління Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом» Катерина Шкльода, директорка Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Алла Єфремова, очільниця відділу зв’язків із громадськістю управління патрульної поліції у Волинській області Ольга Шмігель.

ПЕРЕМОЖЦІ КОНКУРСУ КОМІКСІВ «БЕЗПЕКА В МЕРЕЖІ: МОЯ ІСТОРІЯ»

Категорія – Малюнок на ватмані у форматі А3, 7-10 років

I. Калиш Валерія, 9 років «Обережно, шахраї»

с. Березовичі Зимнівської сільської ради Володимирського району

II. Дейнека Неоніла, 8 років «Донат через безпечний сайт»

Гімназія №12, м. Луцьк

III. Шахова Злата, 8 років «Інтернет та незнайомці»

Гімназія №12, м. Луцьк

Категорія – Малюнок на ватмані у форматі А3, 11-15 років

І. Склезь Костянтин, 12 років «Ні шахрайству в інтернеті»

Підцир’ївський ліцей Камінь-Каширського району

ІІ. Байцим Денис, 12 років «Обережно, комп’ютерні віруси!»

Борохівська гімназія Луцького району

ІІІ. Яким’юк Анна, 14 років «Телефонні аферисти»

Ліцей №5, м. Луцьк

Категорія – Малюнок в електронному форматі, 7-12 років

I. Маковська Діана, 11 років «Шахрайство в інтернеті»

с. Суходоли Володимирського району

II. Яльницька Уляна, 11 років «Безпека користування банківськими картками»

с. Шацьк

III. Киричук Вікторія, 11 років «Справжні друзі так не роблять»

Ліцей №4, м. Луцьк

Категорія – Малюнок в електронному форматі, 13-16 років

I. Козачук Вікторія, 15 років «Невідомі посилання і інтернет джерела»

Ліцей №4, м. Рожище

II. Воронюк Софія, 14 років «Акція! Виграй айфон»

Ліцей №4, м. Луцьк

III. Чичилюк Владислав, 15 років «Банківська картка»

м. Нововолинськ 

PS. Щиро вдячні за участь у роботі журі конкурсу учениці Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей №1 Луцької міської ради» Юліані Монатік.

 


 

БІБЛІОРАНДЕВУ З БОГДАНОМ ПТАШНИКОМ

5 квітня у читальній залі бібліотеки відбулася презентація роману військового, журналіста Богдана Пташника «Воскресіння Атлантів». Книга розповідає про життя після ядерної війни. У постапокаліптичному світі пощастило (а може, й ні) вижити небагатьом людям та тваринам. Вони змушені існувати в іншій реальності: палюче сонце та радіація забирють життя тих, хто вцілів, мутації перетворювали людей на монстрів. Ще нещодавно високотехнологічна планета стала суцільною руїною загиблої цивілізації.

Привітав автора та присутніх на заході заступник голови Волинської обласної ради Григорій Пустовіт. Студенти Відокремленого структурного підрозділу «Волинський фаховий коледж Національного університету харчових технологій» почули його роздуми про плинність часу та важливість фіксувати його та проживати з користю для себе та оточуючих.

На цінності української книги наголосила директорка бібліотеки Алла Єфремова.

Прийшли підтримати письменника: Андрій Криштальський –український письменник, журналіст, видавець, громадський діяч, директор видавництва «Терен» та Микола Мартинюк – український письменник, літературний критик, перекладач, журналіст, науковець, педагог, видавець.

Для Богдана Пташника це перший роман, на роботу над яким витратив близько місяця. Автор розповів, що першочергово писав книгу для своїх підлітків-синів, щоб заохотити їх до читання. Він памятає, як у такому ж віці не мав потягу до читання, але зараз його погляди докорінно змінилися. Окрім того, письменник намагався вплести в сюжет цінності, притаманні справжньому чоловікові.

«Намагався писати так, щоби було цікаво підліткам. Потім сюжет так закрутився, що самому стало цікаво, чим він завершиться», – з усмішкою наголосив автор.

Захід модерувала завідувачка відділу краєзнавчої роботи Любов Фрадинська. На завершення присутні зробили спільне фото, а також підказали ідеї для сюжету продовження роману.

 


 

«СТУДІЯ АКТИВНИХ ГРОМАДЯН» НА ВЕСНЯНИХ КАНІКУЛАХ У БІБЛІОТЕЦІ»

З 25 по 29 березня на весняних канікулах у бібліотеці тривала робота «Студії активних громадян». Програма занять передбачала ігри, тренінги, безпекові зустрічі, майстер-класи, екскурсії тощо.

У перший день разом з Любов Фрадинською познайомились та згуртувались у ігровій формі. Тренінгову гру «На емоціях» провела для учасників Валентина Романишина: підлітки вчилися висловлювати свої почуття, пригадували ситуації, в яких виникали певні емоції та спробували розпізнавати їх у інших.

26 березня Любов Фрадинська та патрульні поліцейські Олександр Брись та Олександр Таровський провели інтерактивну бесіду про булінг «Ми всі різні, ми всі – рівні». Після руханки взяли участь у безпековій зустрічі з піротехніками «Не чіпай! Не підходь! Повідом службу порятунку», яку модерувала Валентина Романишина. Піротехніки детально відповідали на численні запитання присутніх, дозволили приміряти спорядження. Усі разом сфотографувалися біля службової машини. Було пізнавально та корисно!

27 березня, можна було назвати днем релаксу. Арт-терапевтичні практики для студійців провела Діана Майко. З аромопсихологом Тетяною Хрищук знайомилися з ефірними оліями, досліджували аромати лаванди, гвоздики, лимона, мяти, малювали сонце, з яким повязні апельсинові пахощі. Міні-тренінг «Мистецтво діалогу»провела Валентина Романишина. На прикладі жирафа та шакала дізнавалися про те, що таке ненасильницьке спілкування та «мова життя».

28 березня студійці волонтерили у Луцькому зоопарку – носили зрізане гілля верблюдам, козам та іншим жителям зоопарку. Попрацювали хоча недовго, та все ж дружно. Директорка Людмила Денисенко подякувала дітям за активність та підкреслила, що тут завжди потрібні дбайливі руки.

29 березня, заключний день, провели на фабриці виробника іграшок компанії «Тигрес». У захваті були не лише діти, а й дорослі, бо побачили чимало нового, цікавого, корисного.

Саме таким поєднанням нового, цікавого та корисного відзначалися усі дні «Студії активних громадян». Їх вдало доповнювали руханкии та спільне чаювання. Тому вдячні батьки у чаті «Студії» писали: «Дякуємо за чудові весняні канікули наших дітей». 

 


 

ЕКОКВЕСТ «СВІТ В ТВОЇХ РУКАХ»

Скільки років землі – і мільярд,

і мільйон, а яка вона й досі ще гарна!

Ліна Костенко


27 березня студенти І курсу Технічного фахового коледжу Луцького національного технічного університету взяли участь у екоквесті «Світ в твоїх руках», який відбувся у Центральному парку культури і відпочинку імені Лесі Українки.

Три команди юнаків згуртовано та чітко, за допомогою QR-кодів, пройшли усі локації квесту, проявили гарні знання, винахідливість, кмітливість та гарну фізичну підготовку. Виконуючи різноманітні завдання, студенти виявили згуртованість та уміння працювати в команді. Кожна локація квесту оцінювалася відповідною кількістю балів. З мінімальною перевагою здобула перемогу команда «Літосфера», члени якої отримали невеличкі подарунки від бібліотеки.

Під час квесту, підготовлленого працівниками бібліотеки, студенти ознайомилися із неймовірними екокомпозиціями, затишними «Алеєю парасольок», «Алеєю ліхтарів», «Алеєю казок», скульптурами Миколи Голованя, металевими скульптурами та водними каналами нашого парку.

Фотозвіт на сторінці бібліотеки у фейсбуці яскраво ілюструє атмосферу заходу (https://www.facebook.com/Volyn.Youth.Library/posts/837065061793391).

Бережімо рідну природу – її краса в наших руках! 

 


 

БЕЗПЕКОВА ЗУСТРІЧ З ПІРОТЕХНІКАМИ 

«НЕ ЧІПАЙ! НЕ ПІДХОДЬ! ПОВІДОМ СЛУЖБУ ПОРЯТУНКУ»

26 березня у читальній залі бібліотеки відбулася безпекова зустріч з піротехніками «Не чіпай! Не підходь! Повідом службу порятунку». Про вибухонебезпечні предмети студентам Відокремленого структурного підрозділу «Волинський фаховий коледж Національного університету харчових технологій» розповіли сапери Групи піротехнічних робіт ДСНС у Волинській області Медведчук Руслан, Голота Микола, Мельничук Тарас.

Сапери розповіли про небезпечну та таку потрібну службу, що необхідно робити, коли ви знайшли підозрілий предмет і якими знаками і табличками позначаються заміновані ділянки. На стендах студенти могли побачити, які види вибухівок існують.

Піротехніки розвіяли міф про те, що виклик служби ДСНС платний та підлягає штрафу у випадку, коли підозрілий предмет виявився не вибухівкою. Вони детально відповідали на запитання присутніх, дозволили приміряти спорядження. 

Учасники заходу – здобувачі освіти Освітньо професійних програм «Фінанси, банківська справа та страхування», «Облік і оподаткування», «Готельно-ресторанна справа», «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність», викладачі Неля Табун, Наталія Сірук, Олена Лещук, Лариса Ляшко – усвідомили золоті правила безпеки «Не чіпай! Не підходь! Повідом службу порятунку»!


 

ЗУСТРІЧ З МУЗИКАНТАМИ ІЗ НОВОВОЛИНСЬКА

В РАМКАХ ПРОЄКТУ «ЦІКАВІ РОЗМОВИ У БІБЛІОТЕЦІ»

 

21 березня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулася мотиваційна зустріч у рамках проєкту «Цікаві розмови у бібліотеці». Гості імпрези – надзвичайно харизматичні, юні й талановиті музиканти з Нововолинська Герман Голян та Станіслав Ковалюк.

Герман Голян – засновник громадської ініціативи «Компас», самоучка, котрий зараз навчає грати на гітарі інших. Пригадав, як отримав у подарунок нотний зошит. Завдяки своїй наполегливості та цілеспрямованості опанував суху теорію. Герман кайфує від музики і різкий та прямий у висловлюваннях.

Станіслав Ковалюк теж самоучка. У його батька була гітара. Тож поки зростав, пробував грати. Згодом знайшов зошит свого батька з акордами і почав опановувати ноти й гітару самостійно. У 2023 році зателефонував брат і сказав, що потрібен гітарист у гурт. Так Герман та «Компас» з’явивилися у житті Стаса.

Окрім музики хлопці роблять багато добрих справ: дарують жінкам на вулицях квіти, люблять, просто так, за посмішку, створювати свято мешканцям Нововолинська.

У війну розпочали волонтерити. 27 січня 2023 року створили громадську ініціативу «Компас», котра активно працює й вже має свій бюджет, щоб хлопці могли робити більше добрих справ.

Герман та Станіслав щедро ділилися своєю музикою. Грали різні пісні: Бумбокс «Вахтерам», легендарний «Київський вальс», Плач Єремії «Вона», На завершення Герман інструментально зіграв на гітарі Держаний Гімн України.

Теплою, співочою, музичною та атмосферною» запам’яталася розмова з музикантами, котру модерувала Наталія Олійник, студентам та кураторам груп Луцького центру професійно-технічної освіти. Майбутні фотографи й перукарі посміхалися, плескали та підспівували.

Надихнувшись аплодисментами глядачів, Герман та Станіслав планують незабаром приїхати до Луцька і Львова уже з гастролями. 

Тим, хто хоче реалізуватися у своїй справі, Герман радив: «Нікого не слухайте! Займаєтесь улюбленою справою! Може минути рік, два, три, п’ять, але у свій час все вийде!» Станіслав Ковалюк додав: «Пробуйте! Навіть, якщо не виходить. Не полишайте своїх мрій, знову пробуйте!»


 

ЛІТЕРАТУРНА ІМПРЕЗА ЗА ТВОРЧІСТЮ

ЛІНИ КОСТЕНКО «СПОДІВАЮСЬ БУТИ ПОЧУТОЮ...»

 

18 березня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулася літературна імпреза «Сподіваюсь бути почутою...», присвячена творчості Ліни Костенко. Захід відбувся в межах Всеукраїнської інформаційно-просвітницької тематичної акції «Національний тиждень читання. Тиждень поезії» (#Тиждень_поезії_2024).

В імпрезі взяли участь студенти І курсу Технічного фахового коледжу Луцького національного технічного університету (викладач української мови та літератури Сіжук О. В.) та студенти Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені І. Ф. Стравінського.

У переддень її дня народження ведучі заходу, студенти технічного фахового коледжу, відчинили двері в дивовижно яскравий світ художнього слова Ліни Василівни. З акторською майстерністю прочитані поезії доторкнулися найтонших струн душі кожного з присутніх. Шанувальники творчості Ліни Василівни переглянули відео із роздумами поетеси, насолодилися авторським прочитанням віршів та відеопопурі з пісень інтимної лірики. На завершення імпрези кожен з присутніх витягнув цитату із творів Ліни Костенко, які очищують душу, ошляхетнюють почуття та пробуджують у людини людське, чудесним чином стають порадою або розрадою кожному.

Її слова пророчі та обнадійливі: «А ви думали, що Україна так просто. Україна – це супер. Україна – це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни». 

Духовно багата, щедра як пшенична нива, вільна у своїх думках мов вітер у безмежнім полі, стрімка і нестримна у висловах, наче гірська річка і разом із тим тендітна як пролісок. Саме такою є – Ліна Костенко, славетна українська поетеса, наша сучасниця, яка вражає силою поетичного слова та здатністю тримати на своїх плечах небо…

 

 


 

БІБЛІОРАНДЕВУ З ВІТАЛІНОЮ МАКАРИК

15 березня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулося БІБЛІОРАНДЕВУ з письменницею, журналісткою, букблогеркою, книжковою оглядачкою та літредакторкою з Володимира Віталіною Макарик.

Присутні познайомилися з першим великим художнім текстом письменниці – підлітковою оповіддю «Кеди в небі». За цей твір Віталіна Макарик здобула I премію в номінації «Дорослі для молоді – 12–15 років» престижного літературного конкурсу «Молодої КороНації 2022». Як розповіла сама письменниця, вона давно мріяла, щоб її книга «Кеди в небі» побачила світ саме у «Видавництві Старого Лева». У 2023 році вона була надрукована накладом у дві тисячі примірників. У книзі розповідається про історію дівчинки-підлітка, чия мама вчиняє самогубство. Дівчинка бореться із безліччю випробовувань та викликів. Це історія про підтримку, дружбу та людей, які допоможуть пережити складні часи п’ятнадцятилітній дівчинці та її друзям.

Школярі із закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 4 імені Модеста Левицького Луцької міської ради» змогли отримати відповіді на запитання: як стати письменником, звідки беруть теми для книг, скільки вони заробляють?

Завершилося спілкування у мистецькій галереї «Образ», де усі разом створювали твір у стилі горор-сторі.

 


 

ЗУСТРІЧ ІЗ МАЙСТРОМ СПОРТУ УКРАЇНИ МІЖНАРОДНОГО КЛАСУ З ПАРААТЛЕТИКИ ЯРОСЛАВОМ ОКАПІНСЬКИМ

14 березня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки в межах проєкту «Олімпійський Марафон» відбулася зустріч з паралімпійцем, майстром спорту України міжнародного класу з параатлетики Ярославом Окапінським. Його шлях у великому спорті не був простим. Однолітки глузували та цькували за інакшість. Ярослав сам задумувався над тим, щоб покинути великий спорт. Однак, робив свою справу, шліфував характер та досягнув успіху.

Ярослав Окапінський родом із села Муравище Луцького району. Починав свій спортивний шлях з футболу у луцькому «Колосі». На заході показали присутнім світлини, які дозволили побачити весь шлях зростання спортсмена. Успіх паралімпійця – це кропітка праця самого спортсмена й командна робота усіх фахівців: медиків, масажистів, функціонерів, тренерів, які допомагають підготувати чемпіона. До важливих стартів паралімпійця готує заслужений тренер України Андрій Рожок, який у свій час запропонував альтернативу футболу – легку атлетику. Важливу роль у спортивній долі Ярослава відіграв головний тренер Паралімпійської та Дефлімпійської збірної команди України з легкої атлетики, Андрій Фатєєв. Він помітив талант спортсмена, від нього Ярослав авансом отримав ліцензію на Паралімпійські ігри у Токіо, де зумів покращити свій особистий рекорд з бігу на дистанцію 400 м.

На зустріч, яку модерувала Анна Романчук, зібралося багато молоді, юних спортсменів, студентів факультету фізичної культури, спорту та здоров’я ВНУ імені Лесі Українки, закладу вищої освіти «Луцький педагогічний коледж» Волинської обласної ради, Академії рекреаційних технологій і права. Захід підтримали партнери: Департамент культури, молоді та спорту Волинської ОДА, Департамент молоді та спорту Луцької міської ради та Центр з фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт». Волинь. 

Сьогодні Ярослав один з найсильніших паралімпійців світу. Спортсмен, який попри усі життєві обставини обрав шлях бійця, не здався, загартував своє тіло і дух, досяг успіху у спорті і мотивує інших. Складові успіху від Ярослава Окапінського незмінні: «Мрія, мета, бажання і підсумковий результат». Спортсмен переконаний, якщо людина визначила ціль та мету у житті й має бажання, коли прийде час, вона обов’язково досягне успіху. І не важливо у якій сфері працюватиме: мистецтві, спорті, музиці чи танцях – головне розкрити СВОЇ таланти і реалізувати СВОЄ призначення.

 


 

ПРОЄКТ З МЕНТАЛЬНОГО ЗДОРОВ'Я ПІДЛІТКІВ

«ДОПОМОЖИ СОБІ: ЖИТТЄСТІЙКІСТЬ В УМОВАХ ВІЙНИ»

 

12 березня спільно з партнерами – Фондом Ігоря Палиці «Тільки разом», Технічним фаховим коледжом Луцького національного технічного університету та Спортивним клубом Козацьких бойових мистецтв «Герць» провели завершальний етап проєкту з ментального здоровя.Учасники проєкту у дружній атмосфері ділилися враженнями від занять, отримали сертифікати та привітання від тренерів.

У проєкті «Допоможи собі: життєстійкість в умовах війни» взяли участь члени Учнівського парламенту міста Луцьк. Протягом 10-ти академічних годин навчання та практичних занять 40 старшокласників працювали над розвитком навичок резильєнтності, емоційного відновлення за допомогою акторських технік, практикували фізичне та духовне здоров'я, проходили арт-терапію в роботі з емоціями. З учасниками працювали тренери Людмила Мельник, Наталія Журавльова та Роман Ковальчук.

 

Заходи були організовані за підтримки Фонду Ігоря Палиці «Тільки разом».

 


  

    ДО 210-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ

ТАРАСА ШЕВЧЕНКА

З нагоди 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка у бібліотеці відбулося чимало цікавих інтелектуально-освітніх заходів.

01 та 04 березня учні Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 4 імені Модеста Левицького Луцької міської ради», студенти Волинського фахового коледжу НУХТ та Технічного фахового коледжу ЛНТУ зустрічалися із шевченкознавцем Русланом Теліпським – шевченкознавцем, дослідником монументальної спадщини, громадським діячем, волонтером, мандрівником, фотографом. Руслан об’їздив усю Україну й побував у понад 60 країнах світу. Подорожував передусім задля поширення Шевченкової монументальної спадщини: за 20 років свого покликання віднайшов і зафіксував на камеру понад 1750 пам’ятників Кобзареві у 35 країнах на п’яти континентах.

Слухачі активно задавали запитання: про кількість пам’ятників в Україні, про те, скількома мовами він володіє і чи допомагають вони йому у подорожах, про життя та творчість Великого Кобзаря...

Руслан Теліпський з радістю спілкувався з молоддю, показував слайди власних надбань, із захопленням розповідав про патріотичний «Тарасів дороговказ» – піше поломництво до Чернечої Гори. Він закликав кожного українця бодай раз у житті відвідати могилу Кобзаря й бачить майбутнє країни в духовній згуртованості навколо Шевченка та його заповіту.

Присутні послухали солоспіви на вірші Тараса Шевченка у виконанні учнів Луцької музичної школи № 1 імені Фридерика Шопена Анастасії Босак, Анастасії Гелети, Тамари Северин (викладача Ірина Котлицька, партія фортепіано Тетяна Кравчук). Активні учасники отримали у подарунок поштівки із Монументальною Шевченкіаною Руслана Тліпського.

06 березня Тараса Григоровича вшанували у формі гри – мозкоборця «Шевченко молодий. Шевченко завжди молодий». У грі взяли участь студентки Луцького педагогічного коледжу із проректором з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Ольгою Фаст. «Кобзарики» та «Чорнобриві» – таку назву для своїх команд обрали дівчата. З невеличким відривом перемогли «Чорнобриві», але у програші не залишився ніхто. Головне, всі отримали нові знання та шквал емоцій. Було багато цікавої інформації, а ще, звісно, музики та пісень, без яких жодне свято не відбувається.

07 та 11 березня учні Рованцівського ліцею Боратинської сільської ради та Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 1 Луцької міської ради» змогли застосувати свої знання, отримані на уроках, виявити швидкість, кмітливість та логічне мислення під час проведення квізів «Тарасовими стежками». Переможці та найактивніші учасники отримали невеличкі подарунки від бібліотекарів. А ще школярі побували на  пізнавальних екскурсіях відділами бібліотеки.

14 березня на інтелектуально-пізнавальну гру «КобзарКвест» завітали учні Комунального закладу загальної середньої освіти «Луцький ліцей № 24 Луцької міської ради».

На заходах учасники розповідали вірші, відповідали на питання про життя та творчість Тараса Шевченка, раділи власним знанням, прагнули дедалі більше дізнатися про життя та творчість нашого славетного Кобзаря.

Головним імперативом усіх активностей з нагоди 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка стали слова поета:

Свою Україну любіть.

Любіть її… во врем’я люте,

В останню, тяжкую мінуту

За неї господа моліть.


 

БЛАГОДІЙНІ ЧИТАННЯ «ВІРШІВ З БІЙНИЦІ» МАКСИМА КРИВЦОВА

 

07 березня у громадському просторі Хабу Мераба бібліотеки відбулися благодійні читання «Віршів з бійниці» Максима Кривцова.

Поет Максим Кривцов народився у Рівному, пішов на війну добровольцем у 2014 році. Згодом працював у Центрі реабілітації та реадаптації учасників АТО та ООС і Veteran Hub. Після повномасштабного вторгнення росіян у 2022-му повернувся на фронт. «Далі» – позивний автора. 7 січня 2024 року стало відомо про загибель Максима. Він трохи не дожив до 34 років…

Із анотації до книги «Вірші з бійниці», яка побачила світ у видавництві «Наш формат»: «Прочитайте ці вірші. Побудьте поруч. Зіпріться на обвалену стіну. Подихайте сирістю й порохом. Послухайте, як співають птахи на початку весни і працює ворожа техніка на дванадцяту годину. А тоді підійдіть до бійниці – й дивіться.

Як курява ковтає будинки. Як рвуться сталеві нитки снарядів. Як стираються вулиці, наче коректором. Як пострибунчик сонця падає додолу. Як вигинається трава після того, як по ній пройшла група піхотинців. Як дідусь тягне велосипед і зникає в тумані. Мусимо побачити дерева і гори, сніги і ріки, любов. І дихати, бо це сьогодні розкіш.

Покажіть собі себе. Те, скільки цукру ви кидаєте собі в чай. Як смажите картоплю. Як жмуритесь від сонця. Як високо закачуєте шкарпетки. Чи зіжмакуєте паперовий стаканчик перед тим, як кинути його до смітника. Ця бійниця широка. І вона – лише ваша. Варто тільки зазирнути».

Модераторка та ініціаторка заходу Богдана Фрадинська зауважила: «Сонце повинно світити Далі. Давайте будемо дзеркальцями, у яких воно відбивається».

Вірші поета-воїна читали усі бажаючі: студенти 2 курсу спеціалізації «Видовищно-театралізовані заходи» Волинського коледжу культури і мистецтва імені І. Ф. Стравінського Дарина Богдан, Дарина Логвинюк та Надія Пасічник, т. в. о. директора бібліотеки Алла Єфремова, Андрій Карпович та практично усі присутні.

Особливими хвилюючими виявилися спогади про поета Олени Звєрєвої. 

А ще були: вільне спілкування, творча атмосфера, жива музика, донати та розіграш книг, чіпси та кола… Тобто все, що за життя полюбляв поет-воїн Максима Кривцов. 


БІБЛІОРАНДЕВУ З УКРАЇНСЬКИМИ ПИСЬМЕННИКАМИ

 

5 березня у Хабі Мераба бібліотеки відбулася зустріч із трьома відомими українськими письменниками. До бібліотеки завітали Олександр Красовицький – письменник та видавець, засновник та генеральний директор видавництва «Фоліо», Надія Гуменюк – поетеса, прозаїкиня, публіцистка, членкиня Національної спілки письменників України, заслужена журналістка України, лауреатка премії Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки та інших літературних премій, та Володимир Лис – прозаїк, драматург, журналіст, якого називають народним письменником, переможець Коронації слова і Гранд-Коронації, інших літературних конкурсів, автор численних романів, повістей, радіоп’єс і п’єс для театру, новел і есеїв.

На зустріч, яку модерувала завідувачка відділу краєзнавства Любов Фрадинська, завітало чимало прихильників творчості письменників. Присутнім було цікаво почути про що будуть наступні книги, які є у планах, як авторів, так і видавця.

Письменники розповіли про історії створення своїх творів, сюжети яких, безперечно, є захопливими. Тому не дивно, що після завершення імпрези чимало присутніх придбали книги, отримали автографи. 

Автори подарували бібліотеці книги з присвятами. Отож, вони чекають своїх читачів… 


ПРЕЗЕНТАЦІЯ КНИГИ НАТАЛІЇ ЧАЙКОВСЬКОЇ «МОВЧАЗНА ЗГОДА»

 

02 березня у бібліотеці відбулася презентація книги Наталії Чайковської «Мовчазна згода», яка була видана київським видавництвом «Нора-Друк» у 2024 році. Книга отримала спеціальну відзнаку «Вибір видавців» Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова». Головні героїні роману, заснованого на реальних подіях, Клара й Ольга працюють медсестрами у психіатричній лікарні. Коли Київ окупували німецькі війська, перед жінками постає питання: кинути напризволяще своїх пацієнтів і піти, чи виконувати накази окупаційної влади, але намагатися хоч когось урятувати? Авторка не робить однозначних висновків, залишаючи їх на розсуд читача. Спираючись на архівні матеріали і свідчення очевидців, Наталія Чайковська намагалася відтворити атмосферу, в якій жили люди під час німецької окупації, віддала шану жертвам злочину, скоєному нацистами в Горіховій діброві, та в притаманній їй манері протиставила людяність і надію абсолютному злу.

Модераторка заходу, донька письменниці Катерина Чайковська, розповіла про досягнення, нагороди авторки та запросила усіх присутніх до обговорення нової книги. Найбільше запитань до авторки виникло, коли вона розповідала про письменницькі зустрічі у Німеччині та Австрії, де представляла свою книгу в іноземному перекладі.

Зі словами вдячності виступила т. в. о. директора бібліотеки Алла Єфремова. Вона підкреслила, що пані Наталія уже багато років є активною читачкою книгозбірні, активно веде читацький блог.

Усі бажаючі змогли придбати нову книгу, отримати автографи та сфотографуватися з письменницею. Ми також скористалися такою нагодою. 

Отож, приходьте, читайте «Мовчазну згоду» з автографом! 


Обласний конкурс коміксів

"Безпека в мережі: моя історія"

  

Після відправки роботи заповнити реєстраційну GOOGLE форму з підкріпленим фото коміксу https://docs.google.com/.../1q5V.../edit/ 


 

Додаткова інформація